AktualnościKolejny rywal: Cracovia

Kolejny rywal: Cracovia

W najbliższą sobotę (07.11), o godzinie 17:30, Jagiellonia Białystok rozegra swój kolejny mecz w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Spotkanie odbędzie się w ramach 9. kolejki, a rywalem „Żółto-Czerwonych” będzie, podczas wyjazdowego starcia, zespół Cracovii. Co trzeba wiedzieć o drużynie naszych rywali?

Historia

Cracovia to najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy, który założony został w czerwcu 1906 roku. Krakowianie byli jednym ze współzałożycieli Związku Polskiej Piłki Nożnej, a następnie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Popularne „Pasy” występują na co dzień w koszulkach w podłużne pasy w kolorach białym i czerwonym, będącymi barwami tego klubu. Cracovia, która jest klubem wielosekcyjnym (klub posiada najlepszą w Polsce sekcję hokeja na lodzie), pięciokrotnie sięgała po mistrzostwo Polski, ale ostatni tytuł zdobyła jeszcze w 1948. Na podium nawyższej klasy rozgrywkowej w Polsce krakowianie gościli także w sezonach 1934 i 1949 (wicemisrzostwo) oraz 1922 i 1952 (trzecie miejsce). W Ekstraklasie występuje nieprzerwanie od 2013 roku, a od 2004 roku właścicielem klubu jest profesor Janusz Filipiak, właściciel firmy Comarch.

Poza sukcesami na krajowym podwórku krakowianie kilkukrotnie reprezentowali Polskę w europejskich zmaganiach, ostatni raz w trwającym sezonie. Był to przegrany 0:2 mecz ze szwedzkim Malmo FF. Inne występy „Pasów” na arenie międzynarodowej to dwumecz w ramach pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy sezonu 2019/2020 ze słowackim DAC Dunajska Streda, w którym padł wynik 3:3, dwukrotny udział w Pucharze Intertoto oraz jeszcze jeden dwumecz w pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy w sezonie 2016/2017 (porażka 1:4 z macedońską Shkendiją Tetowo).

Sytuacja drużyny

Cracovia zajmuje obecnie 13. miejsce w tabeli. Jak dotąd podopieczni trenera Michała Probierza zgromadzili na swoim koncie sześć punktów. Ich bilans to dwie wygrane, pięć remisów i jedna porażka. Należy pamiętać, że „Pasy” trwający sezon zaczynały z ujemnymi pięcioma „oczkami”, stąd w ich dorobku sześć zamiast 11 punktów.

Kampanię 2020/2021 krakowianie rozpoczęli od wyjazdowej wygranej 2:1 nad Chrobrym Głogów w ramach 1. rundy Pucharu Polski. Później, w takim samym rozmiarze, udanie zainaugurowali ligowy sezon w Szczecinie, pokonując Pogoń. Następnie była porażka 0:2 ze szwedzkim Malmo FF i odpadnięcie z eliminacji Ligi Europy. W lidze z kolei przyszła seria czterech remisów z rzędu, zakońca pierwszą i jak dotąd jedyną przegraną ligową w tym sezonie. 2 października piłkarze z Małopolski ulegli we Wrocławiu miejscowemu Śląskowi 1:3. Ostatnie dwa mecze ligowe to wygrana 1:0 z Piastem Gliwice i podział punktów po wyjazdowym 1:1 z Lechem Poznań. W międzyczasie gracze z południa Polski dorzucili trofeum do klubowej gabloty. Triumfowali w Superpucharze, pokonując Legię po konkursie rzutów karnych. Cracovia mogła wystąpić w tym meczu, bowiem w zeszłym sezonie sięgnęła po Puchar Polski.

Słowo jeszcze na temat sytuacji kadrowej w zespole z Krakowa, która przed tym sezonem uległa znaczącym modyfikacjom. Ekipę opuścili Michał Helik (angielskie Barnsley), Rafa Lopes (Legia Warszawa), Janusz Gol (rumuńskie Dinamo Bukareszt), Niko Datković (węgierska Kisvarda) oraz, dosłownie przed kilkoma dniami, doświadczony bramkarz Michal Pesković (Podbeskidzie Bielsko-Biała). Przy ul. Kałuży zameldowali się z kolei niemiecki snajper Marcos Alvarez, uciekinierzy ze spadkowicza z Kielc Ivan Marquez oraz Michael Gardawski, perspektywiczny bramkarz Karol Niemczycki, dobrze znany w Białymstoku obrońca Dawid Szymonowicz, bośniacki zaciąg w postaci Damira Sadikovicia i Mateja Rodina, a także Ivana Fiolicia, którego wypożyczenie z belgijskiego KRC Genk zostało przedłużone. Największym transferem jest chyba jednak dołączenie do Cracovii brazylisjkiego ofensywnego zawodnika Rivaldinho. Syn słynnego Rivaldo przez poprzednie półtora roku bronił barw rumuńskiego Viitorulu, którego przez większośc czasu był podstawowym zawodnikiem, a w ostatnim sezonie popisał się niezłą skutecznością (11 goli w 28 meczach).

