AktualnościSmutne pożegnanie jesieni

Smutne pożegnanie jesieni

W iście zimowej scenerii przyszło rywalizować zawodnikom dwóch drużyn walczących o awans do Orange Ekstraklasy. W swoim ostatnim meczu tej jesieni w Białymstoku Jagiellonia straciła miano drużyny niepokonanej przed własną publicznością, przegrywając 0:2 (0:1) z Zagłębiem Sosnowiec i tym samym dała się wyprzedzić rywalowi w ligowej tabeli.

Po nocnych opadach śniegu jeszcze przed południem mało kto się spodziewał, iż to spotkanie może dojść do skutku. Piłkarze obu drużyn wyszli na rozgrzewkę i kręcili głowami z niedowierzaniem, że mogliby rywalizować w takich warunkach. Ostatecznie ok. godz. 12.30 delegat PZPN Jerzy Miedziński zdecydował, iż z lekkim opóźnieniem, jednak mecz się odbędzie. Wówczas z pomocą na zaśnieżonej murawie pojawili się niezawodni w takich momentach kibice „Jagi” i przy pomocy okalających boisko reklam. Tak wyglądało boisko godzinę przed meczem z Zagłębiem pół godziny ściągnęli zalegający śnieg. – Jestem pełen podziwu dla sympatyków Jagiellonii, którzy spisują się znakomicie i w tej trudnej sytuacji pomagają dla klubu – skomentował akcję odśnieżania pan Miedziński.

Zdecydowanie szybciej do panujących warunków dostosowali się przyjezdni i już w ósmej minucie objęli prowadzenie. Wychodzącego na czystą pozycję Folca uprzedził wychodzący z bramki Banaszyński wybijając piłkę na rzut rożny. Ze stałego fragmentu gry dośrodkował Berensztajn, piłka trafiła na głowę Piątkowskiego, po którego uderzeniu piłkę na linii bramkowej zatrzymał Wolański, jednak po kolejnej główce, tym razem w wykonaniu Daniela Treścińskiego futbolówka znalazła drogę do siatki. Po stracie bramki jagiellończycy natychmiast zabrali się do odrabiania strat i mogli doprowadzić do remisu już chwilę po wznowieniu gry. Na strzał z dystansu zdecydował się Waloński, piłkę przed siebie odbił bramkarz Zagłębia, jednak w ostatniej chwili składającego się do strzału Sobocińskiego zablokował Hošić. Dziesięć minut później na podobne uderzenie zdecydował się Chańko i ponownie piłkę zdołał odbić Gąsiński. W 24 minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Sobolewskiego i zamieszaniu na przedpolu bramki Zagłębia piłka zatrzepotała w siatce. Zarówno sędzia boczny, jak i główny wskazali początkowo na środek boiska, jednak radość białostoczan nie trwała długo. Oblegani przez zawodników gości arbitrzy po konsultacji z „kolegą technicznym” uznali, iż Adrian Napierała skierował futbolówkę do bramki ręką i odgwizdali rzut wolny. W 28 minucie po rzucie rożnym Sobolewskiego próbujący wybić piłkę Hošić trafił w słupek własnej bramki, zaś po kolejnym dośrodkowaniu naszego pomocnika futbolówka wylądowała na bocznej siatce. W 34 minucie ponownie piłkę w pole karne dośrodkował „Sobolek”, jednak główkujący Wolański minimalnie przestrzelił. Goście w tej części gry odpowiedzieli strzałem z dystansu Berensztajna (36 min.), po którym piłka wylądowała na słupku napinającym siatki.

Po zmianie stron nadal atakowali jagiellończycy, jednak z coraz mniejszym impetem, zaś mądrze broniący się sosnowiczanie wyprowadzali groźne kontry, po których swoim kunsztem bramkarskim wykazał się Banaszyński, broniąc m.in. dwa strzały Folca (55 i 65 min.) oraz po jednym Berensztajna (75 min.) i Paczkowskiego (90 min.). Nasi zawodnicy również stworzyli kilka sytuacji do zdobycia bramki, niestety zawiodła skuteczność. Największe zagrożenie dla bramki Zagłębia stanowił Sobociński, którego strzał w 49 minucie na rzut rożny odbił Gąbiński, zaś uderzenia z 59 i 66 minuty minimalnie mijały bramkę gości.
Losy meczu rozstrzygnęły się cztery minuty przed zakończeniem spotkania. Pach zagrał na 20 metr do Jacka Berensztajna, który ładnie przymierzył i tym razem Banaszyński skapitulował.

Minuta po minucie

1- sędzia Paweł Gil daje sygnał do rozpoczęcia spotkania. Jagiellonia na żółto-czerwono, Zagłębie na czerwono-zielono-biało. Zaczynają jagiellończycy. 4 – Jacek Chańko z ostrego kąta trafia w boczną siatkę.
7- Banaszyński wybiegiem z bramki uprzedza wychodzącego na pozycję Folca. 8 – rzut rożny dla gości i przegrywamy 0:1. Pierwszy strzał głową Piątkowskiego z linii bramkowej wybija Wolański, jednak skuteczną dobitką popisuje się Daniel Treściński.
8- żółtą kartką ukarany Janusz Wolański. 10 – ładne uderzenie z dystansu Wolańskiego odbija przed siebie Gąsiński, niestety do dopitki nie zdążył Sobociński.
16- groźne uderzenie Pacha odbija Banaszyński. 18 – żółta kartka dla Pawła Sobolewskiego.
19- z dystansu Chańko - odbija przed siebie Gąsiński. 20 – za faul na Sobolku żółta krtka dla Jarosława Piątkowskiego.
24- po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Sobolewskiego i strzale Napierały piłka w bramce Zagłębia, zdaniem arbitra nasz zawodnik umieścił piłkę w siatce ręką i bramki nie uznaje, a Adrian zostaje ukarany żółtą kartką. 28 – bezpośrednio po dośrodkowaniu z rogu Sobolka piłka trafia w słupek.
30- tym razem Sobolewski z rogu w boczną siatkę. 33 – z 25 metrów obok bramki strzela Sobociński.
34- po dośrodkowaniu Sobolewskiego obok bramki główkuje Wolański. 36 – po indywidualnej akcji z dystansu niecelnie Berensztajn.
40- po dośrodkowaniu z rogu Sobolewskiego z piłką mija się bramkarz Zagłębia, niestety nikt z naszych zawodników nie zamyka akcji. 45 – koniec I połowy. Jagiellonia – Zagłebie 0:1.

