AktualnościMecz stulecia – finał PP 2010

Mecz stulecia – finał PP 2010

Czas na prezentację pierwszego „indywidualnego” wyróżnienia – meczu stulecia. Po długich rozmowach postawiliśmy na finał zmagań o Puchar Polski z 2010 roku.

Meczów, które kandydowały do tego tytułu było sporo. Ze względów sentymentalnych wielu wracało pamięcią do pierwszego meczu w I lidze z Widzewem Łódź. Sportową klasę „Żółto-Czerwoni” zaprezentowali w potyczkach z Legią Warszawa w latach 1988 i 2018, kiedy potrafili zdecydowanie zdominować „Wojskowych” i dwukrotnie gładko ich ograć 2:0. Przypominano także zwycięską batalię w Zabrzu ze naszpikowanym reprezentantami Polski Górnikiem Zabrze, czy szaloną potyczkę z Rio Ave, efektowne 5:0 z Pogonią Szczecin na otwarcie Stadionu Miejskiego, a nawet finał Pucharu Polski z 1989 roku, kiedy pomimo porażki wszyscy chwalili Jagiellonię.

Ostatecznie kapituła postanowiła uhonorować potyczkę z Bydgoszczy, chociaż z piłkarskiego punktu widzenia nie była ona najpiękniejszą w jagiellońskiej historii, finalny triumf był okupiony dużą dawką stresu, Jaga pokonała „tylko” pierwszoligowca, a o wszystkim zadecydował zaledwie jeden gol. Mimo tego tamto spotkanie dało Jagiellonii pierwsze trofeum w historii i pozwoliło pierwszy raz w historii awansować do Ligi Europy. Po latach Michał Probierz, ówczesny szkoleniowiec Jagi, przyznał, że najtrudniej było unieść spotkanie od strony mentalnej.

Więcej o tym meczu pisaliśmy w naszej cotygodniowej serii „Był taki mecz”.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00