AktualnościStłamszeni w Szczecinie

Stłamszeni w Szczecinie

Porażką 0:3 zakończył się piątkowy mecz Jagiellonii w PKO BP Ekstraklasie. W zaległym meczu 6. kolejki „Żółto-Czerwoni” przegrali w Szczecinie z miejscową Pogonią i nie poprawili swojej sytuacji w tabeli.

Trener Jagi, Bogdan Zając, zdecydował się zagrać trójką środkowych obrońców w piątkowym spotkaniu. Do składu wskoczył trzeci środkowy defensor Błażej Augustyn, od pierwszych minut szansę gry otrzymał też hiszpański pomocnik – Fernan Lopez. Jagiellończycy od pierwszych minut zostali stłamszeni przez gospodarzy, którzy raz po raz zagrażli bramce strzeżonej przez Damiana Weglarza. Portowcy szturmowali pole karne białostoczan już w poczatkowych fragmentach meczu. W pierwszej minucie dobry strzał zza pola karnego Kozłowskiego minimalnie poszybował obok słupka naszej bramki, a chwilę później w dogodnej sytuacji oko w oko z naszym golkiperem chybił Luka Zahović.

Po początkowym naporze szczecinian Żółto-Czerwoni uspokoili nieco sytuację na boisku po pierwszym kwadransie, przenosząc coraz częściej ciężar gry na połowę gospodarzy. W 17. minucie Fernan Lopez centrował płasko w kierunku Jesusa Imaza, jednak Dante Stipica był czujny i złapał piłkę. Potem przez dłuższy fragment obyło się bez dogodnych szans bramkowych po obu stronach, aż wreszcie wybiła 29. minuta rywalizacji. Po centrze Huberta Matynii z rzutu wolnego straciliśmy gola, a autorem samobójczego trafienia był Bodvar Bodvarsson. Po niefortunnym trafieniu Islandczyka przegrywaliśmy w Szczecinie 0:1.

Zaraz potem po zagraniu na prawą stronę, Michał Kucharczyk uderzył mocno, ale obok słupka bramki strzeżonej przez Węglarza. W 38. minucie nasz golkiper był bohaterem, a na to miano zasłużył znakomitą interwencją w pojedynku sam na sam z Zahoviciem. Pogoń zdecydowanie przeważała do końca pierwszej odsłony i zasłużenie prowadziła 1:0.

Drugą połowę rozpoczęliśmy od zmiany. Na boisku pojawił się Jakov Puljić, który miał wnieść nieco ożywienia w grę formacji ofensywnej Jagiellonii. Chorwacki napastnik zmienił hiszpańskiego pomocnika, Fernana Lopeza.

Niestety, drugie 45 minut rozpoczęło się dla nas fatalnie. Już w 47. minucie do głosu zaczęły dochodzić demony przeszłości. Pogoń zaczęła od świetnej okazji. Piłkę w nasze pole karne dośrodkował Zahović. Na nasze szczęście nikt nie zamykał tej akcji.

Wtedy jeszcze piłkarzom ze Szczecina do bramki trochę zabrakło, ale w 49. minucie byli już bezbłędni. Po akcji gospodarzy prawą stroną arbiter zauważył zagranie piłki ręką przez jednego z Jagiellończyków w polu karnym. Po konsultacji z VARem sędzia Sylwestrzak podyktował jedenastkę dla Pogoni. Ręką piłkę w naszej „szestnastce” zagrywał Bogdan Tiru. Futbolówkę na 11. metrze ustawił Sebastian Kowalczyk, który pewnie egzekwował ten stały fragment gry i podwyższył prowadzenie gospodarzy.

Kolejne minuty to kolejne okazję dla „Portowców”. W 51. minucie Węglarz ratuje Jagę przed stratą trzeciego gola. Zahović przegrywa pojedynek z naszym golkiperem. W 54. minucie słupek ratuje nasz zespół po strzale Kucharczyka. Coraz bardziej pachniało bramką dla szczecinian. Nasi zawodnicy byli w stanie stworzyć tylką jedną sytuację. W 60. minucie Stipica broni strzał z ostrego kąta Pawła Olszewskiego.

