AktualnościPodsumowanie jesieni cz. II – Statystyki

Podsumowanie jesieni cz. II – Statystyki

W drugiej części podsumowania jesiennej części sezonu 2020/2021 w wykonaniu Jagiellończyków przeanalizowaliśmy statystyki „Żółto-Czerwonych”, zarówno zespołowe jak i indywidualne, w rozgrywkach PKO Ekstraklasy i Pucharze Polski. Zapraszamy do lektury.

Mecze oficjalne (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski)

Podczas minionej rundy podopieczni trenera Bogdana Zająca rozegrali 15 oficjalnych spotkań, w których odnieśli bilans sześciu zwycięstw, dwóch remisów i siedmiu porażek. Podsumowanie statystyczne wypada zacząć od sytuacji w tabeli PKO Ekstraklasy, czyli rozgrywek, w których rozegraliśmy zdecydowaną większość spotkań, bowiem aż 14 z 15 gier. Na koniec 2020 roku białostoczanie w klasyfikacji generalnej najwyższej spośród polskich klas rozgrywkowych zajmują 7. miejsce z 20 punktami na koncie.

Przed rokiem w tym okresie zajmowaliśmy 9. pozycję i mieliśmy na koncie o dziewięć punktów więcej, czyli 29 „oczek”. Trzeba jednak odnotować, że wówczas „Duma Podlasia” miała rozegranych aż 20 meczów w polskiej elicie piłkarskiej, czyli o sześć więcej niż obecnie. Taki stan rzeczy to naturalnie wypadkowa dwóch wydarzeń. Po pierwsze pandemii koronawirusa, a po drugie zmianą formatu organizacji rozgrywek Ekstraklasy, w której od przyszłego sezonu będzie startować o dwie ekipy więcej niż obecnie. W związku z tymi zmiennymi, oraz zbliżającym się Euro 2021, trwająca kampania została pozbawiona formatu ESA 37, a więc fazy play-off po sezonie zasadniczym. To z kolei oznacza, że mimo rozegrania jak dotąd zaledwie 14 spotkań jesteśmy już na półmetku rywalizacji.

Wróćmy jednak do analizy drużynowych statystyk Jagiellończyków za jesienną odsłonę zmagań. 15 spotkań rozegranych, bilans sześciu zwycięstw, dwóch remisów i siedmiu porażek. 23 gole strzelone i 27 straconych. W 12 spotkaniach Jaga strzelała minimum jednego gola, co może wskazywać na dobrą grę w ofensywie. Niestety, „Żółto-Czerwoni” równie często co gole strzelali, także je tracili. Aż w 13 na 15 spotkań Jaga traciła minimum jednego gola, co oznacza, że jedynie dwukrotnie bramkarzom białostoczan udało się zachować czyste konto.

Patrząc na poniższe statystyki można zauważyć jeszcze, że podopieczni trenera Bogdana Zająca zdecydowanie lepiej radzili sobie w domowych starciach niż na wyjazdach. W delegacji piłkarze z Podlasia byli podczas minionej rundy ośmiokrotnie. Jedynie dwa razy z terenu rywali udało im się przywieźć komplet punktów. Przy tym ani razu nie zremisowali, a pozostałe sześć spotkań przegrali. Z kolei w konfrontacjach domowych ten bilans jest zupełnie odwrotny – zaledwie jedna porażka przy Słonecznej, przy czterech zwycięstwach i dwóch remisach. Zawodnicy Jagi zrobili z Stadionu Miejskiego w Białymstoku prawdziwą twierdzę.

– 15 rozegranych spotkań;

– 6 zwycięstw (40%);

– 2 remisów (13%);

– 7 porażek (47%);

– 23 goli strzelonych (1,53 na mecz);

– 27 goli straconych (1,8 na mecz);

– 20 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 1,4 pkt na mecz.

Mecze ze strzelonym min. jednym golem: 12.

Mecze bez strzelonego gola: 3.

Mecze bez straconego gola: 2.

Mecze ze straconym min. jednym golem: 13.

Mecze na własnym boisku (PKO BP Ekstraklasa):

– 7 meczów;

– 4 zwycięstwa;

– 2 remisy;

– 1 porażka;

– 15 bramek zdobytych;

– 10 bramek straconych;

– 14 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 2 pkt na mecz.

