AktualnościJaga wychodzi z Krywlan

Jaga wychodzi z Krywlan

Jagiellonia Białystok zrezygnowała z realizacji pomysłu budowy kompleksu treningowego na Krywlanach. Problemem okazały się bardzo restrykcyjne przepisy związane z funkcjonowaniem lotniska, które tam się znajduje, a w planach jest jego rozbudowa.

W połowie lutego klub wygrał przetarg na 30-letnie użytkowanie 4,5-hektarowej działki znajdującej się w pobliżu białostockiego lotniska. Magistrat już w dokumentach przetargowych zaznaczył, że zgoda na budowę w tym miejscu bazy treningowej w głównej mierze zależy od pozytywnej opinii Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zarząd Jagi powiadomił już Urząd Miejski w Białymstoku, że nie podpisze umowy dotyczącej użytkowania terenu.

– Władze klubu są bardzo zdeterminowane, by zbudować swój ośrodek treningowy. Dlatego choć nie uda się zrealizować inwestycji na Krywlanach, to nadal poszukujemy dogodnej lokalizacji do budowy kompleksu boisk trawiastych – tłumaczy wiceprezes zarządu Jagiellonii Agnieszka Syczewska.

Wkrótce klub chce rozpocząć poszukiwania potrzebnej nieruchomości (4-10 ha w Białymstoku, albo tuż poza) za pośrednictwem ogłoszeń w lokalnych mediach. Wcześniej tę usługę zlecał agencji nieruchomości, ale bez zadowalającego efektu.

Jagiellonia na Krywlanach chciała zbudować kompleks boisk trawiastych wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zapleczem socjalnym. Z uwagi na sąsiedztwo lotniska, nie wolno tam budować wysokich obiektów. Ten przepis wykluczył możliwość zamontowania profesjonalnego systemu oświetlenia boisk (słupy mają wysokość 15-20 m), konstrukcji zadaszającej boisko (wysokość ok. 10 m), czy nawet bardzo potrzebnych na boiskach piłkarskich piłkochwytów (powinny mieć co najmniej 6 m wysokości, a zalecane są 8-metrowe).
– Nawet nie chcę sobie wyobrazić jak miałby wyglądać trening strzelecki, kiedy za bramką nie ma piłkochwytów. – dywaguje wiceprezes Syczewska.

Ostatecznie złudzeń klub pozbawili specjaliści zajmujący się projektowaniem takich obiektów. –Stwierdzili wprost, że nasze pomysły na ten ośrodek w większości są nie do zrealizowania na nieruchomości sąsiadującej z lotniskiem. A rezygnując z naszych już i tak minimalnych wymagań, stworzylibyśmy ośrodek, który nie rozwiązałby naszych problemów z brakiem miejsc do szkolenia młodzieży – dodaje wiceprezes Syczewska.

Na szczęście zupełnie inaczej mają się sprawy związane z budową ośrodka treningowego przy ul. Elewatorskiej. Klub rozpoczął już prace związane z jego kompleksową modernizacją. Przetarg na 30-letni najem tych terenów wygrał na początku marca, a w Ministerstwie Sportu złożony jest już wniosek Jagi o grant, który ma być przeznaczony na budowę bazy szkoleniowej w tym miejscu. Docelowo mają tam powstać dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie oraz jedno mniejsze. Wszystkie ze sztuczną murawą, profesjonalnym oświetleniem oraz zapleczem socjalnym. Dzięki temu można będzie tam trenować od rana do nocy. Dodatkowo jedno z boisk ma spełniać wymogi licencyjne dla rozgrywek III-ligowych.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00