AktualnościPiłkarze przeszli testy wydolnościowe

Piłkarze przeszli testy wydolnościowe

24 zawodników Jagiellonii wzięło udział w przeprowadzonych dzisiaj na sztucznym boisku MOSP-u badaniach wydolnościowych. Testy przeprowadzili dwaj asystenci profesora Zbigniewa Jastrzębskiego z gdańskiej AWFiS: Łukasz Radzimiński i Bartłomiej Pilecki. W badaniach udział wzięli wszyscy zawodnicy, którzy wczoraj rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej z wyłączeniem bramkarzy. Do drużyny dołączył również Thiago Rangel Cionek, który z lekkim opóźnieniem dotarł do Polski.

Badania, których dokładna nazwa brzmi „progresywny test mleczanowy profesora Jastrzębskiego” (autor tego testu) polegają na tym, że zawodnicy biegają siedem serii (cztery pierwsze serie po trzy okrążenia – każde 290 metrów i 3 następne serie po cztery okrążenia – również 290 m każde) ze zwiększającą się intensywnością, a po każdej z nich pobierana jest krew. Na podstawie tego badane jest stężenie mleczanu we krwi, dodatkowo mierzone są tętno progowe i prędkość progowa każdego zawodnika. Po każdej serii zawodnicy odpoczywają około 5 minut, a w tym czasie liczony jest wskaźnik restytucji, tzn. jak szybko organizm regeneruje się po wysiłku. Wyniki testów trafiają do laboratorium we Wronkach, skąd przesyłane są profesora Jastrzębskiego, który opracowuje je i omawia z trenerem. Na wyniki testów czeka się około 3-4 dni.

Po co prowadzone są takie testy, opowiada prowadzący je dzisiaj Łukasz Radzimiński: – Chodzi o to, by zindywidualizować obciążenia dla zawodników. Dzięki tym testom wiadomo, w jakim momencie przygotowań jest dany zawodnik oraz jaki poziom wydolności prezentuje. Dzięki temu trener będzie mógł podzielić piłkarzy na grupy biegowe, w ten sposób, że lepsi będą biegać z lepszymi, a słabsi ze słabszymi, by każdego zawodnika optymalnie przygotować do sezonu.

Testy, które przeszli dzisiaj zawodnicy Jagiellonii są dosyć drogie i robią je jedynie drużyny ekstraklasy oraz niektóre z pierwszej ligi. Ekipa profesora Jastrzębskiego przeprowadziła w tym roku identyczne testy zawodnikom GKS-u Bełchatów, Cracovii Kraków, Wisły Płock i Zagłębia Lubin.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00