AktualnościCLJ U-17: Szóstka i finał!

CLJ U-17: Szóstka i finał!

Juniorzy młodsi Jagiellonii Białystok zagrają w finale Centralnej Ligi Juniorów U-17! W rewanżowym spotkaniu półfinałowym podopieczni Wojciecha Kobeszki i Jana Pawłowskiego nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, wygrywając aż 6:2.

Po zwycięstwie w pierwszym meczu we Wrocławiu 3:0, Żółto-Czerwoni przed rewanżem byli murowanym faworytem do awansu do finału. Niemniej jednak, po 10 minutach bardzo pewnej gry na boisku bocznym Stadionu Miejskiego, w szeregi młodych Jagiellończyków zaczęła wdawać się nerwowość. Liczne faule powodowały stałe fragmenty gry dla Śląska, a nawet rzut karny. Tuż przed upływem kwadransa gry z jedenastu metrów Wiktora Kaczorowskiego pokonał Piotr Samiec-Talar i goście uwierzyli w osiągnięcie korzystnego wyniku w Białymstoku.

Nasz zespół potrafił jednak przetrwać trudny okres i w 26. minucie doprowadzili do remisu. Przy niepewnym zachowaniu defensywy Śląska o piłkę w polu karnym powalczył Eryk Matus i ta trafiła na głowę Bartosza Bidy, który z kilku metrów pewnie trafił do siatki. Ten gol wyraźnie uspokoił Żółto-Czerwonych, do których należała końcówka pierwszej połowy. W 32. minucie efektowna akcja Pawła Gieracha zakończyła się celnym strzałem Bartka Bidy, ale dobrą interwencją popisał się golkiper Śląska.

Tuż przed przerwą Jagiellończykom udało się go jednak pokonać i to dwukrotnie. Najpierw po dobrym wejściu w pole karne sfaulowany został Eryk Matus, a jedenastkę „na raty” wykorzystał Maciej Twarowski. Ledwie 60 sekund później Twarowski dostał dobre podanie za linię obrony i strzałem z powietrza podwyższył wynik na 3:1.

Taki rezultat sprawiał, że z zawodników Śląska po przerwie zeszło powietrze, a podopieczni trenerów Kobeszki i Pawłowskiego z polotem dążyli do strzelenia kolejnych goli. Po kolejnych efektownych akcjach Maciej Twarowski i Karol Struski w dobrych sytuacjach nie potrafili pokonać Gracjana Korytkowskiego, ale udało się to Erykowi Matusowi, który tak rozegrał piłkę w polu karnym z Twarowskim, że na koniec pozostało mu tylko wpakowanie jej z kilku metrów do pustej bramki.

Kilka minut później na listę strzelców wpisał się Karol Struski, który trafił do siatki po udanym pressingu i odebraniu piłki pod polem karnym rywala. Przy wyniku 5:1 kolejnych dobrych okazji nie potrafili wykorzystać Bartosz Bida oraz rezerwowi Mikołaj Wasilewski i Przemysław Chyrchała, a w 65. minucie skuteczniejszy okazał się zawodnik Śląska Kacper Głowieńkowski, który wykorzystał okazję sam na sam z Wiktorem Kaczorowskim, zmniejszając straty wrocławian.

W końcówce znowu lepsze sytuacje miała Jagiellonia. Strzał Karola Struskiego z kilkunastu metrów i uderzenie głową Mateusza Gdowika obronił Gracjan Korytkowski, ale w doliczonym czasie gry musiał wyjmować piłkę z siatki po raz szósty, kapitulując po strzale z rzutu karnego Przemysława Chyrchały, który ustalił wynik spotkania na 6:2 po faulu na Karolu Struskim.

Chwilę później Jagiellończycy rozpoczęli zasłużone świętowanie. Nasi juniorzy młodsi w dwumeczu pokonali Śląsk aż 9:2 i w meczu finałowym, który zostanie rozegrany 27 czerwca w Pruszkowie, zmierzą się z Pogonią Szczecin.

Wojciech Kobeszko (trener Jagiellonii): Zaczęliśmy ten mecz bardzo dobrze. Długo utrzymywaliśmy się przy piłce i nie panikowaliśmy, gdy przeciwnik nas atakował pressingiem. Potem jednak przytrafił nam się głupi błąd, sprawiliśmy prezent rywalom i straciliśmy gola. Przez to było przez chwilę trochę nerwowo, ale bramka na 1:1 uspokoiła nasze poczynania. Jeszcze przed przerwą dołożyliśmy dwie kolejne, a druga połowa była już naprawdę dobra w naszym wykonaniu.Byliśmy zespołem zdecydowanie lepszym i chciałbym częściej widzieć swój zespół grający w ten sposób. Parliśmy do przodu i strzelaliśmy kolejne gole. Nie ustrzegliśmy się wprawdzie przed jeszcze jednym błędem, ale to już nie ma znaczenia. Jesteśmy w finale i gratuluję chłopakom ich postawy oraz całego dwumeczu. Strzelając dziewięć goli zasłużyliśmy na ten finał, ale wierzę, że chłopakom to nie wystarcza i pojedziemy do Pruszkowa po mistrzostwo Polski.

Centralna Liga Juniorów U-17 – półfinał, rewanż:
Jagiellonia Białystok – Śląsk Wrocław 6:2 (3:1)

Bramki: Bida 26’, Twarowski 39’, 40’, Matus 50’, Struski 56’, Chyrchała 80’ (k.) – Samiec-Talar 14’ (k.), Głowieńkowski 65’.

Jagiellonia: Kaczorowski (77’ Banach) – Wolanin (55’ Gwizdała), Płoszkiewicz (70’ Czerech), Gdowik, Gierach – Frelek (55’ Bayer), Nawrocki (70’ Śledzicki) – Matus (60’ Wasilewski), Struski, Twarowski – Bida (60’ Chyrchała).

Śląsk (skład wyjściowy): Korytkowski – Bończa-Pióro, Buksa, Łokietek, Wypart – Osiecki, Stupieńko, Szpakowski, Jarzębowski, Poniedziałek – Samiec-Talar.

Wynik dwumeczu: 9:2 dla Jagiellonii.