AktualnościJaga spotkała się z partnerami

Jaga spotkała się z partnerami

Wczoraj na Stadionie Miejskim przy Słonecznej Jagiellonia Białystok zorganizowała warsztaty szkoleniowe dla swoich klubów oraz akademii partnerskich w regionie. Spotkanie z trenerami miało służyć wymianie doświadczeń oraz wsparciu mniejszych ośrodków szkolenia piłkarskiego.

– W ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów o współpracy. W ten sposób zaczęliśmy budować sieć partnerów sportowych. Wczorajsze spotkanie służyło temu, by przekazać klubom, które z nami współpracują informacje, które posiadamy, a które mogą im pomóc w dalszym rozwoju. Chcemy się wspólnie rozwijać. Nie chcemy tylko brać, chcemy też dawać, chcemy wypracować system, który będzie dawał obopólne korzyści – przekonuje dyrektor Akademii Jagiellonii Białystok – Sławomir Kopczewski.

– Spotkaniu przyświecał jeden główny cel, a więc poprawa jakości szkolenia. Spotkaliśmy się z naszymi klubami partnerskimi aby wymienić się doświadczeniami, obserwacjami oraz pomysłami. Wzajemnie się uczymy i rozwijamy, wszystko z myślą o kształceniu kolejnych pokoleń zdolnych zawodników. Na wczorajszym spotkaniu zaprezentowaliśmy nie tylko sposób w jaki funkcjonuje klub, ale również rozwiązania stosowane w treningach naszych grup młodzieżowych. Ciekawą sprawą było także spotkanie z trenerem pierwszego zespołu – Michałem Probierzem. Takie spotkanie zorganizowaliśmy po raz pierwszy, ale mam wrażenie, że zostało to dobrze odebrane i było bardzo owocne. Na pewno będziemy spotykać się cyklicznie. Szczegółów jeszcze nie ustaliliśmy, ale na pewno będziemy spotykać się częściej – dodaje trener koordynator Jagiellonii Białystok, Ryszard Karalus.

– Dzień zaczęliśmy treningiem zespołu U-10 trenerów Krzysztofa Zalewskiego i Maćka Leśniewskiego. Następnie odbył się cykl prezentacji. Pokazaliśmy nasza strukturę organizacyjną, przedstawiliśmy elementy naszej działalności, pokazaliśmy już co zdołaliśmy zrealizować, a także przybliżyliśmy wszystkim cele do jakich dążymy i jakie chcemy osiągnąć. Ponadto filozofię taktyczną prowadzenia zespołu juniorów starszych przedstawił trener Tomasz Kulhawik, trener Michał Probierz mówił o wprowadzaniu młodych zawodników do drużyny seniorów oraz specyfice pracy z młodzieżą funkcjonującą w pierwszym zespole. Trener Piotr Zinkiewicz przedstawił zagadnienia dotyczące przygotowania motorycznego w Akademii Jagiellonii Białystok, a trener Piotr Grzybko przedstawił koncepcję pracy z młodymi bramkarzami. Całość zwieńczył panel dyskusyjny trenera Ryszarda Karalusa. Ludzie byli zaskoczeni naszą otwartością. Mamy dobrą opinię, ale chcemy by była ona jeszcze lepsza – opisuje przebieg warsztatów szkoleniowych Kopczewski i dodaje – Jagiellonia zawsze była otwarta na ludzi z zewnątrz, przed nikim się nie zamykamy. Mam nadzieję, że pozytywne echo odbije się także w innych klubach, które będą chciały z nami współpracować.

– Wczorajsze warsztaty, nie tylko ja, ale wszyscy obecni trenerzy odebraliśmy bardzo pozytywnie – mówi wiceprezes, trener oraz koordynator kilku kategorii wiekowych Akademii Piłkarskiej Ostróda, Grzegorz Sobotka. – Przyjechaliśmy z Ostródy całą akademią, jesteśmy bardzo zadowoleni z otwartości wszystkich, którzy prowadzili wczorajsze zajęcia i prezentacje. Jako AP Ostróda uczestniczymy w wielu podobnych spotkaniach i konferencjach. W marcu korzystaliśmy z gościnności klubu Premiership, West Bromwich Albion, byliśmy też w Lechu Poznań, wszędzie nas dobrze przyjmowano, ale podejście ludzi Jagiellonii zrobiło na nas naprawdę duże wrażenie.

