AktualnościFalstart w Krakowie

Falstart w Krakowie

Jagiellonia zaliczyła falstart na początku rundy wiosennej. W pierwszym ligowym spotkaniu w 2020 roku „Żółto-Czerwoni” przegrali w Krakowie z Wisłą 0:3. Bramki zdobyli Turgeman, Wojtkowski oraz Buksa.

Przed pierwszym w tym roku mecz ligowy trener Iwajło Petew nie przeprowadził wielu zmian. Do składu, zgodnie z zapowiedziami wszedł debiutujący w jagiellońskim trykocie Dejan Iliew. Środek obrony tworzyli Dawid Szymonowicz oraz Zoran Arsenić. Wobec kontuzji Ivana Runje to właśnie „Szymon” cieszył się zaufaniem bułgarskiego szkoleniowca Jagiellonii. W pozostałych formacjach oglądaliśmy zawodników, którzy cieszyli się zaufaniem szkoleniowców w rundzie jesiennej.

Mecz na stadionie przy Reymonta zaczął się od mocnego uderzenia. Już w 2. minucie jeden z zawodników gospodarzy znalazł się z piłką w naszym polu karnym. Na szczęście świetną interwencją popisał się debiutujący w Jagiellonii Dejan Iliew.

Na odpowiedź gości z Białegostoku nie trzeba było długo czekać. W 5. minucie piłkę w polu karnym „Białej Gwiazdy” przejął Tomas Prikryl. Czech próbował technicznym uderzeniem pokonać Michała Buchalika, jednak piłka po drodze otarła się od jednego z wiślaków i tylko wyszła poza boisko.

Po raz kolejny w naszym polu karnym zagotowało się w 7. minucie. Jakub Błaszczykowski wstrzelił futbolówkę na piąty metr, a tam z piłką nieznacznie minął się sprowadzony podczas zimowego okna transferowego Alon Turgeman.

W 12. minucie bardzo groźną kontrę wyprowadzili gospodarze. Po naszym rzucie rożnym gospodarze przejęli futbolówkę i ruszyli z atakiem. Po serii podań w naszym polu karnym znalazł się Turgeman. Napastnik Wisły oddał strzał, ale piłkę bez problemu przejął Dejan Iliew.

Sześć minut później Wisła przeprowadziła kolejny atak. Piłka trafiła pod nogi Sadloka, natomiast obrońca „Białej Gwiazdy” zdecydował się na zagranie, po którym piłka wylądowała w rękach Iliewa.

W 24. minucie błąd popełnił Dawid Szymonowicz, który stracił piłkę na rzecz Żukowa. Na nasze szczęście 24-letni defensor zdołał odzyskać piłkę po podaniu Kazacha do Turgemana.

Jagiellonia zaatakowała 120 sekund później. Najpierw z prawej strony piłkę do środka zagrał Martin Pospisil. Ta trafiła pod nogi Bidy, natomiast Bartek oddał ją Jesusowi Imazowi. Hiszpan zdecydował się na strzał, ale został zablokowany.

W 29. minucie Wisła wyszła na prowadzenie. Po kolejnym naszym stałym fragmencie gry gospodarze wyprowadzili kontrę. Piłka po kilku podaniach trafiła pod nogi Alona Turgemana. Napastnik gospodarzy najpierw minął Dejana Iliewa, a później skierował piłkę do bramki. Interweniować próbował jeszcze Bodvar Bodvarsson, ale Islandczyk nie zdołał wybić futbolówki.

Kolejnego gola „Biała Gwiazda” mogła dołożyć w 37. minucie. Piłkę w prawej stronie boiska otrzymał Jakub Błaszczykowski. Reprezentant Polski zdecydował się na strzał z około 13. metra, jednak piłka poszybowała wysoko nad naszą bramką.

Jagiellonia próbowała się odgryźć. W 41. minucie piłkę z lewej strony dośrodkowywał Juan Camara. Piłkę głową uderzał Tomas Prikryl, jednak futbolówka po strzale Czecha minęła bramkę Buchalika.

