AktualnościBorussia Dortmund najlepsza w Jaga Cup 2017! Podsumowanie

Borussia Dortmund najlepsza w Jaga Cup 2017! Podsumowanie

Borussia Dortmund została triumfatorem międzynarodowego turnieju Jaga Cup 2017! Młodzi Niemcy w całych rozgrywkach nie doznali ani jednej porażki i ostatecznie okazali się lepsi od jedenastu innych zespołów. Kolejne miejsca na podium zajęły Lech Poznań i ubiegłoroczni zwycięzcy – Celtic Glasgow. Młodzi Jagiellończycy uplasowali się na czwartym miejscu.

Po rozgrywanej pierwszego dnia fazie grupowej [podsumowanie] dwanaście rywalizujących ze sobą zespołów z rocznika 2007 w niedzielę zostało podzielonych na Ligę Mistrzów i Ligę Europy. W tej pierwszej walczono o miejsca od 1.-6., natomiast w drugiej rywalizowano o lokaty 7.-12.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od meczów Wigier Suwałki z Zagłębiem Lubin (2:4) oraz Infonetu Tallin z Lechią Gdańsk. W Lidze Europy w niedzielę prym wiodły dwa zespoły – Pogoń Szczecin oraz Arsenal Londyn po sobotnich niepowodzeniach tym razem potrafiły zaliczyć komplet zwycięstw. Dzięki wygranej w bezpośrednim spotkaniu rozegranym w sobotę, Ligę Europy ostatecznie wygrali Portowcy, którzy w całym turnieju uplasowali się na siódmym miejscu. Anglicy z kolei zostali prawdziwymi królami „cieszynek”, bowiem ich radość po strzelonych bramkach była prawdziwym odzwierciedleniem uroku, jaki powinna mieć piłka młodzieżowa.

Za Pogonią i Arsenalem rzutem na taśmę znalazła się Legia, które swoje pierwsze zwycięstwo w Jaga Cup 2017 odniosła dopiero w ostatnim spotkaniu, ale wtedy to ograła Lechię Gdańsk aż 7:0. Kolejne lokaty przypadły BKS Lublin, Lechii oraz Infonetowi. Estończycy na osłodę mogli się za to pochwalić zdobyciem nagrody fair play.

W Lidze Mistrzów łeb w łeb szły zespoły Borussii Dortmund i Lecha Poznań, które z pierwszego dnia zabrały ze sobą na niedzielę komplet sześciu punktów. Zanim obie te ekipy spotkały się w meczu bezpośrednim, który zamykał cały turniej, musiały one stoczyć naprawdę ciekawe i zacięte boje z innymi rywalami. Borussia najpierw pokonała Zagłębie 2:0, a następnie zremisowała z Celtikiem 3:3, choć przegrywała już 0:3, a ostatniego gola strzeliła za sprawą Ahmeta Ozturka już w ostatniej akcji meczu. Niemcy w ten sposób zabrali przy tym rozpędzonym Szkotom szanse na końcowy triumf.

Lech z kolei ograł suwalskie Wigry 4:2 oraz stoczył prawdziwą bitwę z Jagiellonią, z którą zremisował 2:2. Co ciekawe, obie drużyny w ostatnich akcjach meczu strzeliły po absolutnie przepięknej bramce. Kolejorz wyszedł na prowadzenie 2:1, po tym jak Igor Wojtysiak przerzucił piłkę nad obrońcą i strzałem z powietrza zaskoczył Krzysztofa Borowskiego. Chwilę później jednak wspaniałym strzałem z dystansu na wagę remisu popisał się Damian Danilewicz.

