AktualnościJagielloński alfabet 2016

Jagielloński alfabet 2016

Rok 2016 obfitował w liczne wydarzenia. Nie brakowało momentów radosnych, a także smutnych. Przygotowaliśmy Alfabet podsumowujący ostatnich 12 miesięcy, w którym subiektywnie, trochę z przymrużeniem oka oceniliśmy jagiellońskie wydarzenia.

A jak Apetyt – Po znakomitej rundzie jesiennej są rozbudzone. Wielu wierzy w mistrzostwo Polski, chociaż konkurencja nie śpi. Czyżby to był sezon Jagi?

B jak Bramkarze – Pozycja, na której szkolenie powoli staje się znakiem rozpoznawczym Jagiellonii. W ostatnich 10 latach przez nasz Klub przewinęli się Grzesiek Sandomierski, Rafał Gikiewicz, Kuba Słowik, Bartek Drągowski, a w kolejce czekają już Damian Węglarz, Hubert Gostomski oraz Krzysztof Karpieszuk.

C jak Celtic Glasgow – Najmocniejsza marka, która gościła w Białymstoku przy okazji Jaga Cup. Szkoci ostatecznie triumfowali wyprzedzając Wigry Suwałki i Jagiellonię.

D jak Defensywa – Bardzo silna strona Jagiellonii w rundzie jesiennej, w której mniej goli stracił jedynie Lech Poznań.

E jak Ekstraklasa – Nasza jedyna, niepowtarzalna liga, która jak żadna inna przynosi dużą dawkę emocji.

F jak Fiorentina – Jeden z najsłynniejszych włoskich klubów, a od lipca nowy pracodawca Bartka Drągowskiego. Na razie „Drążek” jest tam jednym z wielu, ale nie zasypia gruszek w popiele i ciężko pracuje pod czujnym okiem Paulo Sousy.

G jak Góralski Jacek – Jego historia mogłaby posłużyć za fabułę do niejednego filmu. Jeszcze we wrześniu obrażony na trenera i włodarzy, odesłany do rezerw. Potem wziął się za siebie, wywalczył miejsce w składzie Jagi i otrzymał powołanie od Adama Nawałki. Debiutował w meczu ze Słowenią u boku Grzegorza Krychowiaka.

H jak Hit – czyli szlagierowe starcie Lechii Gdańsk z Jagiellonią planowane na 12 lutego. To będzie mecz na szczycie!

I jak Ivan Runje – Pierwszy od czasu Rodneia obrońca, który tak szybko wkomponował się w zespół. Równy i bezbłędny przez całą rundę jesienną, potwierdził, że dobra gra w Nordsjaelland i Omonii Nikozja nie wzięły się z przypadku.

J jak Jingiel – Popularny dźwięk pojawiający się po bramkach Jagi na Stadionie Miejskim. Nagrał go Zenek Martyniuk. Zazdroszczą go nam w Polsce. Nagrano do niego nawet ciąg dalszy, w czym uczestniczyli nasi piłkarze.

K jak Konstantin Vassiljev – Znany w niektórych kręgach jako Cesarz Estonii lub TurboKosta. My chyba wolimy swojskiego Kostię. Nie oszukujmy się, bez jego goli i asyst wiosną ciężko byłoby o utrzymanie, a jesienią o lidera w Lotto Ekstraklasie.

L jak lider – Czyli pisząc w skrócie aktualna pozycja Jagiellonii, przynajmniej do 12 lutego.

M jak Marian Kelemen – Golkiper jak wino, im starszy tym lepszy. Jesienią potwierdził, że z nim na bramce kibice Jagi nie płakali zbyt długo po transferze Bartka Drągowskiego.

N jak Napastnik – w ubiegłym sezonie największy wakat w naszym zespole. W trwającym doskonale z tej roli wywiązał się Fedor Cernych, który po rundzie jesiennej w klasyfikacji strzelców ogląda plecy jedynie Nikolicia, Kosty oraz Robaka.

O jak Oferty – słowo mocno związane z wyprzedażą, która zimą w Białymstoku nie będzie miała miejsca. Chociaż nie brakuje zapytań o naszych zawodników prezes twardo powtarza: walczymy o mistrza!

P jak Probierz Michał – kolejny raz potwierdza, że jest stworzony dla Jagiellonii. Drugi raz w karierze zdobył mistrzostwo jesieni z Jagą. Czas, aby wiosną 2017 poprawił osiągnięcia z lat 2011 i 2015.

R jak Reprezentacja U-21 – Drużyna szykująca się do udziału w EURO U-21. Wiele wskazuje na to, że wkład Jagi w kształt drużyny Marcina Dorny będzie całkiem spory.

S jak Stadion – czyli nasz powód do dumy. W rundzie jesiennej odwiedzany przez tysiące białostoczan, w efekcie Stadion Miejski można było chwalić za jedną z najwyższych frekwencji w Lotto Ekstraklasie.

Ś jak Świder – Konia z rzędem temu, komu uda się rozszyfrować Karola Świderskiego. Zawodnik bywa krytykowany za nie do końca poważne traktowanie futbolu, po czym wchodzi na boisko i ośmiesza kolejnych rywali. Wiosną asysta przy arcyważnej bramce Romanczuka, jesienią było gorzej, ale potencjał tego chłopaka jest olbrzymi.

T jak Taras Romanczuk – Ukrainiec w maju strzelił gola dającego nam utrzymanie, zaliczył świetną rundę jesienną, a w sierpniu Jaga odrzuciła lukratywną ofertę z Turcji. I słusznie, bo czas na wyjazd będzie, ale po wywalczeniu tytułu.

U jak Ukraina – Drużyna narodowa, której barwy reprezentował Dima Chomczenowski. Skrzydłowy miał trafić do Białegostoku przed rokiem, ale wybrał hiszpańską Ponferradinę. Jesienią miał przebłyski, ale wszyscy wiemy, że stać go na więcej. Dima, czekamy na wiosnę!

W jak Wyjazdy – W rundzie jesiennej najmocniejsza broń Jagiellonii, która wygrała siedem na dziesięć meczów na stadionie rywala. W tej klasyfikacji absolutni dominatorzy!

Z jak Zespół – Czyli coś, co w Jadze funkcjonuje perfekcyjnie. Udało się w Białymstoku zbudować zespół, który doskonale zna swoją wartość i ma spore ambicje. I dobrze!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00