AktualnościSkauting w Akademii Jagiellonii Białystok

Skauting w Akademii Jagiellonii Białystok

Akademia piłkarska jest prężnie działającym i stale rozwijającym się projektem, głęboko osadzonym w strukturach całego klubu. W ostatnim czasie powstał u nas dział skautingu, który jest odpowiedzialny za wyszukiwanie młodych i perspektywicznych zawodników z województwa i nie tylko, tak by zasilili i wzmocnili szeregi naszych drużyn młodzieżowych. 

Województwo podlaskie jest tak samo obfite w młode talenty, jak każdy inny region naszego kraju. Ważne jest jednak to, aby szybko zidentyfikować młodych sportowców i stworzyć im odpowiednie środowisko do rozwoju. Nasza w tym rola, aby jak największa liczba utalentowanych lokalnych zawodników trafiała w nasze struktury. Oczywiście, nie ograniczamy się jedynie do naszego województwa, ale również szukamy wyróżniających się graczy w całym kraju. Niemniej jednak spory nacisk skautingowy został położony właśnie na lokalne kluby, gdyż jagiellońska tożsamość jest dla nas bardzo ważnym elementem.

Jesteśmy dumni z pozyskiwania młodych osób i rozwijania ich, aby stali się piłkarzami wysokiej klasy. Widok wychowanków na boiskach Ekstraklasy, w mocnych ligach zagranicznych oraz w reprezentacjach kraju to coś wspaniałego. Dążymy do tego, aby liczba takich zawodników była jak największa.

Osoby odpowiedzialne za skauting regularnie jeżdżą i obserwują zawodników grających w klubach lokalnych, a wyróżniających się zapraszają na kilka dni treningów do naszej Akademii. Nasz system skautingowi jest oparty nie tylko na elementach czystko piłkarskich, ale również zwracamy uwagę na wiele innych czynników niezauważalnych na pierwszy rzut oka.

Klub traktuje szkolenie młodych zawodników jako kulturę, a trenerzy z pasją rozwijają talenty jako inwestycję dla klubu. Tym właśnie staramy się odróżnić od innych klubów działających w Polsce i na świecie.

– Naszym zadaniem jest wyszukiwanie najzdolniejszych chłopaków z województwa. Na początek nasze starania koncentrujemy zarówno na terenach jak najbliższych Białemustokowi i samym mieście. Chodzi o to, żeby ci chłopcy trafiali do nas w miarę możliwości wcześnie. To jest ważne ze względu na fakt, że mamy najlepsze możliwości treningowe. Obecnie praktycznie nikt nie trenuje, boiska od miesiąca są zaśnieżone, a my, dzięki balonowi, trenujemy. Poza mną w projekt zaangażowani są trenerzy Grzegorz Faberski i Marcin Małaszewski. Trener Faberski bardziej skupia się na rejonie Warszawy, a to ze względu na to, że stamtąd pochodzi i bardzo dobrze zna ten rynek. Ja natomiast skupiam się na województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Już kilku zawodników z tego regionu udało się ściągnąć do drużyny z rocznika 2005. Widzimy tu jest potencjał. Jeździmy, rozmawiamy, oglądamy i staramy się zapraszać najzdolniejszych, a później dopinać ich przenosiny. Nasza praca polega zatem głównie na obserwacji. Mamy swoje wewnętrzne kryteria oceny zawodników. Wiemy, czego poszukujemy – powiedział Łukasz Tupalski, jeden z trenerów rocznika 2005 i jeden ze szkoleniowców czynnie zaangażowanych w dział skautingu naszej Akademii.

– W naszym regionie jest kilku chłopaków, których obserwujemy. Ponadto oczywiście wymienione przeze mnie województwa warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Duży potencjał jest zwłaszcza w ostatnim z regionów, który jest bardzo duży i w którym mieści się wiele klubów. Myślę, że kilka ciekawych nazwisk może do nas trafić w lipcu – kontynuował opiekun drużyny U-16.

Jakie czynniki determinują ocenę danego zawodnika pod kątem potencjalnego wzmocnienia któregoś z zespołów Akademii? – Opieramy się na wprowadzonym w Akademii już jakiś czas temu, dzięki Rafałowi Matusiakowi, systemie szkolenia. Mamy wytyczne mówiące o tym, jakich zawodników poszukujemy na daną pozycję, co powinien taki gracz, w danym przedziale wiekowym, umieć. To jest bardzo ważne. Dużą wagę przywiązujemy również do podejścia mentalnego samego zawodnika. Rozmawiamy z tymi chłopcami, ich trenerami i rodzicami, robimy wywiad środowiskowy, sprawdzamy ten aspekt. Chcemy ustalić to, jak dany zawodnik widzi swój dalszy rozwój. Robimy też wywiad psychologiczny. Najbardziej skupiamy się na tym, czy dany zawodnik spełnia wymagania systemu szkolenia obowiązującego w Akademii w konkretnej kategorii wiekowej – zakończył trener Tupalski.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00