AktualnościZając: Górnik to trudny rywal

Zając: Górnik to trudny rywal

– Górnik gra w takim ustawieniu, w którym broni cały zespół, począwszy od napastników. Organizują się w specyficzny sposób, wiemy jak grają. Przygotowujemy plan na ten mecz, który pozwoli nam na poszukanie swoich szans. W tym meczu będziemy próbowali różnych mozliwości, żeby wykorzystać swój potencjał i jednocześnie zaskoczyć przeciwnika – mówił trener Jagiellonii Białystok, Bogdan Zając, na piątkowej (18.12) konferencji prasowej, poprzedzającej ostatnie w 2020 roku spotkanie ligowe Jagi z Górnikiem Zabrze.

Na konferencji pojawiło się wiele pytań adresowanych do naszego szkoleniowca. Jedno z nich dotyczyło aktualnego stanu zdrowia Błażeja Augustyna. – Pozytyw jest taki, że Błażej jest już z nami. To jest bardzo dobra wiadomość. Jeżeli chodzi o jego występ w meczu z Górnikiem, to szansa jest bardzo mała, jedna na milion, ale jest. Mamy jeszcze czas, zobaczymy. Najważniejsze, że wszystko jest dobrze, badania wyszły pozytywnie. Błażej ma zielone światło do normalnych treningów – odpowiedział trener Zając.

– Mamy swój sposób pracy i gry. Staramy się co tydzień utrwalać pewne automatyzmy. Na pewno nie pomagał nam w tym brak stabilizacji w linii obrony. Dużo roszad, nowych rozwiązań, jest jak jest. Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie mecz w defensywie to nie był w naszym wykonaniu najwyższy poziom. Wiemy, że możemy dać więcej. Zrobimy wszystko, żeby w tym meczu było lepiej. Wierzymy w to, że będzie o tyle lepiej, że odniesiemy zwycięstwo – mówił opiekun Jagiellończyków.

Z czego wynika, widoczna w ostatnich ligowych starciach, słaba gra „Żółto-Czerwonych” w obronie? – Nasze kłopoty rozpoczęły się przed meczem z Pogonią, kiedy do naszej szatni wkradł się wirus. Było widać po dyspozycji wielu zawodników, że coś jest nie tak. Kilka dni później już wiedzieliśmy o co chodziło. Zdecydowane osłabienie organizmu, co było dla nas dużym problemem. Do tego doszły kontuzję i szkielet zespołu posypał się w jednym momencie, co przełożyło się na grę zespołu. Brakowało nam stabilności z tyłu. To był główny powód.

Czy piłkarze Jagi, którzy przeszli COVID-19, mają problemy z wydolnością i wytrzymaniem trudów meczu? – Powracający po chorobie zawodnicy zostawiają na boisku swoje serce, ale jednocześnie wiemy, że do ich optymalnej dyspozycji jeszcze trochę brakuje. Zdajemy sobie sprawę, że w tym meczu też nie wszyscy będą w najlepszej dyspozycji, ale musimy wykorzystać potencjał każdego z tych zawodników. Każdy dokłada swoją cegiełkę. Zawsze mamy przygotowany plan na mecz, zmian staramy się dokonywać wcześniej. Każdy daje ile może, potem wchodzi następny. Najważniejsze jest zdrowie zawodników. Jeśli organizm odpowiada posłuszeństwa, to trzeba dokonać zmiany.

Z czego wynika słabsza w ostatnim czasie dyspozycja białostoczan w meczach wyjazdowych przy jednoczenej poprawie rezultatów osiąganych na własnym obiekcie? – Trudno odpowiedzieć na to pytanie w jednym zdaniu. To jest temat złożony, na dłuższą rozmowę. Chciałbym podtrzymać passę zwycięstw u siebie i wygrać kolejny domowy mecz. Zrobimy wszystko, żeby tak było.

Na sam koniec konfrencji trener Zając został poproszony o scharakteryzowanie naszych najbliższych rywali. – Z Górnikiem spotkaliśmy się na początku sezonu w Pucharze Polski. Wtedy nie wszyscy zdawali sobie sprawę z jego siły. Stoczyliśmy wówczas bardzo wyrównany mecz, przegraliśmy po naszych błędach, co kosztowało nas odpadniecie z tych rozgrywek. Było wiele fragmentów tamtego spotkanie, kiedy pojedynek był wyrównany. Niestety, wspomniane błędy nie pozwoliły nam awansować. Graliśmy z bardzo mocnym rywalem, co później potwierdziła liga. Górnik to zespół, który świetnie gra na wyjazdach, dotąd przegrał chyba tylko jedno spotkanie. To pokazuje, że są bardzo dobrze zorganizowani, czekają na swoją szansę i błędy przeciwnika. W ostatnich spotkaniach widzieliśmy, że w niektórych mieli po pół sytuacji i potrafili takie starcia wygrać. To pokazuje jak są skoncentrowani. Są bardzo groźni, czekają na ten jeden moment – zakończył szkoleniowiec „Dumy Podlasia”.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00