Mecze ze strzelonym min. jednym golem: 6.

Mecze bez strzelonego gola: 1.

Mecze bez straconego gola: 1.

Mecze ze straconym min. jednym golem: 6.

Mecze wyjazdowe (PKO Ekstraklasa i Puchar Polski):

– 8 meczów;

– 2 zwycięstwa;

– 0 remisów;

– 6 porażek;

– 8 bramek zdobytych;

– 17 bramek straconych;

– 6 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 0,86 pkt na mecz.

Mecze ze strzelonym min. jednym golem: 6.

Mecze bez strzelonego gola: 2.

Mecze bez straconego gola: 1.

Mecze ze straconym min. jednym golem: 7.

Występy zawodników:

Podczas jesiennej odsłony ekstraklasowych zmagań na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, oraz w jednym meczu Pucharu Polski, w żółto-czerwonej koszulce naszego klubu na murawie pojawiło się łącznie 30 zawodników. Dla porównania, przed rokiem było to „jedynie” 25 piłkarzy. Spośród nich narodowościowo najliczniejszą grupą są naturalnie Polacy, których 16 posmakowało rywalizacji z najlepszymi w kraju. Cieszyć może fakt, że aż ośmiu spośród wspominanej trzydziestki to gracze posiadający status młodzieżowca, czyli urodzeni w 1999 roku i później. Z kolei tych najbardziej doświadczonych, czyli będących już po 30. roku życia, w barwach Jagi na boisku pojawiło się pięciu. Najstarszym zawodnikiem, który wystąpił w koszulce z „jotką” na piersi podczas minionej rundy zmagań był nasz łotewski bramkarz, Pavels Steinbors, który w dniu meczu z Rakowem Częstochowa (13. kolejka, wyjazdowa porażka 2:3) liczył sobie 35 lat i 83 dni. Najmłodszym z kolei był również bramkarz, Xavier Dziekoński, który w dniu meczu pierwszej rundy Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze (porażka 1:3) miał 16 lat i 311 dni.

Wystąpiło 30 zawodników, z czego:

– 16 Polaków;

– 14 obcokrajowców;

– 8 młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi);

– 5 zawodników po „trzydziestce”.

Najstarszy zawodnik – Pavels Steinbors, bramkarz (35 lat i 83 dni w wyjazdowym meczu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Rakowem Częstochowa, 13 grudnia, porażka 2:3).

Najmłodszy zawodnik – Xavier Dziekoński, bramkarz (16 lat i 311 dni w wyjazdowym meczu 1. rundy Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze, 13 sierpnia, porażka 1:3).

Analiza strzelonych goli (PKO BP Ekstraklasa i Puchar Polski):

Zatrzymajmy się na moment przy ofensywie Jagiellonii Białystok. O wyróżnieniach indywidualnych będzie okazja porozmawiać w dalszej części tekstu. Teraz natomiast skupmy się na analizie zdobytych przez Jagiellończyków bramek bez patrzenia na nazwiska strzelców. Jak to wygląda?

Nieźle. Piłkarze „Dumy Podlasia” w minionej rundzie zdobyli łącznie 23 bramki. Zdecydowania większość z nich, bowiem aż 22, padły w meczach Ekstraklasy. Niemniej patrząc na zdobych bramkową ogółem, średnia gola na mecz wynosi 1,5. Lwią część trafień zanotowali obcokrajowcy. Polacy jedynie pięciokrotnie, wobec 18 goli stranierich, umieszczali futbolówkę w siatce bramki rywali Jagi. Trzeba ponadto zastrzec, że z tych 18 goli prawie wszystkie podzielili dwaj gracze, ale więcej o tym później. Wracając do analizy strzelonych goli trzeba zwrócić uwagę na pewną niepokojącą tendencję. Mianowicie podczas rundy jesiennej żaden z jagiellońskich młodzieżowców nie mógł cieszyć się ze zdobycia bramki. Przypomnijmy, na murawie pojawiło się ich aż ośmiu, kilku po wiele razy, jednak żaden nie potrafił skutecznie odnaleźć się pod bramką rywali.

Trzeba jeszcze zauważyć, ze znakomita większość ze zdobytych bramek to gole, które padły z gry. Jedynie pięciokrotnie golkiperzy rywali kapitulowali po golach ze stałych fragmentów gry.

