AktualnościTlenoterapia hiperbaryczna w sporcie

Tlenoterapia hiperbaryczna w sporcie

Wielokrotnie już wspominaliśmy o tym, że równie ważną kwestią co dobry trening jest odnowienie organizmu po wzmożonym wysiłku. Jednym z elementów odnowy może być krioterapia, jeszcze innym, tlenoterapia hiperbaryczna, z której od niedawna korzystają Jagiellończycy.

Czym właściwie jest tlenoterapia hiperbaryczna? To wciąż innowacyjny lecz coraz bardziej popularny i rozpowszechniany sposób wspomagania w leczeniu wielu różnorodnych dolegliwości neurologicznych, urazowych, przewlekłych czy zapalnych. Ma również zastosowanie w takich przypadkach medycznych jak terapie dermatologiczne, odmładzające, poprawiające kondycję czy leczenie trudno gojących się ran. Jako najważniejszą zaletę, jej zwolennicy podkreślają nieinwazyjność oraz całkowite bezpieczeństwo stosowania.

Terapia odbywa się w specjalnej komorze hiperbarycznej, która wykorzystuje ciśnienie wyższe, niż atmosferyczne. Co to oznacza w rzeczywistości? W takich warunkach tlen pozbawiony jest fizjologicznych barier i może przenikać tam, gdzie w normalnych warunkach nie ma szans się przedostać, jak np. do obszarów źle ukrwionych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Dzięki temu tkanki pacjenta znajdującego się w komorze skutecznie wysycają się tlenem.

Ciśnienie jakiemu poddawany jest pacjent w trakcie zabiegu jest sumą ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia panującego w komorze. Wyrażanie jest one w atmosferach absolutnych (ATA). Uważa się, że ciśnienie lecznicze wynosi minimum 1,4 ATA. Pacjenci najczęściej poddawani są leczeniu w ciśnieniu znajdującym się w przedziale 1,5 – 3 ATA.

– Spośród wielu zastosowań komora hiperbaryczna ma również zastosowanie w medycynie sportowej. Tlenoterapia hiperbaryczna ma bowiem pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych. W środowiskach medycznych tlen pod zwiększonym ciśnieniem znajduje coraz większe uznanie. Dzięki unikatowemu działaniu na tlen, zwiększa się wydolność komórek oraz przyśpiesza się regeneracja organizmu wyczynowego sportowca – mówi pani Anna Grzybek z kliniki Meditlen.

Tlenoterapia jest nieodłącznym elementem treningu zespołów występujących w NBA, NHL czy NFL. Podczas badań przeprowadzonych w Szkocji stwierdzono, że czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności po wytężonym wysiłku u profesjonalnych sportowców zmniejszył się o 70 %. Światowa Agencja Antydopingowa stwierdziła również, że komora hiperbaryczna poprawia wydolność organizmu, lecz nie ma żadnych podstaw by uznawać ją za element dopingu. Tlenoterapia uszeregowana została jako jeden ze środków rehabilitacyjnych służący zdrowiu i poprawie formy zawodników.

– Efektów nie można oczekiwać od zaraz, jednak zachowanie systematyczności pozwala mi powiedzieć, że korzystanie z komory rzeczywiście poprawia kilka elementów. Po okresie wytężonych treningów, zakończonych meczem wcześniej organizm dłużej wracał do stanu pozwalającego mi na ponowny ciężki wysiłek. Teraz mam wrażenie, że regeneracja przebiega szybciej – mówi Rafał Grzyb, kapitan Jagiellonii Białystok.

– Dużo rozmawialiśmy na ten temat zanim zdecydowaliśmy się go wprowadzić do zespołu. Z perspektywy czasu, choć ta nie jest jeszcze bardzo długa uznaję to jednak za dobry ruch. Oczywiście, żeby przeprowadzić pełną odnowę stosujemy jeszcze szereg innych zabiegów i czynności. Sesje w komorze hiperbarycznej doskonale jednak uzupełniają nasz program i wspomagają chłopaków – przyznaje klubowy fizjoterapeuta, Marcin Piechowski.

Tlenoterapia, prócz zastosowania w medycynie sportu ma wiele innych. Jest wskazana w leczeniu m.in. autyzmu, porażenia mózgowego, rehabilitacji kardiologicznej, ortopedii, anemii czy ginekologii. Więcej informacji na stronie www.meditlen.pl.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00