46- początek II połowy. Jagiellonia bez zmian, w zespole gości Bartłomieja Chwalibogowskiego zmienia Jacek Paczkowski. 49 – Gąsisz na róg odbija strzał Sobocińskiego.
52- żółtą kartką za faul na Sobocińskim ukarany Daniel Treściński. 54 – tym razem żółta kartka dla Jacka Chańko.
55- groźny strzał Folca broni Banaszyński. 59 – z trudnej sytuacji groźnie ale niecelnie uderza Sobociński.
65- strzał Folca pewnie broni Banaszyński. 66 – w odpowiedzi po uderzeniu Sobocińskiego piłka przechodzi tuż nad poprzeczką.
70- z rzutu wolnego obok spojenia Berensztajn. 72 – żółta kartka dla Jacka Paczkowskiego.
73- bliski pokonania Gąsińskiego Wolański, szybszy bramkarz gości. 75 – szybka kontra gości, strzał głową Berensztajna odbija Banaszyński, na róg wybija piłkę Nawotczyński.
76- zmiana w zespole gości, za Marcina Folca wchodzi Marcin Lachowski. 78 – żółta kartka dla Marcina Kośmickiego.
78- pierwsza zmiana w naszym zespole, za Marcina Wincla wchodzi Robert Speichler. 79 – z wolnego obok bramki Berensztajn.
80- żółtą kartkąkarany Vladimir Bednar. 80 – Mateusz Cieluch zmienia Mariusza Dzienisa.
86- ostatnia zmiana w naszym zespole, za Janusza Wolańskiego wchodzi debiutujący w naszych barwach Łukasz Stasiak. 86 – przegrywamy 0:2, a bramkę ładnym uderzeniem z ok. 20 metrów zdobywa Jacek Berensztajn.
90- sędzia dolicza 2 minuty do regulaminowego czasu gry. 90+2 – ostatnia zmiana w zespole gości, za Sławomira Pacha wchodzi Adrian Marek.
90+2` – koniec meczu.

Dwugłos trenerski

Jerzy Dworczyk (trener Zagłębia Sosnowiec): – Mam taki zwyczaj, że nigdy nie oceniam zespołu przeciwnika, tylko koncentruje się na ocenie mojego zespołu. Uważam, że pomimo bardzo trudnych warunków rozegraliśmy dzisiaj w Białymstoku bardzo dobry mecz. Stworzyliśmy kilka sytuacji bramkowych i tylko bardzo dobra postawa bramkarza Jagiellonii uchroniła ten zespół przed utratą kolejnych bramek. Bardzo mnie też cieszy, że w kolejnym meczu zagraliśmy na zero z tyłu. Bardzo dobrze grali nasi stoperzy, w ogóle cały zespół walczył i grał konsekwentnie, co przyniosło nam cel, jaki mieliśmy przed tym spotkaniem. Zakładaliśmy, że przegrywając tutaj oddali się nasz cel walki o awans. Wygrywając dalej liczymy się w grze.Tarasiewicz Ryszard

Ryszard Tarasiewicz (trener Jagiellonii Białystok): – Nie mam pretensji o ten mecz do swoich zawodników. O każdym zespole, bez względu na to czy wygrywa u siebie czy na wyjeździe mówi się, że wygrał zasłużenie. Uważam, że dzisiaj mogliśmy się pokusić co najmniej o remis. Przez większość spotkania dominującą stroną była Jagiellonia, a czy się ktoś z tym zgadza czy nie, to mnie wcale nie interesuje. Wypowiadam tylko swoje zdanie. Jednym Romkiem Sobocińskim z przodu na dzień dzisiejszy nie możemy straszyć. Liczyliśmy jak zwykle na stałe fragmenty i dobrą organizację gry. Z wyniku jestem jednak niepocieszony. (…) Wolę, żeby ktoś uważał mnie za chama, niż za idiotę, bo jeżeli sędzia dolicza dwie minuty, na tyle co w dzisiejszym meczu było przerw, to jest po prostu skandal. Wolałbym żebyśmy dostali kolejne bramki, to mnie nie interesuje. Najlepiej zróbmy sobie tabelę przed sezonem – kto ma wejść i tyle. Dziękuje.

Składy:
Jagiellonia: J. Banaszyński – A. Napierała, Ł. Nawotczyński, J. Markiewicz, M. Kośmicki – M. Dzienis (80M. Cieluch), W. Wincel (78 R. Speichler), J. Chańko, P. Sobolewski – J. Wolański (86Ł. Stasiak), R. Sobociński. Trener: Ryszard Tarasiewicz.

Zagłębie: Sz. Gąsiński – V. Bednár, Dž. Hošić, D. Treściński, A. Adžem - J. Piątkowski, Sł. Pach (90+2 A. Marek), H. Kościukiewicz, J. Berensztajn, B. Chwalibogowski (46J. Paczkowski) - M. Folc (76 M. Lachowski). Trener: Jerzy Dworczyk.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00