AktualnościPuchar dla Eskadry

Puchar dla Eskadry

Zwycięstwem grających pod szyldem „Eskadry” byłych reprezentantów Polski zakończył się „Wielki Noworoczny Turniej Piłkarski” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pro Sport. W wypełnionej po brzegi hali Włókniarza reprezentanci Polski dopiero w rzutach karnych pokonali Jagiellonię Białystok 3 : 1, w normalnym czasie (2 x 10 min.) wynik brzmiał 2 : 2.

W turnieju udział wzięło sześć drużyn podzielonych na dwie grupy. W meczu otwierającym imprezę naprzeciwko siebie stanęły drużyny Ligi Polskiej (Majdan, Gęsior, Skrzypek, Dźwigała, Mosór) i Eskadry (bracia Świerczewscy, Iwan, Reiss, Ledwo, Podbrozny, Szamotulski). Jak można było przypuszczać mecz był bardzo interesujący i zacięty, o czym najlepiej świadczy wynik 3 : 3.
     W następnym spotkaniu naprzeciwko siebie stanęły ekipy Black Power (Imeh, Gallardo, Obi, Keneth oraz gościnnie Łukasz Trudnos w bramce) i Jagiellonii All Stars, pod którą to nazwą wystąpili głównie Mistrzowie Polski Juniorów z 1992 roku (Frankowski, Bogusz, Jurgowski, Chańko Tomar, Kudrycki) wzmocnieni kilkoma zawodnikami, z którymi niegdyś reprezentowali barwy naszego klubu (Czykier, Ambrowej, D. Bajer, J. Szugzda). Podobnie jak mecz inaugurując, tak i ten zakończył się remisem, tyle że 1 : 1.
     W kolejnym spotkaniu zaprezentowali się obecni piłkarze Jagiellonii (Olszewski, Zalewski, Kulig, Dzienis, Speichler, Markiewicz, Żuberek, Sobolewski, Matys, Juzwa, Kisiel, Gosk, Czapliński oraz Chańko, który wstępował również w ekipie All Stars). Ich rywalem były gwiazdy Ligi Polskiej, które po bardzo dobrym występie przeciwko „Eskadrze” wypadły zdecydowanie gorzej przegrywając aż 0 : 5.
    W czwartym meczu turnieju zobaczyliśmy zespół Cristalu (jednego ze sponsorów turnieju), który nie sprostał czarnoskórym piłkarzom z ligi polskiej przegrywając 0 : 2.Najlepszy bramkarz turnieju - Grzegorz Szamotulski
     Mecz pomiędzy Jagiellonią a Eskadrą decydował o tym, która z ekip zagra w wielkim finale, (według początkowych ustaleń w finale mieli wystąpić zwycięzcy grup). Jagiellończykom do zwycięstwa w grupie wystarczał remis, jednak nie zadowoli się oni podziałem punktów i po bardzo zaciętym, a momentami na pograniczu faulu spotkaniu pokonali byłych reprezentantów kraju 2 : 1.
    Ostatni mecz fazy grupowej pomiędzy Cristalem i Jagiellonią All Stars decydował o tym, kto oprócz ekipy Blac Power pozostanie w turnieju. I właśnie w tym spotkaniu doszło do największej niespodzianki w całej imprezie, gdyż naszpikowany gwiazdami zespół All Stars przegrał jak najbardziej zasłużenie 3 : 4.

     Po zakończeniu fazy grupowej miały odbyć się mecze finałowe (o 1 i 3 miejsce), jednak organizatorzy postanowili zmienić regulamin i zarządzili półfinały, w których zwycięzca grupy „1” zmierzył się z drugim zespołem grupy „2” i na odwrót.

     W pierwszym półfinale pierwsze turniejowe zwycięstwo odniosła Eskadra, pokonując po ciekawym spotkaniu 3 : 2 zespół Black Power.
    Drugi półfinał już nie był tak interesujący, gdyż Jagiellonia bez większych problemów pokonała Cristal 4 : 1.

     Tak więc w wielkim finale doszło do ponownego spotkania Eskadry z Jagiellonią. Zanim jednak rozegrano ten mecz, na parkiet wybiegły ekipy kibiców Jagiellonii i Wisły Kraków, które zmierzyły się ze sobą z okazji 20-lecia „zgody” pomiędzy sympatykami obu klubów. Po niezbyt ciekawej i bezbramkowej pierwszej połowie, emocji fani obu drużyn dostarczyli w końcówce meczu, kiedy w przeciągu trzech minut padły trzy bramki, a spotkanie zakończyło się zwycięstwem „Jagi” 2 : 1.