Odpowiednich wyników z soboty zabrakło Celtikowi, który do niedzielnej części turnieju przystępował z zerowym dorobkiem punktowym, ale ostatecznie finiszował na podium. Jak już było wspomniane, The Bhoys zostali wyeliminowani z gry o końcową wygraną przez pechowy remis z Borussią 3:3, ale wcześniej w ten sam sposób ograli Jagiellonię. Szkoci przegrywali bowiem z Żółto-Czerwonymi 0:1, jednak w samej końcówce odwrócili losy spotkania, wygrywając 2:1 po bramce w praktycznie ostatniej akcji meczu. To zwycięstwo ostatecznie dało im podium, jako że w ostatnim meczu Szkoci pewnie ograli Wigry 3:0.

Jagiellonia Białystok w Jaga Cup 2017 przegrywała tylko z zespołami z zagranicy, ulegając minimalnie Borussii i Celticowi po 1:2. Podopieczni Rafała Muczyńskiego i Andrzeja Kurzyny w meczach z krajowymi rywalami byli niepokonani, a dzięki skromnej wygranej nad Zagłębiem Lubin 1:0 w ostatniej kolejce uplasowali się na czwartej pozycji w klasyfikacji końcowej. Duży wkład w ten wynik miał bramkarz Krzysztof Borowski, którego świetne interwencje dały mu tytuł najlepszego bramkarza turnieju.

W ostatnim meczu Ligi Mistrzów doszło do bezpośredniego pojedynku dwóch najlepszych drużyn w Jaga Cup 2017. Borussia Dortmund i Lech Poznań przystępowały do niego z równą liczbą punktów, ale przez lepszy bilans bramkowy jasne stało się, że to Kolejorz jest zmuszony wygrać ten mecz, aby triumfować w całym turnieju. Spotkanie stało na wysokim poziomie i gdy Maxime Ndong Penda strzelił gola na 1:0 dla BVB, wydawało się, że Niemcy przejmą pełną kontrolę. Tak się jednak nie stało, bowiem niedługo później mocnym strzałem z rzutu wolnego do wyrównania doprowadził Igor Wojtysiak. Mimo szans z obu stron wynik już jednak się nie zmienił i niepokonana w trakcie dwudniowej rywalizacji Borussia Dortmund została triumfatorem turnieju.

Jej najlepszy zawodnik, filigranowy Ahmet Kaan Ozturk (7 goli) został wybrany najlepszym zawodnikiem (MVP) rozgrywek. Jednego gola więcej strzelił Mateusz Dziewiatowski z Zagłębia Lubin, który otrzymał nagrodę dla króla strzelców Jaga Cup 2017.

To jednak nie wyniki były najważniejsze, a wspaniała sportowa rywalizacja w duchu fair play dziesięcioletnich chłopców oraz radość z gry w piłkę, która im towarzyszyła przez te dwa dni na murawie Stadionu Miejskiego. W Jaga Cup 2017 zwyciężył przede wszystkim młodzieżowy futbol.

Turniej współfinansowany przez Urząd Miasta Białegostoku (www.bialystok.pl). Realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, PZPN, Akademii Klasy Ekstra, Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Wyniki drugiego dnia turnieju Jaga Cup 2017:

Liga Mistrzów (o miejsca 1.-6.):

Wigry Suwałki – Zagłębie Lubin 2:4 (Kowalewski, Suprun – Dziewiatowski x2, Kulig, Siciński)
Jagiellonia Białystok – Celtic Glasgow (Szkocja) 1:2 (Pietuszewski – Hamilton, Pickford)
Borussia Dortmund (Niemcy) – Zagłębie Lubin 2:0 (Kusi, Vrljić)

Jagiellonia Białystok – Lech Poznań 2:2 (Szarkowski, Danilewicz – Schade, Wojtysiak)
Borussia Dortmund – Celtic Glasgow 3:3 (Vrljić, Kusi, Ozturk – Borland x2, Rachwał)
Wigry Suwałki – Lech Poznań 1:3 (Aleksandrowicz – Schade, Dziamski, Wojtysiak)

Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin 1:0 (Danilewicz)
Wigry Suwałki – Celtic Glasgow 0:3 (Dargie x2, Hamilton)
Borussia Dortmund – Lech Poznań 1:1 (Ndong Penda – Wojtysiak)

