AktualnościZ Arką Gdynia po raz 28. [HISTORIA]

Z Arką Gdynia po raz 28. [HISTORIA]

Niedzielny mecz Jagiellonii Białystok z Arką Gdynia będzie 28. oficjalną konfrontacją obu drużyn. Bilans tych spotkań przemawia za Jagą, tym bardziej, że Żółto-Czerwoni wygrali wszystkie pięć ostatnich pojedynków z Arkowcami.

Historia meczów Jagiellonii z Arką sięga lat 70. i rozgrywek II ligi. W sezonie 1975/76 w Białymstoku padł remis 1:1, zaś w rewanżu na własnym stadionie gdynianie zwyciężyli 2:0. Na zakończenie sezonu Arka świętowała awans do I ligi, a Jagiellonia jako beniaminek ukończyła rozgrywki na 9. miejscu, zaś najskuteczniejszy napastnik Jagiellonii Jerzy Zawiślan z 13 bramkami został wicekrólem strzelców grupy północnej. Po zakończeniu sezonu Zawiślan był już zawodnikiem pierwszoligowej Arki.

Na kolejny mecz pomiędzy tymi zespołami kibice musieli czekać ponad ćwierć wieku – aż do sezonu 2001/2002, kiedy to oba zespoły po latach posuchy awansowały do II ligi. Zanim jednak doszło do pojedynku tych drużyn w rozgrywkach ligowych obie zmierzyły się przed sezonem w I rundzie Pucharu Ligi. Oba spotkania zakończyły się remisami (1:1 i 0:0), jednak o awansie do kolejnej rundy żółto-czerwonych zdecydował gol zdobyty na wyjeździe przez Zbigniewa Szugzdę. W rozgrywkach ligowych lepsi okazali się gdynianie, którzy na własnym stadionie zwyciężyli 1:0, zaś w Białymstoku zremisowali 0:0.

Kolejne 4 spotkania obu drużyn zakończyły się remisami. W sezonie 2003/04 w Gdyni kibice nie zobaczyli bramek, zaś w Białymstoku było 2:2. W meczu tym po raz pierwszy w Białymstoku z chorągiewką na linii biegała kobieta – Katarzyna Nadolska.

W kolejnym sezonie wyniki te zostały powtórzone. W pierwszym meczu w Białymstoku padł remis 2:2. Prowadzenie dla Jagiellonii uzyskał w ostatniej minucie pierwszej połowy Przemysław Kulig. W 49. minucie z rzutu karnego do remisu doprowadził Krzysztof Piskuła. Odpowiedź Jagi była natychmiastowa i dwie minuty później było już 2:1, a zdobywcą bramki został Tomasz Pawlak. Gdy w 82. minucie za drugą żółtą, a w efekcie czerwoną kartkę boisko opuścił Piskuła, wydawało się, że nic nie zabierze Jadze zwycięstwa. Jednak już w doliczonym czasie gry ambitnie walczący gdynianie doprowadzili do wyrównania, po celnej główce Bartosza Ławy. Mecz rewanżowy w Gdyni (0:0) rozgrywany był w scenerii piłkarskiego pikniku, gdyż już wcześniej gdynianie zapewnili sobie awans do ekstraklasy i fetowali powrót do elity.

W czerwcu 2006 roku obie drużyny spotkały się w dwumeczu barażowym o ekstraklasę. Dwukrotnie górą w tych spotkaniach była Arka, która w Białymstoku wygrała 2:0, natomiast w Gdyni 2:1. Po tych zwycięstwach gdynianie zapewnili sobie utrzymanie w ekstraklasie, a Jaga rozpoczęła kolejny sezon w II lidze.

Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym obie drużyny spotkały się do tej pory zaledwie 5 razy. Inauguracja sezonu 2008/09 w Gdyni zakończyła się remisem 1:1. Gospodarze objęli prowadzenie po strzale Dariusza Żurawia na początku drugiej połowy, natomiast 20 minut później  Everton Antonio Pereira doprowadził do wyrównania. Wiosną Żółto-Czerwoni pokonali po raz pierwszy w historii Arkę. Tomasz Frankowski uświetnił swój powrót do Jagiellonii dwiema bramkami. Jedną dorzucił Paweł Zawistowski i podopieczni Michała Probierza okazali się bezdyskusyjnie lepsi od rywala, wygrywając 3:0.

W rozgrywkach 2009/10 Żółto-Czerwoni 3 razy zmierzyli się z Arką. W lidze zremisowali jesienią na wyjeździe 0:0, zaś w wiosennym rewanżu pokonali gdynian przy Słonecznej 2:1. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił w ostatnich minutach meczu Frankowski, który wykorzystał rzut karny. W Pucharze Polski natomiast Jagiellończycy wyeliminowali Arkę w 1/8 finału i to na ich terenie, zwyciężając 2:0. Gole w tym meczu zdobył Frankowski, który bezbłędnie wykorzystał rzuty karne podyktowane po faulach na Kamilu Grosickim.