     Mecz finałowy turnieju w odróznieniu od wcześniejszych spotkań, które trwały po 14 minut wydłużono do 20. W przeciwieństwie do pierwszego spotkania Eskadry z Jagiellonią, tym razem obie ekipy rozpoczęły dużo ostrożniej. Lekką przewage w pierwszej połowie posiadali wprawdzie byli reprezentanci kraju, jednak nie udokumentowali tego bramką i po 10 minutach było bezbramkowo. Po zmianie stron oba zespoły zagrały odważniej i efektem tego były cztery bramki. Na prowadzenie Losy finału ważyły się do ostatniej sekundy jagiellończyków wyprowadził dwie minuty po wznowieniu gry Dzidosław Żuberek. Podenerwowani takim obrotem wydarzeń reprezentanci zaczęli grac nerwowo i momentami nie przebierali w środkach, zwłaszcza Piotra Świerczewskiego kilkakrotnie poniosły nerwy i wdał się w niepotrzebne przepychanki, co z pewnością chluby mu nie przynosi. Po pięciu minutach „biało-czerwoni” doprowadzili do wyrównania, za sprawą Piotra Reisa. Odpowiedź „Jagi” była natychmiastowa, a Grzegorza Szamotulskiego po raz drugi pokonał Żuberek. Gdy wydawało się, iż nic już nie jest w stanie odebrać zwycięstwa naszej drużynie, po raz drugi na listę strzelców wpisał się również Reiss, a miało to miejsce na trzy sekundy przed końcową syreną. Remis 2 : 2 oznaczał rzuty karne, w których górę wzięło doświadczenie reprezentantów.

     Najlepszym piłkarzem turnieju turnieju został Piotr Reiss (Eskadra), najlepszym bramkarzem uznano Grzegorza Szamotulskiego (Eskadra), zaś królem strzelców z sześcioma bramkami został Dzidosław Żuberek (Jagiellonia).

Wyniki turnieju:

Grupa 1

Eskadra – Liga Polska 3 : 3 (2 : 2)
Bramki:
 1 : 0 – Iwan (3 min.), 1 : 1 – Gęsior (6), 2 : 1 – Reiss (7), 2 : 2 – Jarosiewicz (7), 3 : 2 – P. Świerczewski (9), 3 : 3 – Majdan (14).

Jagiellonia – Liga Polska 5 : 0 (2 : 0)
Bramki: 1 : 0 – Speichler (3), 2 : 0 – Dzienis (4), 3 : 0 – Matys (8), 4 : 0 – Speichler (10), 5 : 0 – Żuberek (11).

Eskadra – Jagiellonia 1 : 2 (1 : 1)
Bramki: 0 : 1 – Matys (2), 1 : 1 – Reiss (6), 1 : 2 – Żuberek (12).

Tabela grupy „1”

1. Jagiellonia     2 6 7 – 1 2 0 0
2. Eskadra         2 1 4 – 5 0 1 1
3. Liga Polska    2 1 3 – 8 0 1 1

Grupa 2

Jagiellonia All Stars – Black Power 1 : 1 (0 : 1)
Bramki:
 0 : 1 – Imeh (3), 1 : 1 – Tomar (13).

Cristal – Black Power 0 : 2 (0 : 2)
Bramki:
 0 : 1 – Imeh (6 min.), 0 : 2 – Imeh (7 min.).

Jagiellonia All Stars – Cristal 3 : 4 (2 : 3)
Bramki:
 0 : 1 – Kazimierowicz (2), 1 : 1 – Frankowski (3), 1 : 2 – Kamieński (5), 2 : 2 – Tomar (6), 2 : 3 – Kędzior (7), 2 : 4 – Kazimierowicz (9), 3 : 4 – Chańko (10).

Tabela grupy „2”

1. Black Power              2 4 3 – 1 1 1 0
2. Cristal                      2 3 4 – 5 1 0 1
3. Jagiellonia All Stars   2 1 4 – 5 0 1 1

Półfinały

Eskadra – Black Power 3 : 2 (1 : 1)
Bramki:
 1 : 0 – Ledwo (2), 2 : 0 – Keneth (4 – samob.), 2 : 1 – Imeh (6), 2 : 2 – Iwan (8 – samob.), 3 : 2 Iwan (11).

Jagiellonia – Cristal 4 : 1 (2 : 1)
Bramki: 0 : 1 – Kazimierowicz (1), 1 : 1 – Speichler (3), 2 : 1 – Dzienis (10), 3 : 1 – Żuberek (14), 4 : 1 – Żuberek (14).

Finał

Jagiellonia – Eskadra 2 : 2 (0 : 0), karne 1 : 3
Bramki:
 1: 0 – Żuberek (12), 1 : 1 – Reiss (17), 2 : 1 – Żuberek (18), 2 : 2 – Reiss (20). Karne: 0 : 1 – Podbrożny, 0 : 1 – Chańko (broni Szamotulski), 0 : 2 – Reiss, 1 : 2 – Speichler, 1 : 3 (Iwan).

Mecz z okazji 20-lecia zgody kibicowskiej:

Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków 2 : 1 (0 : 0)

Klasyfikacja strzelców:
6 bramek – Żuberek (Jagiellonia)
4 bramki – Imeh (Black Power), Reiss (Eskadra)
3 bramki – Kazimierowicz (Cristal), Speichler (Jagiellonia)
2 bramki – Dzienis, Matys (obaj Jagiellonia), Iwan (Eskadra), Tomar (Jagiellonia All Stars)
1 bramka – Gęsior Jarosiewicz, Majdan (wszyscy Liga Polska), Frankowski i Chańko (Jagiellonia All Stars), Ledwo i P. Świerczewski (Eskadra), Kędzior i Kamieński (Cristal).
Sambobójcze – Keneth (Black Power dla Eskadry) oraz Iwan (Eskadra dla Black Power).

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00