AktualnościDecyzja w sprawie Galerii w sierpniu

Decyzja w sprawie Galerii w sierpniu

Dopiero pod koniec sierpnia, na kolejnej sesji Rady Miasta Białegostoku wyjaśni się, czy plan budowy „Galerii Jagiellonia” przy ulicy Jurowieckiej ma szanse doczekać się realizacji. Taką decyzję podjęli wczoraj radni Białegostoku po ponad pięciogodzinnej debacie.


     Przypomnijmy, iż udziałowcy Jagiellonia Białystok SSA w miejscu obecnego stadionu przy ul. Jurowieckiej chcieliby wybudować galerię handlową o powierzchni 30 000 m2, w skład której wchodziłby kompleks sklepów, obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. Dochody uzyskane z tego przedsięwzięcia miałyby w przyszłości zapewnić klubowi samofinansowanie, a co za tym idzie utrzymanie pierwszoligowego zespołu. Ponieważ zgodnie z uchwałą Rady Miasta przyjętą w zeszłym roku w przyszłym planie nie ma miejsca na wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Przygotowana pod wczorajsze głosowanie nowa uchwała uwzględnia pomysły właścicieli klubu. Jej odrzucenie przez radnych oznaczałoby, że SSA Jagiellonia nie wybuduje na swoich terenach galerii handlowo-rozrywkowej. A właściciele spółki zapowiedzieli, że od realizacji inwestycji zależy przyszły los drużyny piłkarskiej. Jeśli uchwała przejdzie, zespół w najbliższym czasie ma walczyć o powrót do ekstraklasy.


     Niestety podczas wczorajszej dyskusji decyzja nie została podjęta, bowiem zdaniem radnych pomysł ten budzi sporo kontrowersji. Radni opozycji z Ligą Polskich Rodzin i PiS-em na czele domagali się nawet, aby punkt poświęcony galerii handlowej „Jagiellonia” wyrzucić z obrad. Ostatecznie uchwały o rozpoczęciu prac nad planami nie udało się odrzucić, jednak udało się ją opóźnić. 

Krzysztof Bil-Jaruzelski (klub radnych lewicy)
     Innego zdania byli radni lewicy: – Niedobrze, że tak się stało. Przypomina to typowo białostockie rozwiązywanie sprawy, czyli schowanie głowy w piasek, odłożenie w czasie, a może ktoś się zniechęci i coś nie wyjdzie. Moim zdaniem galeria – tak, sukiennice dla handlowców z placu XXX-to lecia – tak, natomiast teatr muzyczny jeżeli musi być w Białymstoku, to chyba w innym miejscu – powiedział po spotkaniu Krzysztof Bil-Jaruzelski (na zdjęciu) z klub radnych lewicy.


     Zdaniem Prezydenta Miasta Ryszarda Tura: – decyzja o przesunięciu głosowania na kolejną sesję oznacza, że przedstawiony projekt trzeba poszerzyć o uzasadnienie, należy podać więcej informacji i szczegółów, które przekonałyby radnych o potrzebie podjęcia tej uchwały.

     Telewizja Białystok postanowiła przeprowadzić sondaż wśród telewidzów, czy są za tym aby przy ul. Jurowiekiej powstała galeria handlowa. Swoje głosy można oddać pod numerami telefonów  070085801 (na TAK) oraz 070085802 (na NIE). Koszt połączenia 0,71 zł z VAT. Wyniki głosowania oraz debata na temat zagospodarowania przestrzennego w centrum Białegostoku na antenie regionalnej trójki dzisiaj o godz. 18:45 w programie „Studio Trójki”.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00