AktualnościJaga pewna podium, wygrana da lidera

Jaga pewna podium, wygrana da lidera

W sobotę Jagiellonia rozegra ostatni w zasadniczej części sezonu mecz. „Żółto-Czerwoni” są już pewni miejsca na podium przed podziałem punktów, ale największą niewiadomą pozostaje miejsce, które nasz zespół zajmie przed podziałem punktów. W Gliwicach zespół Michała Probierza będzie bronił pozycji lidera Lotto Ekstraklasy.

Przed spotkaniem z Craovią sytuacja w białostockim obozie była komfortowa. Nasz zespół miał co prawda punkt przewagi nad Legią, ale już od Lechii dzieliło nas pięć, a od Lecha sześć „oczek”, co oznaczało, że „Kolejorz” nie miał szans, aby dogonić Jagiellonię. Mecz z „Pasami” zakończył się remisem i Jagiellonia zamiast trzech, schodziła z murawy z jednym punktem. W kolejnych dniach do rywalizacji przystąpiły pozostałe drużyny. Lech Poznań rozbił Wisłę Płock 3:0, Lechia pokonała Arkę 2:1, a legioniści nie zachwycili remisując przy Łazienkowskiej z Koroną Kielce 0:0. Poniżej przedstawiamy symulację i wszystkie możliwe scenariusze przed 30. kolejką Lotto Ekstraklasy.

Jedno jest pewne, wygrana zapewni Jagiellonii pierwsze miejsce przed podziałem punktów i ligi. Obecnie „Żółto-Czerwoni” mają o punkt więcej od drugiej Legii i o trzy wyprzedzają trzecią Lechię. Stawka meczu przy Okrzei jest spora, a od jej rezultatu zależy, kogo będziemy gościli przy Słonecznej w dodatkowych spotkaniach rozgrywanych w ramach grupy mistrzowskiej.

Remis na stadionie w Gliwicach zapewni Jagiellończykom przynajmniej drugie miejsce w tabeli, ponieważ Lechia nawet wygrywając w Szczecinie zdobędzie „tylko” trzy punkty, a przecież taka jest różnica między nami i lechistami po 29 meczach. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku naszej rywalizacji z Legią. W przypadku podziału „oczek” Jaga będzie zależna od Cracovii, która przy Kałuży podejmie aktualnego mistrza Polski. Przy remisie naszego zespołu oraz remisie lub porażce stołecznych lider pozostanie w Białymstoku. W przeciwnym wypadku legioniści na ostatniej prostej wyprzedzą Jagiellonię.

Po ewentualnej porażce Jagiellonia w Gliwicach będzie zagrożona spadkiem nie tylko na drugie, ale również na trzecie miejsce. Aby tak się stało aktualny lider musiałby przegrać, a ekipa z Gdańska wygrać w Szczecinie. Co ciekawe zespół Piotra Nowaka ma jeszcze iluzoryczne szanse na wygranie zasadniczej części sezonu, ale do tego potrzebuje swojego zwycięstwa oraz porażek legionistów i Jagiellończyków. W przypadku zrównania się punktami z „Biało-Zielonymi” nasz zespół będzie za lechistami, którzy dwukrotnie ograli Jagę w sezonie zasadniczym. Nawet przy tzw. małej tabelce (przegrana Jagiellonii, remis Legii, wygrana Lechii) ekipa Michała Probierza spadnie na najniższy stopień podium.

My oczywiście liczymy, że Jagiellonia wygra w Gliwicach, rozwieje wszelkie wątpliwości, zakończy tę część sezonu na 1. miejscu i udowodni, że nieprzypadkowo utrzymywała się na nim tak długo.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00