AktualnościZając: Z Wartą musimy unikać błędów

Zając: Z Wartą musimy unikać błędów

– Brak stabilizacji w linii defensywnej nie jest atutem zespołu. Od spotkania w Szczecinie zaczęły się mocne roszady i musieliśmy rotować składem. W Mielcu o porażce zadecydowały jednak błędy, które napędziły Stal. Wierzę, że w najbliższym meczu już ich nie popełnimy – mówił trener Jagiellonii Bogdan Zając na konferencji przed sobotnim meczem z Wartą Poznań w ramach 12. kolejki PKO Ekstraklasy.

Jak wygląda sytuacja zdrowotna w obozie Jagiellończyków? – Nie chcę wchodzić w szczegóły. Z każdym dniem jest krok do przodu, ale ozdrowienie danego zawodnika nie oznacza, że jest w pełni gotowości do gry. Musimy monitorować jego sytuację. Każdy kolejny dzień jest po to, żeby odpowiednio przygotować takiego zawodnika do gry – informuje szkoleniowiec.

Jakiego oblicza Jagiellonii możemy spodziewać się w najbliższym meczu? Tego ze starcia z Wisłą Płock, czy z potyczki w Mielcu? – Można patrzeć dwutorowo. Chcielibyśmy prezentować taką skuteczność jak z Wisłą Płock, bo wtedy ustawiliśmy sobie ten mecz. W Mielcu mogło być podobnie, bo mimo że przegrywaliśmy, to po 11 minutach mogło być już 3:1 dla nas. Niestety, skuteczność zawiodła nas w tym meczu. Swoimi błędami doprowadziliśmy jednak do tego, że przeciwnik stwarzał sytuacje i dlatego to spotkanie zakończyło się porażką – wyjaśnia.

– Oceniając z perspektywy wieloletniego doświadczenia dobrze wiem, że brak stabilizacji w lini defensywnej nie jest atutem zespołu. Od spotkania w Szczecinie zaczęły się mocne roszady i musieliśmy rotować składem. W ostatnim meczu graliśmy bez środkowego obrońcy i nie była to łatwa sytuacja. Musieliśmy uzupełnić te braki kadrowe. Niestety, życie pokazało, że zabrakło nam tego powietrza w tym spotkaniu. To już jednak historia. Wierzę, że w najbliższym meczu już nie popełnimy takich błędów.

Dlaczego Jaga ma problemy z grą przeciwko rywalom z zagęszczoną obroną? – Nawet jak spojrzymy na mecze Ligi Mistrzów, możemy dostrzec, że właśnie na tym polega piłka. Wszystkie drużyny mają z tym problem, ale najwazniejsze, żeby kreować sytuacje, wypracowywać stałe fragmenty gry i szukać swoich szans. Piłka nożna jest grą błędów i trzeba sobie z tym radzić. Nie możemy narzekać, że przeciwnik gra skomasowaną obroną, tylko opracować taki plan, który skutecznie temu zaradzi. Im wicej błędów popełni przeciwnik, tym więcej będziemy mieć szans.

Czy fakt dalekich wyjazdów ostatnimi czasy miał wpływ na postawę Jagiellonii? – Głęboko analizujemy ten problem Jagiellonii i nie dotyczy on tylko tego sezonu, ale też trwa od kilku lat. Wiele godzin spędzonych w autobusie z pewnością nie pomaga, ale nie jest to usprawiedliwieniem. Przed meczem w Mielcu postanowailiśmy wyjechać dwa dni wcześniej. Trenowaliśmy na miejscu po to, żeby zoptymalizować przygotowania. Niestety, nic to nie dało. Błędy w meczu zadecydowały o porażce. Na wyjazdach tych błędów popełniamy dosyć dużo. Przeciwnicy skrupulatnie je wykorzystują. Wierzę, że wyciągniemy wnioski. Była to dla nas mocna szkoła. Na każdą piłkę musimy iść agresywnie. Stracone bramki, pokazują, że nie byliśmy wystarczająco agresywni. 

Czy w najbliższych meczach możemy się spodziewać występów Fedora Cernycha i Kamila Wojtkowskiego? – Zarówno Fedor jak i Kamil są w takim okresie, że dopiero do nas dołączyli. Obaj są w regularnym treningu. Idą do przodu i z każdym dniem i tygodniem ich dyspozycja będzie coraz wyższa. Liczymy, że obaj dadzą dużo jakości i pomogą zespołowi w najbliższym meczu.

Czy przed sezonem trener brał pod uwagę, że w jego trakcie wystąpią problemy kadrowe? – Już na zgrupowaniu przedsezonowym zdawałem sobie z tego sprawę. Nie wiem, czy pamiętacie sytuację podczas zgrupowania, w której także ustawiliśmy Bodvara na środku defensywy. To zawodnik, który ma dobrze ułożoną lewą nogę. Rozmawialiśmy z nim na temat ewentualnej gry na środku obrony po to, żeby w razie problemów był gotowy zagrac na tej pozycji. W spotkaniu ze Stalą Bodvar starał się wypełnić założenia, ale mecz pokazał, że czegoś nam brakowało – zakończył trener Zając. 

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00