– Jesteśmy niewielką akademią. Na co dzień trenuje u nas 200 dzieciaków, aby zapewnić im optymalny rozwój musimy sami się rozwijać, jako organizacja i trenerzy, stąd chcemy podglądać w jaki sposób pracuje się z dziećmi w większych ośrodkach szkolenia. Po wczorajszych warsztatach każdy z nas ma jakieś spostrzeżenia i wnioski, które będzie chciał przełożyć na swoją grupę wiekową – kontynuuje Sobotka.

– Bardzo ciekawym elementem wczorajszego spotkania była rozmowa z trenerem Michałem Probierzem, który mówił nam o trudnościach jakie spotykają młodych zawodników w momencie, kiedy ci przekraczają wiek juniora i zaczynają wchodzić w drużyny seniorskie. To, co usłyszeliśmy od trenera Probierza w znacznym stopniu pokrywa się z tym czego dowiedzieliśmy się w Anglii. Zarówno tu, jak i na wyspach usłyszeliśmy o intensywności, jako głównym problemie, jaki napotykają juniorzy oraz o tym, że za mało pracujemy nad tym aspektem – dodaje.

– Bardzo spodobał nam się również pomysł organizowania turniejów klubów partnerskich Jagiellonii. Dzięki temu wszyscy trenerzy, a szczególnie trenerzy Jagiellonii będą mieli stały podgląd rozwoju zawodników w poszczególnych klubach. Jestem przekonany, że już teraz w naszych zespołach są zawodnicy, którzy zwróciliby na siebie uwagę trenerów Jagiellonii. Po ostatnim meczu kadry naszego województwa z kadrą Wielkopolski zadzwonił do nas koordynator akademii Lecha Poznań, który był bardzo zainteresowany kilkoma naszymi zawodnikami, był pod wrażeniem umiejętności naszych zawodników w tak młodym wieku, ale odmówiliśmy. Decydując się na partnerstwo z Jagiellonią, zrobiliśmy to świadomie i chcemy by nasi najlepsi zawodnicy trafiali do Białegostoku – przekonuje Grzegorz Sobotka, jeden z przedstawicieli Akademii Piłkarskiej z Ostródy.

– Takie warsztaty są nam bardzo potrzebne. Bez względu czy trenerzy pracują już od dłuższego czasu czy dopiero zaczynają. Jedni znajdą dla siebie inspirację do rozwoju, a inni sygnał, że podjęta droga jest słuszna. Przyjechałem do Białegostoku wraz z asystentami, którzy w ten sposób zmobilizowali się do wykonania kolejnych kroków w rozwoju trenera. Zróżnicowane wykłady o taktyce, technice oraz rozwoju bramkarzy czy przygotowaniu motorycznym sprawiły, że każdy znalazł coś dla siebie. Oby więcej takich wielofunkcyjnych warsztatów – mówi z kolei Michał Tochwin z AS Falcon Sokółka i dodaje – Każdy z nas znalazł coś dla siebie i sporo zanotował. Pewne elementy da się przerzucić do siebie i do swoich konspektów treningów. Każdy z uczestników jest bardzo zadowolony, a poświęcony czas zaprocentuje w przyszłości.

Wszyscy uczestnicy jednogłośnie podkreślają potrzebę organizowania takich spotkań cyklicznie. Oby wspólna wymiana doświadczeń i poglądów pomogła w dalszym rozwoju i wzroście mniejszych ośrodków szkolenia piłkarskiego, a wspólne wyciągnie wniosków przyniosło wiele dobrego szczególnie młodym piłkarzom.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00