W sezonie 2010/11 ekstraklasy Jagiellonia do Gdyni przyjechała jako lider. Białostoczanie na sztucznej trawie Narodowego Stadionu Rugby (tam swoje mecze, ze względu na remont stadionu, rozgrywała Arka) rozegrali słabe spotkanie i zasłużenie przegrali 0:1. Katem Jagi okazał się Tadas Labukas. Porażka ta nie przyniosła jednak poważniejszych konsekwencji, gdyż żółto-czerwoni wciąż przewodzili w ligowej tabeli. W rewanżu z kolei lepsza okazała się Jagiellonia, która triumfowała skromnie 1:0 po trafieniu Marcina Burkhardta. W tym sezonie Arka spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej, przez co na kolejne spotkanie czekaliśmy aż pięć lat.

W czwartej kolejce sezonu 2016/17 zespół Michała Probierza pewnie pokonał przy Słonecznej beniaminka z Trójmiasta 4:1. Łupem bramkowym podzielili się Konstantin Vassiljev i Fiodor Cernych. Obaj zdobyli po jednej bramce w pierwszej połowie, a także zanotowali po jednym trafieniu po przerwie. Gola honorowego dla gdynian strzelił rozgrywający bardzo kiepskie zawody Dawid Sołdecki. Zdecydowanie więcej emocji zawarł mecz rewanżowy w Gdyni, który został rozegrany w grudniu. W niezbyt przyjemnych warunkach atmosferycznych Arka dwukrotnie wychodziła na prowadzenie za sprawą bramek Antoniego Łukasiewicza i Rafała Siemaszki, ale Jaga dwa razy potrafiła doprowadzić do remisu po strzałach głową Fiodora Cernycha oraz Gutiego. Co więcej, białostoczanie zadali też decydujący cios, gdy w samej końcówce kontrowersyjny rzut wolny pośredni zamienił na gola Konstantin Vassiljev, dzięki czemu Żółto-Czerwoni triumfowali 3:2.

Pierwsze spotkanie obu drużyn w rozgrywkach 2017/18 miało miejsce w Gdyni i było one popisem skuteczności gospodarzy, którzy tego dnia byli niezwykle konkretni. Na bramki Michała Marcjanika i Rafała Siemaszki jeszcze w pierwszej połowie zdołał odpowiedzieć Taras Romanczuk, ale w drugiej części gry Arka dołożyła kolejne gole za sprawą rzutu wolnego Marcina Warcholaka i samobójczego trafienia Piotra Wlazły, ostatecznie pokonując Żółto-Czerwonych aż 4:1. Po tym meczu trener Ireneusz Mamrot zwracał przede wszystkim uwagę na to, że aż trzy gole Jaga straciła po stałych fragmentach gry.

Wiosenny rewanż przy Słonecznej to z kolei dreszczowiec, którego sam Alfred Hitchcock by się nie powstydził. Arka dwukrotnie obejmowała w Białymstoku prowadzenie po bramkach Mateusza Szwocha i jako że Jaga odpowiedziała jedynie trafieniem Romana Bezjaka, gdynianie przez długi czas prowadzili 2:1. Taka sytuacja miała miejsce aż do czwartej minuty doliczonego czasu gry, gdy stało się coś, czego nikt po meczu nie był w stanie wytłumaczyć. Najpierw do wyrównania doprowadził po stałym fragmencie gry Łukasz Burliga, a dosłownie kilkanaście sekund po wznowieniu gry Cillian Sheridan po znakomitej akcji idealnie obsłużył Jakuba Wójcickiego i ten niemalże równo z ostatnim gwizdkiem sędziego przesądził o niezwykle dramatycznej wygranej Żółto-Czerwonych 3:2.

Pierwszy mecz poprzedniego sezonu w Gdyni nie miał większej historii. Jaga, mimo że grała w przemeblowanym zestawieniu ze względu na rywalizację z Rio Ave w Lidze Europy, pewnie pokonała Arkę na jej terenie 2:0, a oba gole dla Żółto-Czerwonych strzelił Karol Świderski. Również „Świder” okazał się katem gdynian w rewanżu przy Słonecznej, strzelając dwie bramki, dzięki którym Jaga zwyciężyła 3:1 (trzeciego gola dołożył Arvydas Novikovas). Kilka dni później nasz zespół wygrał również trzecie spotkanie z tym samym przeciwnikiem, tym razem w 1/8 finału Pucharu Polski. Jaga ponownie triumfowała w Gdyni 2:0, a bramki dla Żółto-Czerwonych zdobywali w końcówce Cillian Sheridan i Patryk Klimala.

Podopieczni Ireneusza Mamrota również na inaugurację obecnego sezonu odnotowali łatwe zwycięstwo wyjazdowe nad Arką. Jaga w pierwszej kolejce wysoko pokonała gdynian 3:0 za sprawą bramek Bartosza Bidy, Jesusa Imaza oraz Tarasa Romanczuka.