
Początki Jagiellonii sięgają roku 1920 – nie mają watpliwości historycy
W środowe popołudnie w Pubie Jaga odbyła się konferencja prasowa, na której zostały ostatecznie rozwiane wątpliwości, co do tego, w którym roku powstała Jagiellonia Białystok. Początki żółto-czerwonych sięgają roku 1920.
Dwójka białostockich historyków Jarosław Dunda i Jerzy Górko, którzy przez kilkanaście ostatnich lat przeszukali wszelkie dostępne archiwa (byli m.in. ma Litwie) postanowili raz na zawsze rozwiać wątpliwości co do daty powstania klubu.
– Spotkaliśmy się tutaj, żeby rozwiązać kwestię z datą powstania naszego klubu. Kupując Przegląd Sportowy, Piłkę Nożną, różnego rodzaju skarby kibica czy też inną prasę pojawiają się trzy daty, a mianowicie rok 1920, 1927 czy nawet 1932. Przyszedł wreszcie czas, aby ustalić datę powstania klubu i dotrzeć do prawdy, która dla nas nie budzi już żadnych wątpliwości. Trzeba zakończyć z podawaniem różnych dat i chcieliśmy powiedzieć o protoplaście, czyli 42. Pułku Piechoty, który powstał w maju 1920 roku i tym samym dał początek białostockiej Jagiellonii – powiedział Dunda.
Szerzej genezę samego powstania Jagiellonii przestawił Pan Górko: – Nazwa Jagiellonia po raz pierwszy pojawia się 27 stycznia 1932 roku. Geneza powstania tego klubu jest taka, że ówczesne władze sportowe chciały stworzyć na terenie Białegostoku jeden silny klub. Ażeby tak się stało musiały „sfuzjować” (tak się wówczas mówiło) , czyli połączyć się, dotychczasowe białostockie klubu sportowe. Jednym z tych klubów był właśnie 42. Pułk Piechoty, zaś drugim „KS Młodzieży Wiejskiej” (…) . W tym momencie rodzi się pytanie, skoro powstaje z połączenia kilku klubów jeden klub o nazwie Jagiellonia, to od kiedy należy liczyć datę jego powstania. Postanowiliśmy przyjąć tezę, że w tym przypadku liczy się data powstania najstarszego protoplasty, a był to WKS 42 PP. Czyli datę powstania Jagiellonii można śmiało przyjąć za rok 1920. Jest to tym bardziej zasadne, że cały potencjał organizacyjno-sportowy nowo powstałego klubu Jagiellonia, to są dokładnie ci sami piłkarze i działacze, którzy reprezentowali WKS 42 PP.
Geneza Jagiellonii Białystok
maj 1920 r. – żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty powołali do życia Koło Sportowe – sekcję piłki nożnej
30.05.1920 r. – pierwszy mecz K.S.B.Z. 42 P.P. z Kresowcami wygrany 5:1
Lata dwudzieste
WKS 42 PP w latach dwudziestych był najlepszym zespołem Białegostoku. Uczestniczył w rozgrywkach wileńskiej i warszawskiej klasy „A” i klasy „B”
Lata trzydzieste – wielki mecz
2.11.1930 r. – baraż o I ligę: mecz WKS 42 PP Białystok – WKS 82 PP Brześć
mecz rozegrany na neutralnym boisku w Siedlcach przegrany przez WKS 42 PP 1:2
Moment przełomowy
27.01.1932 r. po raz pierwszy pojawia się nazwa Jagiellonia: decyzją władz miasta z połączenia WKS 42 PP (piłka nożna) i KS Związku Młodzieży Wiejskiej (lekka atletyka) powstaje BIAŁOSTOCKI KLUB SPORTOWY JAGIELLONIA
pierwszy mecz 09.04.1932 r.: Jagiellonia – Żydowski Klub Sportowy Białystok 4:2 (Jagiellonia zajmuje w OZPN miejsce po WKS 42 PP)
Powstanie herbu
Wraz z utworzeniem Jagiellonii powstał klubowy herb był żółto-czerwony – taki, jak barwy miasta
Najlepszy przedwojenny piłkarz
1935 r. – Antoni Komendo – Borowski – napastnik wywodzący się z WKS 42 PP, następnie gracz Jagiellonii
Pierwszy wychowanek klubu, który trafił do I-ligowego zespołu Pogoni Lwów (w 1933 r.), a następnie zadebiutował Reprezentacji Polski (w 1935 r.)
Klub wielosekcyjny
Pozostałymi sekcje w przedwojennej Jagiellonii były m.in:
– lekkoatletyczna
– bokserska
– tenisowa
– piłki ręcznej
– koszykarska
– siatkarska
Historia zatoczyła koło
24.11.1935 r. – Jagiellonia zmieniła nazwę na Wojskowy Klub Sportowy Jagiellonia. Po raz drugi w historii klubu jego opiekunem został 42 Pułk Piechoty
Przedwojenne problemy
30.01.1938 r. – na skutek kłopotów finansowych sekcja piłki nożnej zostaje rozwiązana, a jej najlepsi piłkarze zasilili klub sportowy Strzelec Białystok
Powojenna reaktywacja
1945 r. – reaktywacja Jagiellonii
Gazeta „Jedność narodowa”: reaktywacja klubu nastąpiła przy dużym zaangażowaniu Karola Kowalczyńskiego przedwojennego piłkarza klubu, powstają sekcje: piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, szermierki i gier zespołowych.
Chcieli zniszczyć klub
Rządy powojenne w Polsce skazują Jagiellonię na kolejne lata niebytu. Zamiast Jagiellonii pojawiają się:
– Motor Białystok (rozwiązany w 1948r.)
– Wici Białystok (potem Związkowiec)
– 1949 r. – Klub Sportowy Budowlani, który w 1951 r. wchłonął Związkowca Białystok
Jagiellonia powraca
- 21.04.1955 r. – klub Budowlani Białystok zmienia nazwę na Jagiellonia Białystok
- 26.01.1957 r. – z połączenia Budowlanych Białystok i Sparty Białystok oficjalnie zostaje reaktywowany BKS Jagiellonia
- 25.05.1973 r. – następuje zmiana nazwy klubu na MKSB „Jagiellonia”
- 07.12.1992 r. – Jagiellonia z MKSB ponownie przeistoczyła się w BKS
- 26.04.1999 r. – powstaje S.S.A. Jagiellonia Białystok