Szybki rzut oka na rubrykę „Kiedy Jaga strzelała gole?” od razu daje odpowiedź na pytanie o to, kiedy nasi zawodnicy są najgroźniejsi. Jagiellończycy najwięcej bramek strzelili drugim kwadransie pierwszej połowy i w pierwszych minutach po wznowieniu gry po zmianie stron. W obu wypadkach mówimy o sześciu trafieniach.

– gole ogółem: 23;

– średnia goli na mecz – 1,5;

– gole Polaków: 5;

– gole obcokrajowców: 18;

– gole samobójcze rywali: 0;

– gole młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi): 0;

– gole z gry: 18;

– gole ze stałych fragmentów gry: 5 w tym 3 po rzutach rożnych, 2 po rzutach wolnych i 1 po rzucie karnym.

Kiedy Jaga strzelała gole (23)?

Pierwsza połowa (11, 48%):

– minuta 1-15: 3 (13%);

– minuta 16-30: 6 (26%);

– minuta 31-45: 2 (9%);

– doliczony czas gry: 0.

Druga połowa (12, 52%):

– minuta 46-60: 6 (26%);

– minuta 61-75: 4 (17%);

– minuta 76-90: 0;

– doliczony czas gry: 2 (9%).

Analiza straconych goli (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski):

Było o bramkach zdobytych, pora na gole stracone. Niestety, ta rubryka nie jest dla nas zbyt łaskawa. Jagiellończycy są bowiem na minusie jeżeli chodzi o stosunek liczby goli strzelonych do straconych po jesiennej odsłonie zmagań. Białostoczanie podczas minionej rundy stracili aż 27 goli, z czego 24 w zmaganiach ligowych. Dla porównania, rok temu o tej porze było to 30 straconych bramek, a więc o trzy więcej. Trzeba jednak pamiętać, że przed 12 miesiącami Jagiellończycy byli po 21 rozegranych spotkaniach, co dobitnie pokazuje jak pogorszyła się nasza gra w obronie.

Przeciwko Jagiellonii zdecydowanie częściej trafiali Polacy. Bramkarze strzegący dostępu do naszej bramki aż 17-krotnie kapitulowali po uderzeniach rodzimych zawodników. Jedynie dziewięć goli było udziałem obcokrajowców. W wypadku straconych bramek możemy mówić również o jednym golu samobójczym, autorstwa Bodvara Bodvarssona, czterech trafieniach młodzieżowców, 18 golach z gry i ośmiu ze stałych fragmentów gry, z czego aż czterech z rzutów karnych.

Jeżeli chodzi o czas tracenia goli, trudno jednocznacznie wskazać moment, kiedy Jaga jest najbardziej podatna na zranienie. W pierwszej połowie „Żółto-Czerwoni” tracili po cztery gole w każdym z kwadransów. Po zmianie stron białostoczanie tracili po pięć bramek w pierwszych i drugich 15 minutach, co sugerowałoby uznanie tego okresu za najbardziej korzystny dla rywali. Niemniej różnica jednej bramki jest na tyle nieduża, że trudno jednoznacznie zgodzić się z taką tezą.

– gole ogółem: 27;

– gole Polaków: 17;

– gole obcokrajowców: 9;

– gole samobójcze Jagiellończyków: 1;

– gole młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi): 4;

– gole z gry: 18;

– gole ze stałych fragmentów gry: 8 w tym 3 po rzutach rożnych, 1 po rzutach wolnych i 4 po rzucie karnym.

Kiedy Jaga traciła gole (27)?

Pierwsza połowa (12 goli, 45%)

– minuta 1-15: 4 (15%);

– minuta 16-30: 4 (15%);

– minuta 31-45: 4 (15%);

– doliczony czas gry: 0 (%).

Druga połowa (15 goli, 55%)

– minuta 46-60: 5 (19%);

– minuta 61-75: 5 (19%);

– minuta 76-90: 3 (11%);

– doliczony czas gry: 2 (6%).

Statystyki meczowe (pod uwagę brane są wyłącznie spotkania PKO BP Ekstraklasy):

Średnia bramek zdobytych na mecz: 1,57.

Średnia bramek straconych na mecz: 1,71.

Średnie posiadanie piłki: 49%.

