AktualnościRozpoczynamy współpracę z firmą SciSports!

Rozpoczynamy współpracę z firmą SciSports!

Miło nam poinformować o rozpoczęciu współpracy Jagiellonii Białystok z firmą SciSports. Dzięki niej nasz Klub zwiększy możliwości analizy taktycznej piłkarzy, oceny potencjału zawodników, zarówno swojej drużyny, jak też tych z zespołów rywali.

Jagiellonia wyznacza ambitne cele do realizacji w przyszłości i chce pracować na maksymalnych obrotach. Działania są bardzo szerokie, bo rozpoczynają się od kształtowania własnej polityki transferowej pierwszego zespołu, a kończąc na codziennej pracy u podstaw w Akademii, gdzie również pod tym aspektem dążymy do wprowadzenia jednolitych standardów dla drużyny rezerw oraz wszystkich najstarszych zespołów występujących w CLJ. W 2020 roku Klub stworzył dział analiz. Czym dokładnie się zajmuje?

– Dział Analiz rozpoczął funkcjonowanie w naszym Klubie kilka miesięcy temu. Ja mam przyjemność współpracować przy jego tworzeniu od sierpnia ubiegłego roku. Zakres naszej pracy jest bardzo szeroki i obejmuje naprawdę wiele aspektów. Mogę wymienić, że zajmujemy się chociażby analizą drużynową, analizą indywidualną, analizą przeciwnika, czy analizą potencjalnych nowych zawodników, którzy mogą dołączyć do naszego Klubu. Tyczy się to zarówno działań pierwszego zespołu, jak i obszarów związanych z akademią. Naszym celem się usystematyzowanie pracy związanej z analizą w całym Klubie – mówi Maciej Patyk, koordynator działu analiz i drugi trener rezerw Jagiellonii Białystok.

Powstanie działu analiz to kolejny krok w profesjonalizacji Klubu.

– Od kilku miesięcy z czystym sumieniem można powiedzieć, że dzieje się wiele dobrego. Integralnym elementem tego procesu jest również nasza codzienna praca związana z analizą, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że współczesna piłka nożna na wysokim poziomie nie ma prawa istnieć bez procesu analizy gry. Strukturę organizacyjną związaną z Działem Analiz w Jagiellonii podzieliłbym na dwie części. Praca przy pierwszym zespole to część obowiązków spoczywająca na barkach Gerarda Juszczaka, z którym na co dzień mam przyjemność współpracować i dzielić się obowiązkami. Natomiast praca związana z usystematyzowaniem działalności akademii pod tym względem to grupa trzech trenerów (Jan Pawłowski, Marek Wasiluk i Mateusz Gliniecki), której działania są koordynowane przez moją osobę – wyjaśnia Maciej Patyk.

Kolejnym krokiem w rozwoju Klubu jest podjęcie współpracy z międzynarodową firmą SciSports, oferującą usługi analityczne m.in. dla klubów piłkarskich i futbolowych federacji.

– Odwołam się do przykładu. Firma SciSports to takie małe przeniesienie gry komputerowej, dobrze znanej wszystkim fanom piłki nożnej, Football Manager, do świata rzeczywistego. Jest to zaawansowana platforma inteligencji piłkarskiej służąca do wyszukiwania i jednocześnie szczegółowej analizy zawodników występujących na profesjonalnym poziomie na całym świecie. Co bardzo ważne, nie tylko w ujęciu ilościowym, ale także jakościowym. Istotnym atutem SciSports jest rozbudowany model statystyczny uwzględniający liczby w odniesieniu do stylu gry zespołu i poziomu ligi. Chociaż ogólnodostępne statystyki mogą dawać wrażenie generalnego poziomu gracza, ujawniają niewiele informacji o jego stylu gry. Dzięki algorytmom, z których korzystamy, jesteśmy w stanie między innymi dopasować zachowania zawodnika z dowolnego zespołu na danej pozycji do wymagań, jakie stawiamy poszczególnym profilom na pozycjach w naszej drużynie – opisuje koordynator działu analiz w Jagiellonii.

Co klub zyska na współpracy z firmą SciSports? Przede wszystkim – możliwość efektywnego wykorzystania czasu i zasobów ludzkich w Klubie przy realizacji procesu transferowego.

– Jednym z pierwszych kroków w procesie rekrutacji zawodników, w którym zyskujemy na współpracy z SciSports, jest utworzenie krótkiej listy zawodników, których potencjalnie można później oglądać na żywo na stadionach lub na platformie wideo, takiej jak np. InStat. Platforma SciSports pomaga nam w pierwszym kroku znacząco ograniczyć liczbę graczy, których nie ma konieczności oglądania ze względu na cechy niepasujące do naszej koncepcji gry. Reasumując, głównym celem jest zmniejszenie przypadkowości przy ocenie zawodników oraz poprzez sprecyzowanie naszych oczekiwań, świadoma i wcześniejsza obserwacja wybranych piłkarzy – dodaje Patyk.

Kto dokładnie będzie wykorzystywać narzędzia oferowane przez firmę SciSports?

– SciSports służyć będzie przede wszystkim podnoszeniu poziomu polityki transferowej Jagiellonii Białystok przy pierwszym zespole. Jesteśmy na etapie szczegółowego planowania procedur pracy i wyznaczania odpowiedzialności za poszczególne elementy całej układanki. Udział w tym procesie należał będzie do osób bezpośrednio związanych z pionem organizacyjnym i sportowym naszej drużyny – informuje nasz rozmówca.

Co ważne, na rynku polskim mamy przyjemność być pierwszym klubem, który podjął współpracę z firmą SciSports. W wielu ligach silniejszych od PKO Ekstraklasy nie jest to jednak nowość i od dawna kluby korzystają z takich technologii. Można w tym miejscu wymienić np. Leeds United, Sheffield United, FC Basel, Union Berlin, FC Koln, Wolfsburg, Ajax Amsterdam, czy Olympique Lyon i Anderlecht Bruksela. Czy to oznacza, że w Jagiellonii analiza wkracza na jeszcze wyższy poziom? 

 Mam nadzieję, że będą przemawiać za nas czyny, a nie słowa. Każdego dnia staramy się wspólnie, na wielu płaszczyznach związanych z analizą, czynić systematyczne kroki do przodu. Oprócz tych wszystkich wymienionych wcześniej, można dodać jeszcze analizę na żywo, którą na razie realizujemy na meczach domowych pierwszego zespołu. Pozwala nam to na pokazywanie konkretnych działań, na które chcemy zwrócić uwagę zespołowi już w przerwie meczu, tak aby poprawić wydajność naszej gry w drugiej połowie i wykorzystać ewentualnie pojawiające się błędy ze strony przeciwnika – podsumowuje Maciej Patyk.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00