W 62. minucie trener Bogdan Zając zdecydował się na podwójną zmianę. Na murawie pojawili się Przemysław Mystkowski oraz młodzieżowiec, Mateusz Wyjadłowski, którzy zastąpili Krisa Twardka i Bogdana Tiru.

Te roszady niestety nie przyniosły zmiany rezultatu czy chociażby zmiany w grze. W 69. minucie trzeci gol dla Pogoni. Po świetnym rozegraniu rzutu wolnego Alexander Gorgon uderza w krótki róg Węglarza i mamy 3:0 dla gospodarzy.

Następne minuty upłynęły pod znakiem zmian w Pogoni oraz jej prób do zdobycia czwartego gola. Na boisku w koszulce zespołu ze Szczecina zameldowali się Adrian Benedyczak, Kamil Drygas, Kacper Smoliński i Tomas Podstawski. Jednym ze zmienionych był Damian Dąbrowski, który w 76. minucie mógł cieszyć się z trafienia, ale piłka po jego bezpośrednim uderzeniu z rzutu wolnego w niewielkiej odległości minęła bramkę strzeżoną przez Damiana Węglarza.

Końcowe 10 minut regulaminowego czasu gry w tym spotkaniu to dwie okazje Kowalczyka, obie nie zakończone niepowodzeniem. W 84. minucie autor drugiego z goli dla Pogoni pomylił się przy strzale z rzutu wolnego, a w 89. minucie przegrał pojedynek z Węglarzem. W międzyczasie trener Zając zdecydował się na przeprowadzenie czwartej zmiany, posyłając do boju Krzysztofa Toporkiewicza (w miejsce Jesusa Imaza).

Sędzia Sylwestrzak zdecydował się przedłużyć drugą połowę tego meczu o sześć minut. Już w trakcie trwania tego doliczonego czasu gry Pogoń ponownie stanęła przed szansą strzelenia czwartej bramki. Po jednej z akcji piłka zmierzała już w stronę bramki Węglarza, ale została wybita tuż sprzed linii bramkowej przez jednego z naszych defensorów. Była to ostatnia akcja w meczu.

Po meczu trwały jeszcze dyskusje na temat tego, czy ostatnie trafienie w starciu zostanie zaliczone jako gol Alexandra Gorgona czy też jako trafienie Michała Kucharczyka, ale z naszego punktu widzenia nie jest to istotne. Ważny jest wynik, a ten był dla nas niestety niekorzystny. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 3:0. Dla „Żółto-Czerwonych” to trzecia porażka w trwającym sezonie PKO BP Ekstraklasy.

30 października 2020, 18:00 – Szczecin (Stadion im. Floriana Krygiera)
Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)
Bramki: Bodvar Bodvarsson 29′ (s), Sebastian Kowalczyk 49′ (k), Alexander Gorgon 69′

Pogoń: 1. Dante Stipica – 22. David Stec, 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 23. Benedikt Zech, 15. Hubert Matynia – 18. Michał Kucharczyk (79′ 61. Kacper Smoliński), 64. Kacper Kozłowski (67′ 54. Maciej Żurawski), 8. Damian Dąbrowski (80′ 28. Tomás Podstawski), 20. Alexander Gorgon (73′ 14. Kamil Drygas), 27. Sebastian Kowalczyk – 10. Luka Zahović (73′ 19. Adrian Benedyczak).

Jagiellonia: 96. Damian Węglarz – 38. Paweł Olszewski, 25. Bogdan Tiru (64′ 8. Przemysław Mystkowski), 17. Ivan Runje, 3. Błażej Augustyn, 19. Bodvar Bodvarsson – 23. Fernan Lopez (46′ 21. Jakov Puljić), 26. Martin Pospisil, 6. Taras Romanczuk, 15. Kris Twardek (64′ 32. Mateusz Wyjadłowski) – 11. Jesús Imaz (87′ 44. Krzysztof Toporkiewicz).

żółte kartki: Stec – Bodvarsson.

sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław).