AktualnościPiłkarz stulecia – Tomasz Frankowski

Piłkarz stulecia – Tomasz Frankowski

Wybór piłkarza stulecia był chyba najtrudniejszym wyzwaniem, ponieważ jak należy zmierzyć i porównać ze sobą osiągnięcia zawodników z różnych okresów? Na co przede wszystkim zwracać uwagę? Osiągnięcia indywidualne, czy drużynowe? Jeżeli tak, to na co zwracać największą uwagę. Kapituła zdawała sobie sprawę, że ta kategoria wzbudzi największe emocje, ale ostatecznie postanowiliśmy połączyć osiągnięcia drużynowe z indywidualnymi. W efekcie tytuł piłkarza stulecia zgarnął Tomasz Frankowski, czyli „Franek, łowca bramek”.

Postaci tego zawodnika nie trzeba nikomu bliżej opisywać. Duże sukcesy odniesione z Wisłą Kraków, ważne gole strzelane dla reprezentacji. Do 2009 roku „Franek” kojarzył się wielu z sukcesami, ale niekoniecznie odnoszonymi w barwach Jagiellonii. Czas pokazał, że i to da się zmienić. Jak sam podkreślał w wywiadzie udzielonym przy okazji prezentacji w Galerii Sław, wracając na Podlasie zakładał, że w piłkę pogra jeszcze dwa lata. Tymczasem życie napisało zupełnie inny scenariusz. W Białymstoku stworzył niezapomniany duet z Kamilem Grosickim. Wydatnie pomógł Jadze w zdobyciu Pucharu Polski, strzelił zwycięskiego gola w meczu o Superpuchar, a w sezonie 2010/11 jako pierwszy i jedyny do tej pory Jagiellończyk sięgnął po koronę króla strzelców jako zawodnik Jagiellonii.

Do dzisiaj jest atakującym z największą liczbą bramek zdobytych w barwach Jagi na poziomie Ekstraklasy i wydaje się, że w najbliższym czasie trudno będzie komukolwiek pobić jego rekord. Jednocześnie „Franek” stał się żywą legendą Ekstraklasy. Członek klubów „300”, a także trzeci w historii strzelec najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Musiał uznać wyższość jedynie Ernesta Pohla i Lucjana Brychczego.

Oczywiście w tej kategorii pojawiały się również inne kandydatury – Rafała Grzyba, Tarasa Romanczuka, Jacka Bayera, czy nawet Piotra Sieliwonika. Niewątpliwie każda dekada miała swojego bohatera, jednak trudno znaleźć drugiego zawodnika, który dzisiaj tak bardzo byłby utożsamiany z Jagą i jej sukcesami jak „Franek”.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00