AktualnościKolejny rywal: Zagłębie Lubin

Kolejny rywal: Zagłębie Lubin

W piątek wieczorem w Lubinie Jagiellonia Białystok powalczy o ligowe punkty z miejscowym Zagłębiem. Co przed tym spotkaniem warto wiedzieć o drużynie naszego najbliższego rywala?

Historia

Zagłębie Lubin to klub założony w roku 1946, którego pierwszą nazwą był KS Zawisza. W kolejnych latach klub zmieniał nazwy na Gwardię, Spójnię, z powrotem Zawiszę, Górnika, aż wreszcie w 1966 roku stał się Zagłębiem, którym jest do dziś. Barwy klubu są miedziano-biało-zielone, a przydomek „Miedziowi” pochodzi od miedzi, która wydobywana jest w Lubinie przez KGHM. Spółka ta od dłuższego czasu jest właścicielem i głównym sponsorem Zagłębia. Lubinianie od dziewięciu lat występują na nowoczesnym stadionie, wybudowanym za około 130 milionów złotych i mogącym pomieścić 16 tysięcy kibiców.

W swojej historii Zagłębie Lubin dwukrotnie było mistrzem Polski – w 1991 i 2007 roku, raz zajęło drugie miejsce (1990) i dwukrotnie trzecie (2006, 2016). Miedziowi mają na swoim koncie również Superpuchar Polski (2007) oraz trzy występy w finale Pucharu Polski (2005, 2006, 2014), w których za każdym razem schodzili z boiska jako pokonani.

W poprzednim sezonie Zagłębie Lubin do ostatniej kolejki walczyło o pierwszą ósemkę i ten cel zrealizowało, finiszując na szóstym miejscu.

Sytuacja drużyny

Mimo niewielkich zmian w zespole (z podstawowego składu Zagłębia odszedł tylko Filip Jagiełło, odejść może jeszcze Bartłomiej Pawłowski), Miedziowi nie rozpoczęli nowego sezonu najlepiej. Zagłębie najpierw zremisowało u siebie z Cracovią 1:1, mimo że rywal trzy dni wcześniej grał 120 minut w eliminacjach Ligi Europy, a następnie drużyna Bena van Daela w bardzo kiepskim stylu przegrała na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 0:1 i na swoim koncie ma zaledwie jeden punkt. 

Warto zaznaczyć, że Zagłębie, które dwa ostatnie spotkania z Jagiellonią wygrało bez trudu (4:0 w Białymstoku i 2:0 w Lubinie), od ostatniej wygranej z naszym zespołem nie potrafiło odnieść żadnego zwycięstwa w rozgrywkach PKO Ekstraklasy. Zła seria lubinian trwa już sześć meczów i jeśli wyniki oraz gra Miedziowych w najbliższym czasie się nie poprawią, to w Lubinie już niedługo może być gorąco.

Trener rywali – Ben van Dael

54-letni szkoleniowiec Zagłębia nie ma większego doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu drużyny. Holender, który w swoim kraju jedynie prowadził przez kilka miesięcy drugoligową Fortunę Sittard, a głównie zajmował funkcję asystenta lub trenera młodzieży, do klubu z Lubina dołączył przed rokiem. Wówczas jednak Van Dael był szefem szkolenia w akademii Miedziowych. To się zmieniło w październiku, gdy holenderski szkoleniowiec zastąpił na stanowisku pierwszego trenera Mariusza Lewandowskiego. 

Van Dael rozpoczął od trzech kolejnych porażek, ale później jego piłkarze zaczęli punktować bardzo regularnie, co zakończyło się ich pewnym awansem do pierwszej ósemki. O tym, że Holender pozostanie trenerem lubinian na stałe zadecydowano już zimą, a niezła wiosna w wykonaniu Miedziowych sprawiła, że zakończyli oni sezon na szóstym miejscu w ligowej tabeli.

Gwiazda drużyny – Damjan Bohar

Dynamiczny, filigranowy skrzydłowy ze Słowenii, który do Lubina trafił przed rokiem ze słoweńskiego Mariboru, w miedziowych barwach rozkręcał się dość powoli, ale gdy już się rozkręcił, stał się wyróżniającym się zawodnikiem w całej PKO Ekstraklasie. W poprzednim sezonie tworzył z Bartłomiejem Pawłowskim jeden z najlepszych duetów skrzydłowych w lidze, co zaowocowało pierwszymi występami w reprezentacji narodowej.

Obecne rozgrywki Bohar rozpoczął od gola strzelonego Cracovii. W barwach Zagłębia może się obecnie pochwalić 37 występami, w których zdobył 11 bramek i zaliczył 7 asyst, co oznacza mniej więcej gola/asystę w co drugim meczu lubińskiej drużyny. Atutami Bohara są szybkość, drybling oraz łącząca te cechy odwaga, która pozwala mu na efektowne akcje indywidualne. Do tego, filigranowy skrzydłowy Miedziowych dobrze się również odnajduje w polu karnym przeciwnika, dzięki czemu jest zawodnikiem skutecznym i zarazem bardzo niebezpiecznym dla defensywy przeciwnika.

Przewidywany skład Zagłębia na mecz z Jagiellonią:

Konrad Forenc – Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko, Sasa Balić – Alan Czerwiński, Łukasz Poręba, Filip Starzyński, Bartosz Ślisz, Damjan Bohar – Patryk Tuszyński.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00