Średnia oddanych strzałów na mecz: 11,64.

Średnia celnych oddanych strzałów na mecz: 3,86.

Procent strzałów celnych oddanych na mecz: 33,13%.

Procent bramek w stosunku do oodanych strzałów na mecz: 13,50%.

Średnia rzutów rożnych na mecz: 5,07.

Liczba spalonych: 26.

Średnia spalonych na mecz: 1,86.

Liczba fauli: 211.

Średnia liczba fauli Jagiellończyków na mecz: 15,1.

Najwięcej fauli: Taras Romanczuk – 23.

Żółte kartki: 23.

Średnia liczba żółtych kartek na mecz: 1,6.

Najwięcej żółtych kartek: Bogdan Tiru – 5.

Frekwencja (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski):

Jeszcze kilka słów o frekwencji. Podczas minionej rundy Jagiellonia Białystok rozegrała w sumie 15 meczów – 14 w PKO BP Ekstraklasie i jeden w Pucharze Polski. Spośród tych spotkań jedynie sześć odbyło się z udziałem publiczności. Ostatnim takim meczem były, rozegrane 26 września, przegrane 0:1 domowe zawody z Zagłębiem Lubin, które z wysokości trybun obejrzało 5 881 osób. Później, ze względu na wprowadzone na terenie całej Polski obostrzenia związane z pandemią COVID-19, spotkania odbywały się bez udziału publiczności. Niemniej sześć meczów na początku sezonu zostało rozegranych.

Łącznie poczyniania Jagiellończyków z trybun, mowa zarówno o meczach domowych jak i wyjazdowych, śledziły 33 233 osoby, co daje średnią frekwencję na poziomie 5 539 osób. Najwięcej ludzi na żywo widziało nasz wyjazdowy mecz z Legią Warszawa, 10 tysięcy, wygrana 2:1, a najmniej wyjazdowy mecz z Piastem Gliwice, 2 649, wygrana 1:0.

Liczba spotkań rozegranych z udziałem publiczności – 6.

Liczba domowych spotkań rozegranych z udziałem publiczności – 3.

Suma kibiców na wszystkich meczach Jagiellonii (u siebie i na wyjeździe) – 33 233 osób.

Średnia frekwencja – 5 539 osób.

Suma kibiców na wszystkich domowych meczach Jagiellonii – 16 016 osób.

Średnia frekwencja – 5 339 osób.

Najwyższa frekwencja: 10 000 osób (wyjazdowy mecz z Legią Warszawa, 2. kolejka, 29 sierpnia, wygrana Jagiellonii 2:1).

Najniższa frekwencja: 2 649 osób (wyjazdowy mecz z Piastem Gliwice, 4. kolejka, 21 września, wygrana Jagiellonii 1:0).

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

W drugim punkcie części statystycznej naszego podsumowania piłkarskiej jesieni w wykonaniu Jagi przyjrzyjmy się statystykom indywidualnym. Kto strzelił najwięcej goli, najdłużej przebywał na placu gry, zaliczył najwięcej ostatnich podań? Garść informacji prezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

ANALIZA GRY W OFENSYWIE

Biorąc pod uwagę same liczby, na głównych bohaterów rundy jesiennej wysuwają się dwaj piłkarze. To chorwacki snajper Jakov Puljić i hiszpański ofensywny pomocnik Jesus Imaz. Nasi gracze to jedyny taki duet w Ekstraklasie, który górował w statystykach zdobytych bramek, klasyfikacji kanadyjskiej. Jakov podczas minionej rundy strzelił w sumie dziewięć goli, z czego osiem w lidze, i zanotował jedną asystę. Jesus to natomiast autor ośmiu trafień i trzech asyst. Łącznie daje to zatem 17 goli i cztery asysty. To z kolei przekłada się dla nich obu na drugie miejsce, ex aequo z Jesusem Jimenezem z Górnika Zabrze, w klasyfikacji najlepszych strzelców ligi.

Warto jeszcze zauważyć, że najlepszym asystentem w Jagiellonii jest czeski skrzydłowy Tomas Prikryl, który zanotował pięć asyst. Z kolei najlepszym zawodnikiem Jagi w klasyfikacji kanadyjskiej jest wspomniany wcześniej Jesus Imaz, który ma w swoim dorobku osiem goli i trzy asysty, czyli 11 punktów.