Po zmianie stron jako pierwsza zaatakowała Jagiellonia. W 50. minucie lewą stroną urwał się Jesus Imaz. Hiszpan posłał podanie do Bartka Bidy, natomiast „Bidka” zagrał z pierwszej piłki do Juana Camary. Hiszpan huknął z ostrego kąta, ale piłka zaledwie minęła bramkę gospodarzy.

Chwilę później odpowiedzieć próbowali gospodarze. Po koronkowym rozegraniu piłka trafiła w naszym polu karnym pod nogi Łukasza Burligi, jednak szarżującego „Burego” zatrzymał Dejan Iliew.

W 56. minucie Dawid Szymonowicz uratował Jagę przed utratą bramki. Wracający z wypożyczenia do Rakowa zawodnik uprzedził w ostatniej chwili Turgemana, który zmierzał do bezpańskiej piłki w naszym polu karnym.

60 sekund później Wisła prowadziła już dwiema bramkami. Po wrzutce w nasze pole karne bład popełnił Dejan Iliew. Macedończyk zderzył się z Dawidem Szymonowiczem i wypuścił futbolówkę. Tę przejął Kamil Wojtkowski i umieścił w pustej bramce.

Jagiellonia ruszyła z jeszcze większą determinacją do odrabiania strat. W 64. minucie Jesus Imaz zdecydował się na strzał. Niestety, piłka odbiła się tylko od słupka i wyszła w pole.

W 77. minucie trener Iwajło Petew pozwolił zadebiutować młodemu napastnikowi Jagiellonii – Aleksandrowi Stawiarzowi. 17-letni atakujący sprowadzony latem z Escoli Varsovia zmienił Juana Camarę.

Na trzy minuty przed końcem Wisła zdobyła trzecią bramkę. Pięknym, technicznym uderzeniem popisał się Aleksander Buksa. Młodzieżowy atakujący „Białej Gwiazdy” pokonał Dejana Ilieva. Był to drugi gol blondwłosego atakującego w PKO Ekstraklasie. Co ciekawe, drugi strzelony Jagiellonii.

Wisła Kraków odniosła efektowne zwycięstwo. Jagiellonia poniosła piątą z rzędu wyjazdową porażkę. „Żółto-Czerwoni” potrzebują wygranej, a najbliższa okazja już 16 lutego. Tego dnia Jaga zagra przy Słonecznej z Koroną Kielce.

Wisła Kraków – Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)
gol: Turgeman 29′, Wojtkowski 57′, Buksa 87′

Wisła Kraków: 22. Michał Buchalik – 4. Maciej Sadlok, 5. Lukas Klemenz, 91. Hebert (46′ 2. Rafał Janicki), 8. Łukasz Burliga – 10. Vulnet Basha, 26. Kamil Wojtkowski, 28. Vukan Savicević (81′ 7. Michał Mak), 20. Gieorgij Żukow, 16. Jakub Błaszczykowski – 17. Alon Turgeman (71′ 44. Aleksander Buksa)

ławka rezerwowych: 1. Mateusz Lis, 2. Rafał Janicki, 7. Michał Mak, 9. Rafał Boguski, 18. Chuca, 19. Dawid Niepsuj, 21. Nikola Kuveljić, 44. Aleksander Buksa, 99. Damian Pawłowski

Trener: Artur Skowronek

Jagiellonia Białystok: 1. Dejan Iliew – 7. Jakub Wójcicki, 15. Zoran Arsenić, 5. Dawid Szymonowicz, 19. Bodvar Bodvarsson – 14. Tomas Prikryl (67′ 77. Martin Kostal), 6. Taras Romanczuk, 26. Martin Pospisil, 11. Jesus Imaz, 10. Juan Camara (77′ 34. Aleksander Stawiarz) – 31. Bartosz Bida (83′ 16. Przemysław Mystkowski).

Rezerwowi: 96. Damian Węglarz, 2. Andrej Kadlec, 16. Przemysław Mystkowski, 25. Bogdan Tiru, 27. Bartłomiej Wdowik, 32. Mikołaj Nawrocki, 34. Aleksander Stawiarz, 35. Karol Struski, 77. Martin Kostal

Trener: Iwajło Petew