AktualnościMinimalna porażka z Pandurii

Minimalna porażka z Pandurii

Nieskuteczność uniemożliwiła piłkarzom Jagiellonii Białystok odniesienie pierwszej sparingowej wygranej na obozie w tureckim Belek. Jaga przegrała z rumuńskim Pandurii Targu Jiu 0:1, a jedynego gola strzelił dla rywali Bogdan Danaricu w 36. minucie gry.

Dla Żółto-Czerwonych był to już czwarty sparing rozegrany na zgrupowaniu w Turcji. Po porażce z Politehnicą Iasi 0:1 i dwóch remisach po 1:1 z Irtyszem Pawłodar oraz Łudogorcem Razgrad, podopieczni Michała Probierza mieli nadzieję na odniesienie pierwszego zwycięstwa w 2017 roku. W spotkaniu z Pandurii Jiu Targu szkoleniowiec Jagi zdecydował się na wystawienie dwóch jedenastek, które miały rozegrać po 45 minut.

Pierwsza część spotkania, w której w większości występowali teoretycznie młodsi i mniej doświadczeni zawodnicy (wyjątkami byli Rafał Grzyb czy Marek Wasiluk), nie powalała na kolana. Przez długi czas na boisku działo się niewiele, a z obu stron brakowało strzałów oraz groźnych akcji pod bramką przeciwnika. Pierwsze uderzenie mieliśmy na dobrą sprawę dopiero w 29. minucie gry, kiedy to próba Damiana Szymańskiego z dystansu została zablokowana przez defensywę zespołu z Rumunii.

Końcówka pierwszej połowy należała za to do Pandurii. W 36. minucie gry pierwszy groźniejszy atak tej drużyny zakończył się otwarciem wyniku spotkania. Po dośrodkowaniu z lewej strony boiska celnym strzałem popisał się Bogdan Danaricu, pokonując Huberta Gostomskiego. Ten sam piłkarz niedługo później mógł podwyższyć rezultat, ale w dobrej sytuacji posłał piłkę ponad poprzeczką. Niewiele zabrakło również Erico da Silvie, który po centrze Daniela Stany główkował minimalnie obok jagiellońskiej bramki. Do przerwy Jagiellonia przegrywała z Pandurii 0:1. Co ciekawe, jest to czwarty kolejny sparing, w którym Żółto-Czerwoni stracili gola jako pierwsi.

W drugiej połowie zobaczyliśmy już dokładnie tę samą jedenastkę, która przed kilkoma dniami nie dała się pokonać Łudogorcowi Razgrad, remisując 1:1. Jagiellończycy dążyli do wyrównania, ale brakowało im skuteczności. W pierwszej akcji po przerwie ponad poprzeczką uderzał Ivan Runje, a wraz z upływem godziny gry płaski strzał Fiodora Cernycha minimalnie minął bramkę Pandurii.

Dominacja Żółto-Czerwonych po zmianie stron nie podlegała dyskusji. W 69. minucie Fiodor Cernych stanął „oko w oko” z bramkarzem Rumunów, ale po jego strzale i dobrej interwencji golkipera piłka trafiła w słupek. Chwilę później bramkarz Pandurii obronił również uderzenie Konstantina Vassiljeva, a po rzucie rożnym kolejna próba Cernycha okazała się niecelna.

Trafić do siatki nie udało się także Przemysławowi Frankowskiemu, który po błędzie golkipera przeciwnika został zablokowany w polu karnym przez rumuńskich obrońców. W 78. minucie z kolei niewiele zabrakło, aby jednej z nielicznych akcji Rumuni podwyższyli prowadzenie, ale Ionut Zaina uderzył tylko w słupek.

W końcówce doszło też do sporej kontrowersji, bowiem uderzenie Konstantina Vassiljeva zostało zablokowane ręką przez zawodnika rywali, ale sędzia prowadzący to spotkanie nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Ostatecznie wynik już się nie zmienił i po minimalnej porażce z Pandurii Targu Jiu 0:1 Jagiellonia Białystok wciąż musi czekać na pierwszą wygraną w 2017 roku.

Mecz sparingowy, Belek, 24 stycznia 2017:
Jagiellonia Białystok – Pandurii Targu Jiu (Rumunia) 0:1 (0:1)

Bramki: Danaricu 36’

Jagiellonia (I połowa): Hubert Gostomski – Paweł Olszewski, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus – Rafał Grzyb, Damian Szymański – Przemysław Mystkowski, Dawid Polkowski, Arvydas Novikovas – Karol Świderski.

Jagiellonia (II połowa): Damian Węglarz – Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Taras Romanczuk, Jacek Góralski – Przemysław Frankowski, Konstantin Vassiljev, Dmytro Chomczenowski – Fiodor Cernych.

Pandurii (skład wyjściowy): Razvan Stanca – Cornel Ene, Erico da Silva, Sorin Bosu, Ciprian Negoita, Catalin Hlistei, Adalin Pircalabu, Bogdan Danaricu, Daniel Stana, Elton da Silva, Daniel Margarit.