Gole ogółem:

Jakov Puljić – 9;

Jesus Imaz – 8;

Maciej Makuszewski – 3;

Przemysław Mystkowski, Martin Pospisil, Taras Romanczuk – 1.

Efektywność (co najmniej 2 gole):

Jakov Puljić – gol co 116 minut;

Jesus Imaz – gol co 165 minut;

Maciej Makuszewski – gol co 233 minuty.

Gole prawą nogą:

Jakov Puljić – 5;

Jesus Imaz – 5;

Maciej Makuszewski – 2;

Martin Pospisil – 1.

Gole lewą nogą:

Jakov Puljić – 3;

Jesus Imaz – 3;

Maciej Makuszewski – 1;

Przemysław Mystkowski – 1.

Gole głową:

Jakov Puljić – 1;

Taras Romanczuk – 1.

Gole zza pola karnego:

Jesus Imaz, Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski – 1.

Gole bezpośrednio z rzutów wolnych: 0.

Gole z rzutów karnych:

Jakov Puljić – 1 (przeciwko Warcie Poznań).

Gole samobójcze:

Bodvar Bodvarsson – 1 (przeciwko Pogoni Szczecin).

Gole samobójcze rywali: 0.

Asysty:

Tomas Prikryl – 5;

Jesus Imaz, Martin Pospisil – 3;

Maciej Makuszewski, Paweł Olszewski, Taras Romanczuk – 2;

Fedor Cernych, Jakov Puljić, Bartłomiej Wdowik – 1.

Wywalczone rzuty karne:

Jakov Puljić – 1 (przeciwko Warcie Poznań).

Klasyfikacja kanadyjska:

Jesus Imaz – 11;

Jakov Puljić – 10;

Maciej Makuszewski, Tomas Prikryl – 5;

Martin Pospisil, Taras Romanczuk – 4;

Paweł Olszewski – 2;

Fedor Cernych, Przemysław Mystkowski, Bartłomiej Wdowik – 1.

Analiza gry bramkarzy

Sezon jako podstawowy bramkarz rozpoczął ściągnięty do klubu w trakcie letniego okna transferowego doświadczony łotewski golkiper, Pavels Steinbors. Co prawda w pierwszym oficjalnym meczu sezonu, czyli spotkaniu Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze, między słupkami stanął utalentowany Xavier Dziekoński, ale w dalszej części sezonu bronił kapitan łotewskiej kadry. Do momentu odniesienia kontuzji, kiedy do bramki wskoczył Damian Węglarz. Później do gry wrócił Steinbors, a w ostatnim zeszłorocznym meczu wystąpił Dziekoński. Zatem każdy z bramkarzy miał szanse pokazania się. Kto wypadł najlepiej?

Gra obronna Jagiellończyków w minionej rundzie była delikatnie mówiąc nie najlepsza. Jedynie dwukrotnie udawało się piłkarzom z Podlasia kończyć mecz z czystym kontem. Raz taki rezultat był udziałem Steinborsa, raz Dziekońskiego. Wypada jednak wspomnieć o liczbie występów, zanotowanej przez poszczególnych zawodników. Najwięcej meczów spośród naszych bramkarzy rozegrał Pavels Steinbors, który na murawie gościł ośmiokrotnie. Pięć razy dostępu do bramki Jagi bronił Damian Węglarz, a dwukrotnie pomiędzy słupkami mogliśmy zobaczyć Xaviera Dziekońskiego. Odnotujmy jeszcze słabą postawę jagiellońskich bramkarzy przy rzutach karnych. Na cztery próby rywali, cztery zakończyły się golami. Swoich sił przy obronie „jedenastek” próbowali Steinbors (trzy razy) i Węglarz (raz), ale za każdym razem kapitulowali.

Czyste konta:

Xavier Dziekoński – 1 (2 mecze);

Pavels Steinbors – 1 (8 meczów);

Damian Węglarz – 0 (5 meczów).

Gole puszczone:

Xavier Dziekoński – 3 (1,5 gola na mecz);

Pavels Steinbors – 12 (1,5 gola na mecz);

Damian Węglarz – 12 (2,4 gola na mecz).

Strzały obronione:

Xavier Dziekoński – 4/4 (skuteczność 100%)*;

Pavels Steinbors – 26/38 (skuteczność 68%);

Damian Węglarz – 16/27 (skuteczność 60%).

