AktualnościRyszard Karalus – sylwetka

Ryszard Karalus – sylwetka

Ryszard Karalus, od 35 lat związany z Jagiellonią, wychowawca m.in. obecnego kapitana pierwszego zespołu Tomasza Frankowskiego od dzisiaj będzie prowadził występujący w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy zespół Jagiellonii.

– Funkcję tą przyjąłem na wyraźną prośbę Czarka Kuleszy i trenera pierwszego zespołu Michała Probierza – mówi w przeszłości również zawodnik naszego klubu Ryszard Karalus. – Jestem w Jagiellonii już tyle lat i postanowiłem w tej sytuacji też pomóc, by przy okazji nie robić niepotrzebnego zamieszania. Poprowadzę zespół do końca rundy jesiennej, bo nie chciałbym zostawić swoich młodszych zawodników [Kalarus prowadzi zespół juniorów MOSP-u Jagiellonii – rocznik 1993 – przyp. red.]. Jest tam kilku fajnych chłopaków [m.in. reprezentant Polski U-17 Łukasz Bogusławski – przyp. red] i na pracy z nimi chciałbym się skupić – dodał Karalus, który zapowiedział, że innych zmian w sztabie szkoleniowym drużyny Młodej Ekstraklasy nie należy się spodziewać.

Oto sylwetka trenera:

Ryszard Kalarus urodził się 26 maja 1945 roku w Suwałkach. Pierwsze kroki w futbolu stawiał w miejscowych Wigrach, skąd na czas służby wojskowej trafił do Husara Nurzec (1964-66). Po odbyciu służby wojskowej trafił do najlepszego wówczas zespołu w regionie – białostockiego Włókniarza (1967-74), z którym w sezonie 1972/73 awansował do II ligi. Pobyt drużyny w gronie II-ligowców trwał tylko sezon, po którym władze Białegostoku zadecydowały o przeniesieniu najlepszych piłkarzy z Włókniarza do Jagiellonii Białystok. Wraz ze swoim nowym klubem, któremu wierny pozostał do dnia dzisiejszego wywalczył pierwszy w historii żółto-czerwonych awans do II ligi. Początkowo Karalus grał na pozycji prawego pomocnika, jednak z czasem został przesunięty na środek pomocy, stając się reżyserem gry Jagiellonii. Do dzisiaj starsi kibice na stadionie wspominają słynne „kółeczka” na środku boiska wykonywane przez „Dziadka” (tak był nazywany przez kolegów i kibiców) w meczach Włókniarza i Jagiellonii. W drużynie Jagiellonii Karalus grał w latach 1974-1978, w meczach II ligi rozegrał 47 spotkań i zdobył 3 bramki.

Będąc jeszcze czynnym zawodnikiem zajął się szkoleniem młodzieży w białostockich klubach: Włókniarzu i Jagiellonii. W 1977 roku ukończył AWF w Warszawie, uzyskując dyplom trenera II klasy. Sukcesami w pracy trenerskiej było 2. miejsce w Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1981 roku, oraz 3. miejsce rok później w MP juniorów (w zespole występowali m.in. Jarosław Bartnowki, Jarosław Gierejkiewicz, Mariusz Lisowski, Andrzej Ambrowej, Dariusz Bayer, Dariusz Czykier, Jacek Bayer i Jarosław Michalewicz). W latach 1983-85 prowadził pierwszy zespół Jagiellonii, by następnie powrócić do pracy z młodzieżą. W sezonach 1989/90 (od 13 do 21 kolejki) i 1992/93 (od 11 do 28 kolejki) prowadził I-ligową Jagiellonię, która w obu sezonach opuszczała szeregi ekstraklasy. Ponadto na przełomie lat 89/90 był asystentem Jana Pieszki na stanowisku trenera reprezentacji Polski U-16. W latach 90-tych oraz późniejszych szkoleniowiec młodzieży w Jagiellonii. W 1992 roku z juniorami Jagiellonii, w składzie z m.in. Frankowskim, Citko, Piekarskim, Boguszem, Chańko i Jurkowskim, wywalczył drużynowe MP juniorów starszych. Przylgnęła do niego opinia znakomitego szkoleniowca zespołów juniorskich (bardzo wysoki poziom wyszkolenia technicznego). Od 26 kwietnia 2007 roku jest koordynatorem pracy z młodzieżą w klubie. Ponadto prowadzi zespół juniorów rocznika 1993 we współpracującym z Jagiellonią MOSP-ie.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00