Aktualności10 lat od powrotu do Ekstraklasy!

10 lat od powrotu do Ekstraklasy!

W sobotę 3 czerwca mija równo 10 lat, odkąd Jagiellonia po raz ostatni zapewniła sobie awans do Ekstraklasy. 

Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek ówczesnej II ligi, prowadzona przez Artura Płatka Jagiellonia znajdowała się na drugim miejscu i miała przewagę pięciu punktów nad piątą Lechią Gdańsk (cztery pierwsze lokaty gwarantowały awans). Żółto-Czerwoni jechali do Sosnowca na mecz z trzecim Zagłębiem, wiedząc, że wygrana na 100% zapewni im powrót w szeregi najlepszych zespołów w Polsce. 

W Sosnowcu czekał ich jednak bardzo ciężki bój. Na szczęście, zakończony skromną wygraną 1:0. Jedynego gola dla Jagi strzelił wówczas były zawodnik sosnowiczan – Janusz Wolański i po końcowym gwizdku sędziego zarówno w drużynie, jak i na sektorze gości zapanowała wielka radość. Co ciekawe, kilka minut później do tego świętowania dołączyli się gospodarze, którzy również zapewnili sobie awans dzięki korzystnemu wynikowi meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów (1:1). Ostatecznie w sezonie 2006/07 do Ekstraklasy awansowały także drużyny Ruchu Chorzów i Polonii Bytom.

Dla Jagi był to trzeci awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w historii klubu i drugi, który udało się zapewnić Żółto-Czerwonym na stadionie w Sosnowcu. 6 czerwca 1987 roku (3:1 – po dwóch bramkach Jarosława Michalewicza i jednej Andrzeja Kuleszy) na tym samym obiekcie Jagiellonia wywalczyła swoją pierwszą historyczną promocję do grona najlepszych drużyn w naszym kraju. Za trzy dni będziemy obchodzić już 30. rocznicę tego wydarzenia.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00