Rzuty karne:

Pavels Steinbors – 3 próby, 0 obronionych;

Damian Węglarz – 1 próba, 0 obronionych.

Występy

Najwięcej występów jesienią zaliczyli Jesus Imaz i Martin Pospisil (15). To zarazem jedyni zawodnicy w całym zespole, którzy zagrali w każdym meczu ligowym i pucharowym i za każdym razem w wyjściowej jedenastce. Hiszpan i Czech mieli też innych solidnych konkurentów pod względem notowanych liczb w osobie Tarasa Romanczuka, Bodvara Bodvarssona i Jakova Puljicia (13 występów). Do ważnych ogniw należeli także defensorzy – Paweł Olszewski i Bogdan Tiru, którzy 12 razy pojawiali się na placu gry. Olszewski w każdym z przypadków znajdował się w wyjściowej jedenastce. Z kolei Imaz i Romanczuk najwięcej, bo aż 12 razy przebywali na boisku od pierwszej do ostatniej minuty meczu.

Liczba występów:

Jesus Imaz, Martin Pospisil – 15;

Bodvar Bodvarsson, Jakov Puljić, Taras Romanczuk – 13;

Paweł Olszewski, Bogdan Tiru – 12;

Błażej Augustyn, Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski – 11;

Tomas Prikryl – 10;

Ivan Runje – 9;

Ariel Borysiuk, Pavels Steinbors, Bartłomiej Wdowik – 8;

Bartosz Bida, Fedor Cernych – 7;

Fernan Lopez, Kris Twardek – 6;

Damian Węglarz – 5;

Kamil Wojtkowski, Mateusz Wyjadłowski – 4;

Juan Camara, Andrej Kadlec – 3;

Zoran Arsenić, Maciej Bortniczuk, Xavier Dziekoński, Szymon Pankiewicz – 2;

Szymon Sobczak, Krzysztof Toporkiewicz – 1.

W wyjściowej „jedenastce”:

Jesus Imaz, Martin Pospisil – 15;

Paweł Olszewski, Jakov Puljić, Taras Romanczuk – 12;

Bogdan Tiru – 11;

Bodvar Bodvarsson, Maciej Makuszewski, Ivan Runje – 9;

Pavels Steinbors, Bartłomiej Wdowik – 8;

Błażej Augustyn, Tomas Prikryl – 7;

Przemysław Mystkowski – 6;

Damian Węglarz – 5;

Ariel Borysiuk, Fedor Cernych, Fernan Lopez – 3;

Zoran Arsenić, Xavier Dziekoński, Szymon Pankiewicz, Kris Twardek – 2;

Bartosz Bida, Juan Camara, Kamil Wojtkowski – 1.

Od pierwszej do ostatniej minuty:

Jesus Imaz, Taras Romanczuk – 12;

Martin Pospisil – 11;

Paweł Olszewski – 10;

Bogdan Tiru – 9;

Bodvar Bodvarsson, Ivan Runje, Pavles Steinbors – 8;

Błażej Augustyn – 6;

Jakov Puljić, Damian Węglarz – 5;

Tomas Prikryl, Bartłomiej Wdowik – 3;

Xavier Dziekoński – 2;

Zoran Arsenić, Ariel Borysiuk, Maciej Makuszewski, Szymon Pankiewicz – 1.

Wchodzący z ławki:

Bartosz Bida – 6;

Ariel Borysiuk, Przemysław Mystkowski – 5;

Błażej Augustyn, Bodvar Bodvarsson, Fedor Cernych, Kris Twardek, Mateusz Wyjadłowski – 4;

Andrej Kadlec, Fernan Lopez, Tomas Prikryl, Kamil Wojtkowski – 3;

Maciej Bortniczuk, Juan Camara – 2;

Jakov Puljić, Taras Romanczuk, Szymon Sobczak, Bogdan Tiru, Krzysztof Toporkiewicz – 1.

