AktualnościEkstraklasa w liczbach – ofensywnie i skutecznie

Ekstraklasa w liczbach – ofensywnie i skutecznie

Średnio w meczu ekstraklasy w sezonie 2010/2011 każdy zespół wykonał 305 podań, z czego ponad 77 proc. było udanych – wynika ze statystyk opracowanych przez firmę Prozone, która dzięki umowie z Ekstraklasą SA dostarcza każdemu klubowi Ligi Zawodowej program do analiz meczowych MATCHVIEWER.

Liczby pokazują, że kluby ekstraklasy grały w minionym sezonie ofensywnie – blisko połowa z 305 podań na mecz to podania do przodu (48,9 proc.). Jeden zespół w meczu ekstraklasy oddawał średnio 13 strzałów na bramkę przeciwnika, z czego więcej niż połowa (52,1 proc.) to strzały w światło bramki. Spotkania ekstraklasy obfitowały też w dużą liczbę dośrodkowań – 15 na zespół. Średnio w meczu Ligi Zawodowej odgwizdywano ok. 2 spalonych oraz blisko 15 fauli na jeden zespół.

Podsumowanie ekstraklasy według PROZONE MATCHVIEWER:

– Średnia liczba podań wykonywanych przez zespół w jednym meczu: 305,4
– Procentowy udział podań udanych: 77,7 proc.
– Procentowy udział podań do przodu: 48,9 proc.
– Średnia liczba dośrodkowań zespołu w meczu: 14,94
– Średnia liczba strzałów na bramkę oddawanych przez zespół ekstraklasy: 13,36
– Procentowy udział strzałów w światło bramki: 52,1 proc.
– Średnia liczba odgwizdanych spalonych na zespół w meczu: 2,16
– Przeciętna liczba dotknięć piłki przez zawodnika w trakcie jednego posiadania: 2
– Średnia liczba fauli popełnianych przez zespół ekstraklasy w meczu: 14,65

Firma Prozone, światowy lider w dziedzinie analiz meczowych, na mocy umowy podpisanej z Ekstraklasą SA w 2010 r. dostarcza klubom Ligi Zawodowej statystyki opracowywane na podstawie przekazu telewizyjnego. Służy do tego aplikacja MATCHVIEWER, która analizuje przekaz telewizyjny ze wszystkich meczów ekstraklasy – w jednej analizie uwzględnionych jest średnio 2500-3000 wydarzeń z każdego spotkania.

* * *
O firmie Prozone

Angielska firma działająca na rynku analiz meczowych od 1998 r. W Wielkiej Brytanii odbiorcami systemów Prozone jest 15 z 20 klubów Premier League (w tym, m.in. Chelsea, Arsenal, Manchester United) oraz 18 z 24 klubów Championship. System jest również wykorzystywany przez reprezentację Anglii, Organizację Sędziów Premier League, Organizację Menadżerów Piłkarskich, Organizację Trenerów Piłkarskich, a Angielska Federacja Piłkarska stosuje go do szkolenia trenerów. Analogiczne rozwiązania firmy Prozone wykorzystywane są również przez FIFA i federacje krajowe (m.in. federację irlandzką i amerykańską), a także reprezentacje czy największe uznane marki klubowe, jak choćby Real Madryt. Na mocy umowy z Ekstraklasą SA, firma Prozone dostarcza analizy meczowe wszystkim klubom Ligi Zawodowej od rundy wiosennej sezonu 2009/2010 do końca sezonu 2011/2012.

O Prozone MATCHVIEWER

System Prozone MATCHVIEWER pozwala na przeprowadzenie pełnej analizy technicznej i taktycznej przy użyciu tylko jednej kamery lub sygnału telewizyjnego. Umożliwia on bieżącą analizę niemalże każdego elementu meczu piłkarskiego. Może być wykorzystywany zarówno do analiz pomeczowych, rozpracowywania rywali, jak i przy wyszukiwaniu zawodników
(w celu ich kompleksowej oceny).

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00