AktualnościOśmiu kadrowiczów, trzech debiutantów [PODSUMOWANIE]

Ośmiu kadrowiczów, trzech debiutantów [PODSUMOWANIE]

Marcowa przerwa reprezentacyjna za nami. Na zgrupowania swoich drużyn narodowych w ostatnich dniach wyjechało aż ośmiu Jagiellończyków i każdy z nich zebrał w tym czasie doświadczenie na arenie międzynarodowej. Oto podsumowanie zmagań żółto-czerwonych kadrowiczów.

POLSKA:

W ostatnich sprawdzianach przed powołaniami na Mistrzostwa Świata w Rosji selekcjoner Adam Nawałka dał szansę debiutu aż dwóm piłkarzom Jagiellonii.

W pierwszym meczu towarzyskim z Nigerią (0:1), rozegranym we Wrocławiu, w podstawowym składzie wyszedł Przemysław Frankowski, który na zupełnie nowej dla siebie pozycji prawego wahadłowego rozegrał 85 minut. „Franek” spisał się dobrze. Choć był na swoim skrzydle osamotniony i nie miał zbyt wielu szans do wykazania się w akcjach ofensywnych, tak pod względem taktycznym, szczególnie w defensywie, nie popełnił większych błędów i wypadł pozytywnie, co trener Nawałka potwierdził później na konferencji prasowej.

Trzy dni później, w starciu z Koreą Południową (3:2) na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w wyjściowej jedenastce znalazł się Taras Romanczuk, dla którego również był to debiut w koszulce z orłem na piersi. Jako defensywny pomocnik, określany przez trenera Adama Nawałkę zawodnikiem o zbliżonej charakterystyce do Grzegorza Krychowiaka, pokazał się przez 60 minut gry z dobrej strony. Wykonywał swoje boiskowe zadania, w większości defensywne, bez zarzutu. Z przodu był mniej aktywny, ale wynikało to raczej z taktyki Biało-Czerwonych, a nie słabszej dyspozycji 26-latka.

Przemek i Taras zostali w ten sposób kolejno dziewiątym i dziesiątym zawodnikiem, który grając w Jagiellonii wystąpił w reprezentacji Polski. Obaj powinni się liczyć w oczach selekcjonera Adama Nawałki w kontekście kandydatów na wyjazd na mundial w Rosji.

Taras Romanczuk:
– debiut w reprezentacji, 60 minut w meczu towarzyskim z Koreą Południową (3:2)
– cały mecz z Nigerią (0:1) na ławce rezerwowych

Przemysław Frankowski:
– debiut w reprezentacji, 85 minut w meczu towarzyskim z Nigerią (0:1)
– cały mecz z Koreą Południową (3:2) na ławce rezerwowych

SŁOWENIA:

Mieszane uczucia po marcowych meczach towarzyskich swojej kadry będą mieli nasi Słoweńcy. Ich zespół przegrał oba spotkania z Austrią (0:3) i Białorusią (0:2), ale zarówno Nemanja Mitrović, jak i Roman Bezjak mieli okazję pokazać się swojemu selekcjonerowi.

Mitrović, który mecz z Austrią przesiedział na ławce rezerwowych, we wtorkowym pojedynku z Białorusią w Lublanie zanotował swój debiut w reprezentacji narodowej. Rosły stoper Jagiellonii rozegrał pełne 90 minut.

W obu spotkaniach wystąpił za to Bezjak. Nasz napastnik dwukrotnie pojawiał się na placu gry w drugiej połowie, ale nie był w stanie trafić do siatki rywali. Pocieszeniem może być dla niego fakt, iż nie udało się to ani razu całej reprezentacji Słowenii. Przed jej nowym selekcjonerem, Tomazem Kavciciem, sporo pracy, aby przygotować zespół do gry w Lidze Narodów i eliminacjach Euro 2020.

Roman Bezjak:
– 45 minut w meczu towarzyskim z Austrią (0:3)
– 26 minut w meczu towarzyskim z Białorusią (0:2)

Nemanja Mitrović:
– debiut w reprezentacji, 90 minut w meczu towarzyskim z Białorusią (0:2)
– cały mecz z Austrią (0:3) na ławce rezerwowych

LITWA:

Aż na Zakaukazie w minionych dniach wyjechała reprezentacja Litwy z Arvydasem Novikovasem. Podopieczni Edgarasa Jankauskasa w pierwszym spotkaniu z Gruzją doznali bolesnej porażki aż 0:4, ale już w starciu z Armenią zdołali skromnie zwyciężyć 1:0.

Novikovas w obu spotkaniach wystąpił w podstawowym składzie swojej drużyny. Przeciwko Gruzji rozegrał godzinę, z kolei w meczu z Armenią spędził na placu gry pełne 90 minut. W obu spotkaniach wystąpił również były zawodnik Jagiellonii – Fedor Cernych.

Arvydas Novikovas:
– 60 minut w meczu towarzyskim z Gruzją (0:4)
– 90 minut w meczu towarzyskim z Armenią (1:0)

POLSKA U-21:

Reprezentacja Polski do lat 21 miała w tej przerwie na kadrę jedno zadanie – pokonać w meczu eliminacyjnym Litwę. To się udało, choć Biało-Czerwoni w Lublinie długo nie mogli znaleźć sposobu na bramkarza rywali. Z dobrej strony w drużynie Czesława Michniewicza pokazali się rezerwowi, w tym napastnik Jagiellonii Karol Świderski, który był bardzo aktywny po wejściu na boisko w 63. minucie gry w miejsce Filipa Jagiełły. „Świder” brał udział w akcji zakończonej zwycięską bramką Dawida Kownackiego, a także sam miał trzy okazje do strzelenia gola, ale dwukrotnie spudłował, a raz trafił w słupek.

Dodać można też, że w rozegranej kilka dni wcześniej grze kontrolnej z Tarnovią Tarnowo Podgórne (4:0) Karol strzelił dwa gole.

Karol Świderski:
– 27 minut w meczu eliminacyjnym z Litwą (1:0)

POLSKA U-17:

Reprezentacja Polski do lat 17 w ostatnim tygodniu walczyła o awans na mistrzostwa Europy w swojej kategorii wiekowej. W rozgrywanym w Legnicy i Głogowie turnieju Elite Round podopieczni Bartłomieja Zalewskiego nie zdołali zrealizować swojego celu. Po remisie z Gruzją (2:2), zwycięstwie nad Macedonią (3:0) i porażce z Irlandią (0:1) zajęli w swojej grupie zaledwie trzecie miejsce.

We wszystkich trzech spotkaniach pełne 80 minut rozegrał napastnik Jagiellonii Bartosz Bida, który był najaktywniejszym zawodnikiem polskiej ofensywy, strzelając na turnieju jednego gola i dokładając do tego jedną asystę. Drugi z Żółto-Czerwonych, Mikołaj Nawrocki, zagrał jedynie w zwycięskim spotkaniu z Macedonią (3:0), w którym wyszedł w podstawowym składzie naszej reprezentacji i spędził na boisku 63 minuty.