AktualnościJaga Talent Day. Pierwszy dzień za nami!

Jaga Talent Day. Pierwszy dzień za nami!

Za nami inauguracja Jaga Talent Day – nowego projektu Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok. Inicjatywa skierowana jest do chłopców i dziewczynek z województwa podlaskiego z roczników 2006-2011. Na pierwszych (22.11) zajęciach frekwencja dopisała.

Młodzi zawodnicy zostali poddani kompleksowej ocenie pod względem piłkarskim, motorycznym, mentalnym, a także umiejętności bramkarskich. Wszyscy uczestnicy mieli okazję do zaprezentowania swoich możliwości pod okiem trenerów jednej z najlepszych akademii w Polsce.

– Regularnie monitorujemy piłkarzy z województwa podlaskiego i Białegostoku. Chcemy jednak dać możliwość pokazać się tym dzieciom pod okiem naszych trenerów. Jest to fajna inicjatywa i mam nadzieję, że będzie organizowana regularnie. Chcemy dać szansę młodym sportowcom z regionu zaprezentować się w akademii Jagiellonii – mówi Rafał Matusiak, dyrektor szkolenia w naszej akademii i koordynator projektu Jaga Talent Day.

Czy owa inicjatywa jest także inną, trochę nietypową formą piłkarskiego skautingu? W tym przypadku dzieci same zgłaszają się na treningi i są poddawane ocenie szkoleniowej.

– Przede wszystkim, jeśli chce się mieć dobry skauting, trzeba zacząć od skautingu regionalnego. To nasze podwórko, białostockie, podlaskie i chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych sportowców, dać im szansę rozwoju. Mamy oczywiście też bardziej rozbudowaną sieć skautingu, sięgającą również innych województw. Przede wszystkim chcemy jednak odpowiednio zagospodarować nasz region i dać szansę tym piłkarzom pokazania się w naszych strukturach – dodaje.

Treningi od 22.11 będą odbywać się co niedzielę. Na pierwszych zajęciach pojawili się zawodnicy z roczników 2006-2007.
– Na premierowych treningach pojawiło się ponad 20 piłkarzy, ale cała grupa jest zdecydowanie większa, bo są jeszcze inne kategorie wiekowe. Cały czas można się dopisywać, więc to będzie się zmieniało. Na chwilę obecną łącznie zapisanych jest ponad 60 zawodników. Jestem przekonany, że z czasem przebijemy 100 osób – informuje Matusiak.

Dlaczego wyróżnione zostały kategorię wiekowe właśnie roczników 2006-2011?
– Zeszłej zimy organizowaliśmy już otwarte treningi dla najmłodszych kategorii wiekowych. Często padały pytania, czy będą też zajęcia dla starszych zawodników. Wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom, chcieliśmy, aby mogli się nam pokazać. Co ważne, na dzisiejszych zajęciach uczestniczyli nie tylko piłkarze z Białegostoku, ale również innych miejscowości, oddalonych np. o 80-100 kilometrów. Chętnie do nas zaglądają, widać, że piłka nożna jest ich pasją, a to jest w tym wszystkim najważniejsze – podkreśla dyrektor ds. szkoleniowych Akademii Piłkarskiej Jagiellonii.

Co zastało dzieci na pierwszych zajęciach?
– Zaczęliśmy od testów motorycznych. Skupiliśmy się na pomiarach szybkości zawodników, mocy, zmianie tempa kierunku biegu. Później przechodziliśmy do małych gier, czterech na czterech plus bramkarz. Potem przeszliśmy do gier o większym formacie zawodników. Takie gry najlepiej pokazują umiejętności techniczno-taktyczne piłkarzy. Chcemy, żeby każdy z nich miał możliwość realnego pokazania swoich możliwości.

Podczas pierwszych zajęć młodzi piłkarze mieli okazję sprawdzić się pod okiem wielu wykwalifikowanych szkoleniowców naszej Akademii.
– Dzięki temu jesteśmy w stanie dużo elementów wyłapać, ale jak już wcześniej wspomniałem, my wielu z tych chłopców już znamy. Ten skauting w regionie już od jakiegoś czasu u nas funkcjonuje. Wśród tych piłkarzy są jednak też nowi zawodnicy, których wcześniej nie widzieliśmy, ale mamy już jakiś pogląd na temat ich możliwości, na podstawie choćby spotkań ligowych. Spora liczba trenerów na zajęciach jest powodem tego, że po prostu chcemy uniknąć jakichkolwiek pomyłek przy ocenie umiejętności zawodnika. Chcemy dogłębnie przyjrzeć się możliwościom tych młodych sportowców – zakończył Rafał Matusiak.

Kolejne zajęcia w ramach Jaga Talent Day zaplanowano na następną niedzielę (29.11) godz. 09:30. Wówczas odbędą się treningi przeznaczone dla roczników 2008-2009.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00