AktualnościPierwsza sparingowa wygrana

Pierwsza sparingowa wygrana

Piłkarze Jagiellonii Białystok odnieśli pierwsze sparingowe zwycięstwo w trakcie letniego okresu przygotowawczego. Podopieczni Ireneusza Mamrota w środę pokonali pierwszoligowy Stomil Olsztyn 4:0 po bramkach Patryka Klimali (dwóch), Tarasa Romanczuka i Przemysława Frankowskiego.

Po sobotniej porażce z Wisłą Płock 1:3 Żółto-Czerwoni przystępowali do drugiego letniego sparingu po dwóch dniach bardzo ciężkich treningów, w związku z czym nasi zawodnicy mieli mieć utrudnione zadanie. Podobnie jak w sobotę, trener Ireneusz Mamrot zdecydował się na wystawienie dwóch różnych jedenastek. Zabrakło jedynie kontuzjowanego Bartosza Kwietnia, mającego drobny problem zdrowotny Przemka Mystkowskiego, a także Mariana Kelemena, który dostał od sztabu szkoleniowego wolne.

Od pierwszych minut starcia z pierwszoligowcem nasz zespół prezentował się jednak zdecydowanie lepiej od rywala, ale nie potrafił uderzyć w światło bramki Michała Leszczyńskiego. Próbowali po składnych akcjach Arvydas Novikovas (dwukrotnie), Mateusz Machaj czy też Patryk Klimala. Dopiero w 24. minucie gry Żółto-Czerwoni wyszli na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mateusza Machaja strzał głową Patryka Klimali trafił w poprzeczkę bramki Stomilu, ale skuteczną dobitką popisał się Taras Romanczuk, otwierając wynik meczu.

Ledwie 120 sekund później było już 2:0 dla naszej drużyny. Tym razem bardzo ładną akcję zespołową, w której udział wzięli Arvydas Novikovas, Mateusz Machaj i Jakub Wójcicki, podanie tego ostatniego na gola zamienił Patryk Klimala, strzelając swojego pierwszego gola dla Jagi po powrocie z wypożyczenia do Wigier Suwałki.

Podczas gdy rywale przed przerwą nieśmiało nam zagrażali jedynie po stałych fragmentach gry, ofensywa Jagi prezentowała się na całkiem dobrym poziomie. W 33. minucie niecelny strzał głową oddał Guti, a pięć minut później ponownie z dobrej strony pokazał się Patryk Klimala. Nasz młody napastnik dostał prostopadłe podanie od Romana Bezjaka i choć w sytuacji sam na sam z bramkarzem nieco się zawahał, to po interwencji obrońcy jeszcze zachował się na tyle sprytnie, że po raz drugi w tym meczu trafił do siatki Stomilu.

Do przerwy Jagiellonia prowadziła ze Stomilem 3:0, a po zmianie stron Żółto-Czerwoni nie byli już tak efektywni, a i olsztynianie mieli niezłe sytuacje do strzelenia gola honorowego. Druga połowa rozpoczęła się od niecelnego uderzenia Martina Pospisila, ale już kilka minut później jeden z rywali znalazł się sam na sam z Luką Gugeszaszwilim, strzelając jednak obok naszej bramki.

W kolejnych minutach swoje szanse miał Cillian Sheridan, który po celnych dośrodkowaniach kolegów nie był w stanie oddać na tyle czystego strzału, aby pokonać bramkarza Stomilu. Z dystansu bez skutku próbował również Martin Adamec. W kolejnych minutach, nawet gdy Żółto-Czerwoni dobrze rozgrywali piłkę, to brakowało im celnego ostatniego podania. Dwie kolejne szanse mieli za to rywale, którzy jednak tego dnia ani razu nie byli w stanie trafić do jagiellońskiej bramki.

Na dwanaście minut przed końcem wynik na 4:0 ustalił Przemysław Frankowski. Skrzydłowy Jagiellonii dostał dobre podanie od Łukasza Burligi i w sytuacji sam na sam z bramkarzem pokonał go elegancką podcinką.

Pomimo dwóch dobrych akcji Stomilu w końcówce, dzięki interwencjom Luki Gugeszaszwilego  i Michała Ozgi wynik już się nie zmienił. Jagiellonia Białystok odniosła pierwsze letnie zwycięstwo, pokonując Stomil Olsztyn aż 4:0. W kolejnym sparingu nasza drużyna zmierzy się z rumuńskim Viitorulem FC, a ten mecz zostanie rozegrany w sobotę w Warszawie.

Mecz sparingowy,
Kępa, 27 czerwca, 12:00:
Jagiellonia Białystok – Stomil Olsztyn 4:0 (3:0)

Bramki: Romanczuk 24’, Klimala 26’, 38’, Frankowski 78’.

Jagiellonia (I połowa): Sandomierski – Wójcicki, Mitrović, Guti, Bodvarsson – Romanczuk – Bezjak, Machaj, Wlazło, Novikovas (36’ Łapiński) – Klimala.

Jagiellonia (II połowa): Gugeszaszwili – Burliga, Runje, Ozga, Guilherme – Grzyb – Łapiński (61’ Frankowski), Pospisil, Adamec, Lazarević – Sheridan.

Stomil: Leszczyński (46’ Skiba) – Szywacz (46’ Dziemidowicz), Mosakowski (46’ Dzięcioł), Wełnicki (46’ Sołowiej), Kubań (46’ Bucholc), Pa. Głowacki, Stromecki (67’ Jegliński), Pi. Głowacki, Lech (67’ Stromecki), Zając (67’ Tanczyk), Tanczyk (67’ Mętlicki).