AktualnościGrzyb: Chcemy walczyć o wyższe cele

Grzyb: Chcemy walczyć o wyższe cele

– Liczę na to, że jesteśmy w stanie powtórzyć ten sukces i skutecznie powalczyć o wyższe cele, bo patrząc pod kątem przygotowań, sparingów i tego, co prezentujemy, jesteśmy w stanie powalczyć o tę pierwszą ósemkę, a dopiero później będziemy sobie wyznaczać bardziej konkretne cele – mówi w rozmowie z Jagiellonia.pl kapitan Jagiellonii Białystok, Rafał Grzyb, który podsumowuje dotychczasową część okresu przygotowawczego w wykonaniu Żółto-Czerwonych.

Rafał, jak oceniasz poziom waszej pracy w tym okresie przygotowawczym? Wszystkie założenia na ten czas zostały zrealizowane?

– O naszą pracę na zgrupowaniu trzeba pytać trenera, bo to on jednak układa nasze plany treningowe i cały system przygotowań na tym obozie. To trenerzy najlepiej wiedzą, czy wszystko zostało zrealizowane od początku do końca. My ze swojej strony staramy się przepracowywać wszystkie treningi i realizować wszystkie założenia na sto procent.  Mam nadzieję, że wszystko idzie zgodnie z planem i będziemy w pełni gotowi na mecz z Legią.

Zwykło się mówić, że idealna drużyna to mix młodości z doświadczeniem. Czy druga linia Jagiellonii jest pod tym względem idealnie dobrana? Jest bardzo wielu młodych chłopaków, ale też kilku doświadczonych piłkarzy, jak Ty i Konstantin Vassiljev.

– Ciężko to stwierdzić. Mówi się, że młodsi piłkarze biorą przykład właśnie z tych starszych i doświadczonych zawodników, bo my dzięki naszemu doświadczeniu i sporej liczbie rozegranych spotkań nieco inaczej odbieramy to, co się dzieje na boisku. Młodzież czasem potrafi zaskoczyć, czasem też negatywnie odbiera to, co się o niej mówi. Myślę, że połączenie młodości z osobami doświadczonymi, które mogą delikatnie zasugerować tej młodzieży odpowiedni kierunek, jest jak najbardziej potrzebny. Z tak doświadczonych piłkarzy jak Kosta Vassiljev można brać przykład nie tylko na boisku, ale też poza nim. To jest dobra szansa do nauki dla takich młodych zawodników, którzy chcą podnosić swój poziom i umiejętności, a dzięki piłkarzom, którzy są w stanie pokazać, jak się należy zachować w różnych sytuacjach, może być to łatwiejsze. W ten sposób mogą oni czerpać wiedzę.

Jak oceniasz szanse na zaistnienie w pierwszej drużynie naszej białostockiej młodzieży, jak Emil Łupiński, Kacper Falon czy Przemek Mystkowski?

– Część z tych chłopaków już zaistniała w pierwszym zespole. Karol Mackiewicz, Karol Świderski czy „Mystek” swoje debiuty już mają dawno za sobą. Trener trzyma pieczę nad tymi młodymi zawodnikami i kiedy będzie odpowiedni moment na to, żeby ci piłkarze mogli grać, to wejdą na boisko i będą starali się udowodnić swoją wartość dla drużyny. Czasem zbyt szybkie wejście do dorosłej piłki nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem zderzają się oni ze ścianą i ten efekt w postaci dobrego debiutu czy kilku pierwszych spotkań nie zawsze jest adekwatny w stosunku do tego, co dzieje się w przyszłości tego zawodnika. Wolałbym jednak, żeby każdy z nich wchodził stopniowo do drużyny i zdołał w swojej karierze osiągnąć coś więcej, a nie tylko zaliczył debiut i o nim zapomniano.

Każdy z tych młodych zawodników, jak chociażby Kacper Falon czy Emil Łupiński, prezentuje dość dobry poziom. Każdy posiada jakieś dobre cechy, które będą chcieli pokazać trenerowi, aby w ten sposób otrzymać szanse gry w pierwszym zespole. Widać w nich chęć pokazania się z jak najlepszej strony i udowodnienia swojej przydatności podczas treningów. Trenują na maksa, ale na każdego przyjdzie czas i oni też na pewno swoją szansę otrzymają.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00