AktualnościCLJ U-18. Duże postępy Jagiellończyków

CLJ U-18. Duże postępy Jagiellończyków

Za nami półmetek sezonu Centralnej Ligi Juniorów do lat 18. Jagiellończycy zajmują 10. miejsce w tabeli po 16 meczach. Jak jesienną część rozgrywek ocenia trener Żółto-Czerwonych Krzysztof Zalewski? Zapraszamy do lektury.

Obiecujący początek, trudniejsza końcówka. Tak w dużym skrócie możemy ocenić rezultaty Jagi w zakończonej rundzie. – Generalnie, co do całej jesieni mam mieszane uczucia i jednak lekki niedosyt. Rozegraliśmy w tym czasie wiele spotkań, które powinniśmy wygrać, ale przez niewykorzystane sytuacje to nam się nie udawało – mówi Zalewski.

O tym, jak ważna dla naszego klubu jest Centralna Liga Juniorów świadczy fakt, że właśnie z niej rokrocznie do pierwszego zespołu Jagiellonii przebijają się zdolni, młodzi piłkarze. Bardzo udaną końcówkę rundy jesiennej w zespole CLJ miał Krzysztof Toporkiewicz, który dobrą postawą zapracował na debiut w ekstraklasie. Kilku jego kolegów z drużyny CLJ z powodzeniem radziło sobie także w rezerwach naszego klubu.
– Indywidualnych laurek za całą rundę nie chcę nikomu wystawiać. Krzysztof Toporkiewicz strzelał gole i na pewno był wyróżniającą się postacią tego zespołu. Najważniejsze jest jednak dla mnie dobro całej drużyny i przed nami dużo pracy przed wiosenną częścią sezonu – dodaje Zalewski.

Szkoleniowiec podkreśla, że dorobek punktowy młodych Jagiellończyków (19 oczek, 10. miejsce) na półmetku sezonu mógł być bardziej okazały.
– Nie jestem zadowolony z dorobku punktowego. W kilku meczach, w których prezentowaliśmy się dobrze, traciliśmy gole w ostatnich minutach. Mowa o spotkaniach z Cracovią i Pogonią Szczecin, które zremisowaliśmy 1:1. Żałuję też wyjazdowej potyczki z Lechem, kiedy zagraliśmy świetnie, ale udało się wywalczyć tylko bezbramkowy remis – kontynuuje Zalewski, który podkreśla, że poziom Centralnej Ligi Juniorów w tym sezonie jest bardzo wyrównany. W efekcie często właśnie skuteczność, bądź jej brak, decydował o końcowym rozstrzygnięciu.  
– Poziom drużyn jest zbliżony. Nasze miejsce na pewno nie jest powodem do rozpaczy, choć gdybyśmy z wielu dogodnych sytuacji potrafiliśmy wykorzystać chociaż kilka, to pewnie pozycja w tabeli byłaby wyższa – dorzuca.  

Zwróćmy jednak uwagę, że ten zespół poczynił duży postęp w porównaniu do poprzedniego sezonu. Przypomnijmy, że za jagiellońskim rocznikiem 2002 niezbyt udane rozgrywki zakończone spadkiem z grupy A Centralnej Ligi Juniorów U-17. W zespole Żołto-Czerwonych nikt już jednak o tym niepowodzeniu nie pamięta, a drużyna wzmocniona kilkoma silnymi ogniwami m.in. Toporkiewiczem czy Aleksem Włodarczykiem (obaj wcześniej AKS SMS Łódź) zagrała jesienią kilka bardzo dobrych spotkań. Pokonała m.in. triumfatora CLJ U-18 sprzed roku – Koronę Kielce 2:1. Trener Zalewski słusznie stwierdza, że ważniejszy od wyników jest jednak rozwój młodych piłkarzy, z których korzysta drugi i pierwszy zespół Jagiellonii, a także młodzieżowe reprezentacje Polski. Podczas tego sezonu powołanie na konsultację szkoleniową kadry U-17 w Siedlcach (listopad) otrzymali Xavier Dziekoński, Hubert Karpiński i Oskar Osipiuk, a w sierpniu na konsultacji w Szamotułach przebywali Radosław Zyśk i Jakub Orpik.

– Kilku zawodników miało okazję sprawdzić się w rozgrywkach czwartej ligi w rezerwach Jagiellonii, radząc sobie bardzo dobrze. Mowa choćby o Hubercie Karpińskim, Kubie Kozłowskim, Piotrku Murawskim, Bartku Musioliku, Piotrku Zientarze czy wspomnianym wcześniej Krzyśku Toporkiewiczu. Ten ostatni zadebiutował w pierwszym zespole. Okazję trenowania z drużyną z ekstraklasy miał też m.in. Gabor Żukowski – wylicza Zalewski.

Przed jego drużyną zimowy okres przygotowawczy, który rozpocznie się 8 stycznia. Właśnie wtedy zaplanowano pierwszy trening w ośrodku przy Elewatorskiej. Na naszych obiektach Jagiellończycy będą uczestniczyć w zajęciach do 18 stycznia. Dzień później wyjadą na zgrupowanie do Mrągowa, które potrwa do 26 stycznia. Od 30 stycznia aż do startu rundy wiosennej Żółto-Czerwoni ponownie będą ćwiczyć na obiektach przy Elewatorskiej. Białostoczanie rozegrają po nowym roku co najmniej siedem gier kontrolnych, głównie z drużynami seniorów z podlaskiej III i IV ligi. Jeden sparing zaplanowano także z drużyną CLJ warszawskiej Legii.  

Plan zimowych sparingów

25.01 Mrągowo: Znicz Biała Piska (III liga)
01.02 Sokół Sokółka (IV liga)
08.02 KS Michałowo (IV liga)
12.02 KS Wasilków (IV liga)
15.02 Ruch Wysokie Mazowieckie (III liga)
22.02 Tur Bielsk Podlaski (IV liga)
29.02 Legia Warszawa (CLJ)

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00