Minuty na boisku:

Martin Pospisil – 1 334;

Jesus Imaz – 1 317;

Taras Romanczuk – 1 124;

Jakov Puljić – 1 045;

Paweł Olszewski – 1 028;

Bogdan Tiru – 1 027;

Bodvar Bodvarsson – 882;

Ivan Runje – 741;

Pavels Steinbors – 720;

Maciej Makuszewski – 699;

Błażej Augustyn – 644;

Tomas Prikryl – 616;

Bartłomiej Wdowik – 600;

Przemysław Mystkowski – 492;

Damian Węglarz – 450;

Fedor Cernych – 367;

Ariel Borysiuk – 365;

Kris Twardek – 184;

Bartosz Bida – 183;

Xavier Dziekoński – 180;

Fernan Lopez – 168;

Szymon Pankiewicz – 166;

Zoran Arsenić – 160;

Kamil Wojtkowski – 114;

Mateusz Wyjadłowski – 72;

Juan Camara – 70;

Andrej Kadlec – 60;

Maciej Bortniczuk – 20;

Szymon Sobczak – 12;

Krzysztof Toporkiewicz – 3.

Kartki

Po statystykach żółtych kartek można wywnioskować, że kiedy trzeba było trochę „podostrzyć” na boisku, to z reguły swoje zadanie wypełniał Bogdan Tiru, jeden z defensorów w talii trenera Bogdana Zająca. Rumuński środkowy obrońca zgromadził łącznie w lidze i Pucharze Polski pięć żółtych kartoników. Drugi pod tym względem był nasz kapitan – Taras Romanczuk, trzykrotnie napomniany przez arbitrów. Żaden z piłkarzy Jagiellonii nie został jeszcze w tym sezonie wykluczony z boiska.

Żółte kartki w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski):

Bogdan Tiru – 5;

Taras Romanczuk – 3;

Zoran Arsenić, Bartosz Bida, Ariel Borysiuk, Fedor Cernych, Ivan Runje, Bartłomiej Wdowik – 2;

Bodvar Bodvarsson, Juan Camara, Martin Pospisil, Szymon Sobczak, Pavels Steinbors – 1.

Czerwone kartki w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy i Pucharu Polski: 0.

Faule i spalone

Paweł Olszewski był najczęściej faulowanym przez przeciwników zawodnikiem Jagiellonii w rundzie jesiennej. Piłkarze rywali „Dumy Podlasia” łącznie 29-krotnie w niedozwolony sposób powstrzymywali naszego gracza. Z kolei najczęściej przepisy minionej jesieni wśród Jagiellończyków przekraczał nasz kapitan – Taras Romanczuk, który popełnił 23 przewinienia.

Kto najczęściej był łapany na spalonym? Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży napastnik Jakov Puljić, który 10 razy wpadł w pułapkę ofsajdową rywali. Osiem razy odgwizdywano spalone na Jesusie Imazie.

Najczęściej faulowani*:

Paweł Olszewski – 29;

Jakov Puljić – 23;

Jesus Imaz – 20;

Martin Pospisil – 18;

Fedor Cernych, Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski, Tomas Prikryl – 9.

Najwięcej fauli popełnionych*:

Taras Romanczuk – 23;

Jesus Imaz – 17;

Jakov Puljić, Bogdan Tiru – 16;

Fedor Cernych, Martin Pospisil – 13;

Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski – 12.

Spalone (łącznie 26)*:

Jakov Puljić – 10;

Jesus Imaz – 8;

Maciej Makuszewski – 4;

Błażej Augustyn, Barosz Bida, Fedor Cernych, Bartłomiej Wdowik – 1.

Strzały

Jakov Puljić i Jesus Imaz to jedyny taki duet w naszej lidze. Chorwat i Hiszpan łącznie oddali 67 strzałów na bramkę rywali, z czego 27 celnych, z których padło 16 goli i 4 asysty. Najwięcej uderzeń wykonał chorwacki napastnik. Puljić 37 razy próbował zaskoczyć ligowych golkiperów.

Liczba strzałów*:

Jakov Puljić – 37;

Jesus Imaz – 30;

Martin Pospisil – 14;

Taras Romanczuk – 13;

Przemysław Mystkowski – 12.

Liczba celnych strzałów*:

Jakov Puljić – 14 (37,8%);

Jesus Imaz – 13 (43,3%);

Przemysław Mystkowski – 5 (41,7%);

Taras Romanczuk – 3 (23,1%);

Martin Pospisil – 2 (14,3%).

*bez meczu z Górnikiem Zabrze w Pucharze Polski

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00