Liga Europy (o miejsca 7.-12.):

Infonet Tallin (Estonia) – Lechia Gdańsk 1:1 (samobój – Brzyski)
Legia Warszawa – Arsenal Londyn (Anglia) 1:2 (Mozie – Annous, Bobb-Semple)
BKS Lublin – Lechia Gdańsk 1:1 (Gieroba – Brzyski)

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 1:2 (samobój – Zdziarski, Stolarski)
BKS Lublin – Arsenal Londyn 2:3 (Snijders, Gieroba – Hassan Ferreira, Annous, Martin)
Infonet Tallin – Pogoń Szczecin 0:5 (Kuśmierczyk, Majewski x2, Podobas x2)

Legia Warszawa – Lechia Gdańsk 7:0 (Baranowski x2, Przychodzeń, Mozie x2, Czerwiński, Nawrocki)
Infonet Tallin – Arsenal Londyn 1:3 (Gusarov – Akarakiri x2, Martin)
BKS Lublin – Pogoń Szczecin 2:4 (Tylus x2 – Merecz, Kuśmierczyk, Podobas, Zdziarski)

Tabele końcowe Jaga Cup 2017:

JAGACUPTABELEKOŃCOWE

Nagrody indywidualne:

MVP: Ahmet Kaan Ozturk (Borussia Dortmund)
Król strzelców: Mateusz Dziewiatowski (Zagłębie Lubin)
Najlepszy bramkarz: Krzysztof Borowski (Jagiellonia Białystok)
Nagroda fair play: Infonet Tallin

Klasyfikacja strzelców:

8 goli – Dziewiatowski (Zagłębie)
7 goli – Ozturk (Borussia), Kusi (Borussia)
6 goli – Schade (Lech)
5 goli – Wojtysiak (Lech), Kuśmierczyk (Pogoń), Podobas (Pogoń), Borland (Celtic), Rachwał (Celtic), Hamilton (Celtic)
4 gole – Ndong Penda (Borussia), Gieroba (BKS), Mozie (Legia), Ignatowicz (Lech), Falkner (Celtic), Majewski (Pogoń).
3 gole – Bamba (Borussia), Danilewicz (Jagiellonia), Jaroszuk (Jagiellonia), Baranowski (Legia), Nawrocki (Legia), Bryk (Wigry), Snijders (BKS), Akarakiri (Arsenal), Martin (Arsenal), Annous (Arsenal).
2 gole – Błaszczyk (Borussia), Faust (Borussia), Vrljić (Borussia), Aydin (Borussia), Bołtuć (Jagiellonia), Mazurek (Jagiellonia), Pietuszewski (Jagiellonia), Przełomski (Wigry), Kowalewski (Wigry), Gusarov (Infonet),  Dziamski (Lech), Zaranek (Lech), Siciński (Zagłębie), Kulig (Zagłębie), Dargie (Celtic), Pickford (Celtic), Zdziarski (Pogoń), Jończyk (Pogoń), Brzyski (Lechia), Pierzchliński (Lechia), Tylus (BKS)
1 gol – Celik (Borussia), Tupalski (Jagiellonia), Borowski (Jagiellonia), Korecki (Jagiellonia), Szarkowski (Jagiellonia), Borkowski (BKS), Balczyński (BKS), Leszczyński (BKS), Żagan (Legia), Świętochowski (Legia), Przychodzeń (Legia), Czerwiński (Legia), Suprun (Wigry), Aleksandrowicz (Wigry), Kasachevski (Infonet), Kogut (Infonet), Dutkiewicz (Lech), Czajka (Zagłębie), Stolarski (Pogoń), Crawford (Celtic), Urbański (Lechia), Wiśniewski (Lechia), Bobb-Semple (Arsenal), Hassan Ferreira (Arsenal), Merecz (Pogoń)

+ 3 gole samobójcze

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00