Trener rywali – Michał Probierz

Michał Probierz to trener bardzo dobrze w Białymstoku znany. To właśnie z Jagiellonią ten pochodzący z Bytomia szkoleniowiec osiągał największe sukcesy w swojej karierze w roli opiekuna drużyn piłkarskich. Poprowadził Jagę do pierwszego w historii naszego klubu trofeum, jakim był Puchar Polski w sezonie 2009/2010. Do tego dorzucił Superpuchar Polski w sezonie 2010/2011, trzecie miejsce w lidze w sezonie 2014/2015 oraz historyczne wicemistrzostwo w sezonie 2016/2017. W ostatniej z wymienionych kampanii Jaga do końca była zaangażowana w grę o tytuł mistrza Polski, który ostatecznie przegrała z Legią Warszawa. Ogółem trener Probierz w stolicy Podlasia spędził sześć sezonów, który to pobyt był rozbity na dwie części, po trzy sezony każdy. Przed pierwszym okresem pracy w Jagiellonii szkoleniowiec naszych sobotnich rywali prowadził Polonię Bytom i Widzew Łódź, a po odejściu z białostockiego zespołu piastował również funkcję szkoleniowca w ŁKS-ie Łódź, greckim Arisie Saloniki, Wiśle Kraków, GKS-ie Bełchatów oraz Lechii Gdańsk. Wracając jeszcze na moment do faktów związanych z pracą trenera Probierza w Jadze, to był on szkoleniowcem, który poprowadził nasz klub w pierwszym, historycznym meczu w europejskich pucharach (przegrany 3:4 dwumecz z Arisem w sezonie 2010/2011).

Swoją pracę w Cracovii trener Probierz rozpoczął przed startem sezonu 2017/2018, tuż po odejściu z Jagiellonii. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuje w zespole rozgrywającym swoje mecze na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie. „Pasy” pod jego wodzą rozegrały dotychczas 134 spotkania na wszystkich frontach (Ekstraklasa, Puchar Polski, Superpuchar oraz eliminacje Ligi Europy), w których 58 razy wygrywali, 29 razy remisowali, a 47 razy opuszczali boisko jako pokonani. Na przestrzeni tych spotkań strzelil 193 gole, stracili 172. W lidze ten bilans prezentuje się następująco – 119 spotkań, 48 zwycięstw, 27 remisów i 44 porażki. Taki bilans daje średnią punktową 1,44 punktu na mecz. Ciekawostką jest to, że pod wodzą trenera Probierza krakowianie dziewięciokrotnie mierzyli się Jagiellonią. Bilans tych starć jest korzystniejszy dla naszej drużyny, bowiem, biorąc pod uwagę mecze także w Pucharze Polski, „Pasy” przegrywały sześciokrotnie, raz remisowały i dwukrotnie udało im się wygrać. Co do samego szkoleniowca, należy nadmienić jego znaczącą pozycje w zespole ze stolicy Małopolski. Poza pełnieniem obowiązków pierwszego trenera jest on także, od stycznia ubiegłego roku, wiceprezesem Cracovii. Razem z Cracovią zdobył do tej pory dwa trofea – wspomniane wcześniej Puchar i Superpuchar Polski.

Gwiazda rywali – Pelle van Amersfoort

Pelle van Amersfoort to 24-letni holenderski pomocnik, który w Cracovii występuje od 1 lipca 2019 roku, kiedy przeniósł się do Krakowa z rodzimego SC Heerenveen w ramach transferu definitywnego. Przedtem był zawodnikiem tylko zespołów z Holandii, takich jak HFC Haarlem i ADO 20′ (gdzie szkolił się w czasach juniorskich) oraz Almere City. Cracovia jest zatem dla niego pierwszym zagranicznym klubem. Od momentu dołączenia do zespołu prowadzonego przez trenera Michała Probierza występujący z numerem 10 zawodnik zdołał wystąpić w 52 meczach, w tym w sześciu Pucharu Polski oraz trzech eliminacji do Ligi Europy, a także niedawnym starciu o Superpuchar. Jego dorobek z tych spotkań to 13 goli i pięć asyst. Większość, bo 11 goli i cztery asysty, przypada na minioną kampanię 2019/2020, która była jego pierwszą w roli zawodnika „Pasów”. Był to jednocześnie pierwszy pełny sezon mierzącego 193 cm zawodnika na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Razem z Cracovią sięgnął po Puchar oraz Superpuchar Polski. Od momentu transferu trzy mecze ligowe (wszystkie w zeszłym sezonie). W trwającej kampanii rozegrał jak dotąd osiem spotkań w Ekstraklasie, w których zanotował komplet minut i dwie bramki. Grał również w spotkaniu z Malmo FF, meczu o Superpuchar oraz jedynym jak dotąd starciu w Pucharze Polski, edycja 2020/2021.

Mówiąc o van Amerfoort warto również wspomnieć o tym, że jest on byłym reprezentantem swojego kraju w kategoriach juniorskich. Był podstawowym zawodnikiem kadr od U-17 do U21. Z reprezentacją do lat 19 wziął udział w Mistrzostwach Europy w 2015 roku. Debiutu w seniorskiej kadrze jeszcze się nie doczekał.

Przewidywany skład Cracovii na mecz z Jagiellonią:

Karol Niemczycki – Michael Gardawski, Milan Rodin, Dawid Szymonowicz, Cornel Rapa, Pelle van Amersfoort, Milan Dimun, Damir Sadiković, Florian Loshaj, Marcos Alvarez, Rivaldinho.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00