AktualnościCzas na sparing ze Zniczem

Czas na sparing ze Zniczem

W środowe popołudnie Jagiellonia rozegra pierwszy sparing w letnim okresie przygotowawczym. Na zgrupowaniu w Uniejowie podopieczni Bogdana Zająca zmierzą się z drugoligowym Zniczem Pruszków. Kilku zawodników możemy zobaczyć na boisku po raz pierwszy w naszych barwach. Zapraszamy na transmisję z tego meczu w JagaTV.

Wiemy już, że w nadchodzącej kampanii 2020/2021 Jagę będą reprezentować środkowy obrońca Błażej Augustyn, bramkarz Pavels Steinbors oraz napastnicy – Maciej Mas i Szymon Sobczak. Ten ostatni dołączył na zgrupowanie w Uniejowie we wtorkowy wieczór, zaraz po podpisaniu kontraktu z Jagiellonią.

Szansę gry mogą otrzymać też zawodnicy naszej Akademii, którzy dość licznie zasilili kadrę Żółto-Czerwonych na obozie. Mowa przede wszystkim o bramkarzu Bartłomieju Maliszewskim, pomocniku Oliwierze Wojciechowskim czy napastniku Macieju Bortniczuku. Wszyscy po raz pierwszy uczestniczą w obozie przygotowującym pierwszą drużynę Żółto-Czerwonych do nowego sezonu. Podobnie jak Dominik Frelek, który w 2018 roku (m.in. wraz z Bartoszem Bidą, Bortniczukiem i Karolem Struskim) zdobywał mistrzostwo Polski juniorów młodszych w naszych barwach. W poprzednim sezonie występował zaś w pierwszoligowej Olimpii Grudziądz. W Uniejowie Frelek walczy o miejsce w kadrze pierwszej drużyny Jagi w zbliżającej się kampanii.

Dodajmy, że na zgrupowaniu są też inni młodzieżowcy, którzy mają już za sobą oficjalne debiuty w „jedynce” – Xavier Dziekoński, Krzysztof Toporkiewicz, Paweł Olszewski oraz wspomniani – Struski i Bida. Na dzień dzisiejszy najsilniejszą pozycję w drużynie Jagi wydaje się mieć ten ostatni, który jest przecież tuż po udanym sezonie 2019/2020, w którym zdobył pięć bramek dla Żółto-Czerwonych.

Nie sposób przy okazji dzisiejszego wydarzenia nie wspomnieć o tym, że Jagiellończycy zagrają pierwszy raz pod wodzą nowego szkoleniowca – Bogdana Zająca. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenerskiego fachu uczył się od Adama Nawałki. W roli asystenta byłego selekcjonera Biało-Czerwonych pracował w sztabach GKS-u Katowice, Górnika Zabrze, reprezentacji Polski oraz Lecha Poznań. Jesienią 2013 roku dwukrotnie poprowadził w Ekstraklasie Górnika Zabrze. W Jagiellonii Białystok po raz pierwszy objął funkcję szefa sztabu szkoleniowego zespołu występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej na stałe.

– W rozwoju zawodnika, czy to młodego czy doświadczonego, każda rozmowa do czegoś doprowadza. Każdy chce się rozwijać, iść do przodu. Jako trener mam swoje spostrzeżenia, uwagi, którymi dzielę się z piłkarzami. Jestem od tego, żeby ich rozwój kontrolować i koordynować, ale jestem również od tego, żeby od moich zawodników wymagać. Zwracam im uwagę na pewne aspekty, przygotowuję do tego, co mamy robić. Chcę, żeby zawodnicy widzieli i czuli, że zależy nam na rozwoju każdego z nich. Ten progres będzie powodował to, że do przodu będzie szedł cały zespół. Na tym polega praca szkoleniowca. Chcemy być lepsi z każdym dniem – mówił na zgrupowaniu trener Zając.

Skoro wspomnieliśmy wyżej o młodzieżowcach, warto też poświęcić chwilę uwagi rutyniarzom. Do tego grona z pewnością zaliczają się nasi nowi piłkarze – Błażej Augustyn i Pavels Steinbors.

– Przede wszystkim staram się być sobą i nie udawać, że jestem kimś innym. Bywa różnie. Są piłkarze, którzy coś reprezentują sobą na boisku, a poza nim nie eksponują nadmiernie swojego wizerunku, ale są też tacy, którzy grają kiepsko, a błyszczą wyłącznie poza grą. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi. Powinniśmy jednak być sobą. Każdy ma lepsze i gorsze chwile. Jestem zdania, że wszystko powinno być dobrze – komentował w rozmowie z nami Steinbors. – Zapewniam, że jeżeli któryś z młodszych bramkarzy będzie chciał ode mnie zasięgnąć rady, z chęcią pomogę. Nie ingeruję jednak w pracę trenera gokiperów – dodał Łotysz, który dziś powinien otrzymać szansę występu w sparingowym starciu ze Zniczem.

A co możemy powiedzieć na temat dzisiejszego rywala? To solidna drużyna z poziomu drugiej ligi, która w minionym sezonie zajęła bezpieczną, dziewiątą pozycję w stawce. Do ostatnich kolejek co prawda starała się uniknąć konieczności gry w barażach o utrzymanie, ale dodajmy, że ścisk w tabeli był bardzo duży, a dystans punktowy między drużynami był bardzo niewielki. Znicz przypieczętował utrzymanie wyjazdowym zwycięstwem na terenie obecnego beniaminka pierwszej ligi – Widzewa Łódź 1:0.

Choć zespół z Pruszkowa jeszcze nigdy nie zadebiutował w ekstraklasie, to w jego barwach szlify zbierał nie jeden dobry piłkarz. Dziś już chyba każdy wie, że to własnie w Zniczu nabrała rozpędu kariera Roberta Lewandowskiego, Igora Lewczuka, czy Radosława Majewskiego, a więc zawodników, którzy reprezentują, bądź reprezentowali kadrę narodową. Wspomniany Robert dziś jest gwiazdą światowego formatu.

Do tej pory najwyższą klasą rozgrywkową, w której występowała drużyna z Pruszkowa jest obecna pierwsza liga polska. Historyczny, pierwszy awans na zaplecze ekstraklasy Znicz wywalczył w sezonie 2006/2007. Na tym szczeblu utrzymał się przez trzy lata, po czym musiał pogodzić się z degradacją do drugiej ligi. Na tym poziomie pruszkowianie występowali przez kolejnych sześć sezonów. Drugi w historii awans na zaplecze ekstraklasy Znicz wywalczył latem 2016 roku. Niespełna dwanaście miesięcy później ekipa z Mazowsza spadła do drugiej ligi, w której zajmowała kolejno trzynaste (sezon 2017/18), ósme (2018/19) oraz dziewiąte (2019/20) miejsce.

Sparing pomiędzy Jagiellonią a Zniczem Pruszków rozpocznie się w środę (05.08) o godz. 17. Informujemy, że dzisiejszy mecz będzie transmitowany na kanale JagaTV w serwisie YouTube. Z kolei relacja tekstowa będzie prowadzona na naszym klubowym Twitterze (@Jagiellonia1920). Linki udostępnimy w oddzielnej informacji na stronie. Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00