AktualnościGaleria Jagiellońska. Biała Księga

Galeria Jagiellońska. Biała Księga

        Co najmniej 5 mln zł warte będą lokale użytkowe, które Jagiellonia Białystok otrzyma od dewelopera Apartamentów Jagiellońskich. Pierwszy z lokali został właśnie przekazany.

Apartamenty Jagiellońskie to kompleks kliku nowoczesnych wieżowców z lokalami użytkowymi na parterze. Budynki powstają w centrum miasta, przy ul. Jurowieckiej, tam gdzie kiedyś był stadion i hala sportowa Jagi. Przekazany lokal ma powierzchnię prawie 140 mkw. i wartość niespełna miliona złotych. Znajduje się w pierwszym z wybudowanych już apartamentowców. Kolejne będą przekazywane w następnych etapach inwestycji. Już teraz wiadomo, że w sumie klub otrzyma od 5 do 8 lokali użytkowych. Ich liczba będzie zależeć od metrażu poszczególnych pomieszczeń. Dodatkowo Apartamenty Jagiellońskie zostały partnerem i wspierają klub jako sponsor (reklama firmy jest na strojach meczowych).

Pierwotnie jednak to nie Apartamenty Jagiellońskie miały finansować klub, ale galeria handlowa z „Jotką” w nazwie.

– Historia Galerii Jagiellońskiej nie jest łatwa. Inwestycja, która miała zapewnić klubowi stabilne funkcjonowanie, niemal doprowadziła do zakończenia jego działalności. To dzięki Apartamentom Jagiellońskim udało się nam uniknąć upadłości – tłumaczy Agnieszka Syczewska, wiceprezes zarządu SSA Jagiellonia Białystok.

Za teren pod przyszłą galerię klub zgodził się zapłacić miastu Białystok 46 mln zł (ostatnia rata będzie zapłacona w listopadzie 2017 roku). Czy to dużo? Dla porównania magistratowi nie udało się znaleźć chętnego na zakup znajdującego się po sąsiedzku Placu Inwalidów ani za 50 mln zł, ani potem za 35 mln zł (w sumie były trzy przetargi). Ostatecznie teren trafił pod dzierżawę wieczystą.

Pierwszy pomysł na galerię handlową pojawił się w 2004 r. Rok później klub miał już pierwszego inwestora. Kolejne lata przyniosły niestety kryzys na rynkach finansowych i nieruchomości. Nic już nie było takie jak wcześniej. W sumie zarządzającym klubem znaleźli łącznie pięciu inwestorów. W naszym regionie nikt wcześniej, ani później, nie wykazał takiej determinacji. Po kolei była to: Sfera Bielsko-Biała, ECE Projektmanagment, Irlandzka Grupa Inwestycyjna, JW Wind oraz piąty inwestor, który był międzynarodową korporacją finansową.

Powstało pięć koncepcji galerii i pięć ich projektów, na które wydano niemałe pieniądze. Cztery pierwsze projekty zakładały budowę obiektu handlowego o pow. ok. 100-120 tys. mkw., z dużymi parkingami, niektóre też z hotelem. Ostatnia koncepcja zakładała stworzenie mega galerii handlowej, w porozumieniu z inwestorem tworzącym obecną Galerię Jurowiecką.

Feralnych dat było kilka. Pierwsza to listopad 2006 roku, kiedy wojewoda uchylił plan zagospodarowania przestrzennego zezwalający na budowę galerii. To przeważyło o wycofaniu z inwestycji firmy ECE. Potem w 2012 r. spółka Galeria Jagiellońska zleciła analizę funkcjonowania galerii handlowych w Białymstoku. Opinia była jednoznaczna: budowa obok siebie dwóch podobnych obiektów handlowych mija się z celem. W tej sytuacji wycofał się kolejny inwestor – JW. Wind. W 2013 r. w akcie desperacji i ratunku klubu przed upadłością, podjęto próbę zwrotu tych terenów miastu. Bezskutecznie. Teren został też wystawiony na sprzedaż. Chętnych nie było, choć już były wszystkie potrzebne pozwolenia, łącznie z tym na budowę galerii. Uznano, że jedynym możliwym rozwiązaniem, jest budownictwo mieszkaniowe z zapleczem usługowym na najniższych piętrach budynków. Taka inwestycja, po pierwsze gwarantowała wpływy finansowe  do klubu, a przede wszystkim ratowała go przed upadłością.

– Jak na ironię sportowo był to najlepszy okres w historii klubu. Zdobyliśmy Puchar Polski, Superpuchar Polski, 4. i 3. miejsce w lidze, trzy razy graliśmy w Lidze Europy, a obecnie jesteśmy liderem ekstraklasy – opowiada Wojciech Strzałkowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii.

Przygotowana przez klub „Biała Księga Galerii Jagiellońskiej” to historia  ostatnich 15 lat. Dokument ten powstał, by przedstawić kibicom i sympatykom Jagi historyczne zaszłości, wyjaśnić okoliczności dlaczego nie powstała galeria handlowa, o którą walczyli razem z klubem. W Białej Księdze nie podajemy nazwisk urzędników ani decydentów, nie szukamy winnych zaistniałej sytuacji. Chcemy jedynie obiektywnie pokazać historię tego miejsca, by wspólnie móc budować przyszłość.

Pełna wersja Białej Księgi w formacie .doc oraz .pdf znajduje się poniżej:

– Biała Księga w formacie .doc

– Biała Księga w formacie .pdf

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00