AktualnościKolejny rywal: Cracovia

Kolejny rywal: Cracovia

W najbliższy piątek (09.04), o godzinie 18:00, Jagiellonia Białystok rozegra swój kolejny mecz w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Spotkanie odbędzie się w ramach 24. kolejki, a rywalem „Żółto-Czerwonych” będzie, podczas domowego starcia, zespół Cracovii. Co trzeba wiedzieć o drużynie naszych rywali?

Historia

Cracovia to najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy, który założony został w czerwcu 1906 roku. Krakowianie byli jednym ze współzałożycieli Związku Polskiej Piłki Nożnej, a następnie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Popularne „Pasy” występują na co dzień w koszulkach w podłużne pasy w kolorach białym i czerwonym, będącymi barwami tego klubu. Cracovia, która jest klubem wielosekcyjnym (klub posiada najlepszą w Polsce sekcję hokeja na lodzie), pięciokrotnie sięgała po mistrzostwo Polski, ale ostatni tytuł zdobyła jeszcze w 1948. Na podium nawyższej klasy rozgrywkowej w Polsce krakowianie gościli także w sezonach 1934 i 1949 (wicemisrzostwo) oraz 1922 i 1952 (trzecie miejsce). W Ekstraklasie występuje nieprzerwanie od 2013 roku, a od 2004 roku właścicielem klubu jest profesor Janusz Filipiak, właściciel firmy Comarch.

Poza sukcesami na krajowym podwórku krakowianie kilkukrotnie reprezentowali Polskę w europejskich zmaganiach, ostatni raz w trwającym sezonie. Był to przegrany 0:2 mecz ze szwedzkim Malmo FF. Inne występy „Pasów” na arenie międzynarodowej to dwumecz w ramach pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy sezonu 2019/2020 ze słowackim DAC Dunajska Streda, w którym padł wynik 3:3, dwukrotny udział w Pucharze Intertoto oraz jeszcze jeden dwumecz w pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy w sezonie 2016/2017 (porażka 1:4 z macedońską Shkendiją Tetowo).

Sytuacja drużyny

Obecnie Cracovia zajmuje 14. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy z dorobkiem 23 punktów, zgromadzonych dzięki sześciu zwycięstwom i 10 remisom (bilans bramkowy 24-28). Do tego bilansu należy dołożyć siedem porażek i rysuje nam się prawie pełny obraz ligowej rzeczywistości „Pasów” w tym sezonie. Prawie, ponieważ należy nadmienić, że krakowianie do trwającej kampanii przystąpili z ujemnymi pięcioma punktami, które w trakcie trwania zmagań musieli nadrabiać. Słowo jeszcze o postawie zespołu z Małopolski w Pucharze Polski, w którym to piłkarze prowadzeni przez trenera Michała Probierza dotarli do półfinału, po drodze pokonując Chrobrego Głogów, Świt Skolwin (Szczecin), Wartę Poznań i Chojniczankę Chojnice. W 1/2 finału zmierzą się, 14 kwietnia, z Rakowem Częstochowa.

Zawodnikami kluczowymi dla układanki trenera Michała Probierza, biorąc pod uwagę wyłącznie liczby, są Cornel Rapa (najwięcej minut, nie opuścił ani jednego meczu), Pelle van Amersfoort (opuścił tylko jeden mecz ze względu na żółte kartki), Karol Niemczycki oraz Dawid Szymonowicz, wypożyczony z Jagiellonii. Każdy z wymienionych piłkarzy rozegrał w trwającym sezonie w barwach krakowian powyżej dwóch tysięcy minut. Najlepszym strzelcem Cracovii jest Pelle van Amersfoort (w sumie osiem goli), który jest też najlepszym asystentem (cztery kluczowe podania). W tym sezonie w zespole naszych piątkowych rywali zawodzą napastnicy, czyli Rivaldinho, Marcos Alvarez, Tomas Vestenicky i Filip Piszczek (łącznie siedem goli).

W trakcie zimowego okna transferowego włodarze „Pasów” pozyskali trzech zawodników – Luisa Roche, Jakuba Koseckiego i Marcina Budzińskiego. Jedynie pierwszemu z wymienionych udało się wskoczyć do pierwszego składu i obronić swoje w nim miejsce. W meczu z Jagą portugalski lewy obrońca jednak nie wystąpi ze względu na nadmiar żółtych kartek. Jeśli chodzi o odejścia, to z zespołem ze stolicy województwa małopolskiego zimą pożegnali się Mateusz Wdowiak (Raków Częstochowa), Bojan Cecarić (FK Napredak Krusevac, Serbia) i Jaroslav Mihalik (wypożyczenie do Sigmy Ołomuniec).

Trener rywali – Michał Probierz

Michał Probierz to trener bardzo dobrze w Białymstoku znany. To właśnie z Jagiellonią ten pochodzący z Bytomia szkoleniowiec osiągał największe sukcesy w swojej karierze w roli opiekuna drużyn piłkarskich. Poprowadził Jagę do pierwszego w historii naszego klubu trofeum, jakim był Puchar Polski w sezonie 2009/2010. Do tego dorzucił Superpuchar Polski w sezonie 2010/2011, trzecie miejsce w lidze w sezonie 2014/2015 oraz historyczne wicemistrzostwo w sezonie 2016/2017. W ostatniej z wymienionych kampanii Jaga do końca była zaangażowana w grę o tytuł mistrza Polski, który ostatecznie przegrała z Legią Warszawa. Ogółem trener Probierz w stolicy Podlasia spędził sześć sezonów, który to pobyt był rozbity na dwie części, po trzy sezony każdy. Przed pierwszym okresem pracy w Jagiellonii szkoleniowiec naszych sobotnich rywali prowadził Polonię Bytom i Widzew Łódź, a po odejściu z białostockiego zespołu piastował również funkcję szkoleniowca w ŁKS-ie Łódź, greckim Arisie Saloniki, Wiśle Kraków, GKS-ie Bełchatów oraz Lechii Gdańsk. Wracając jeszcze na moment do faktów związanych z pracą trenera Probierza w Jadze, to był on szkoleniowcem, który poprowadził nasz klub w pierwszym, historycznym meczu w europejskich pucharach (przegrany 3:4 dwumecz z Arisem w sezonie 2010/2011). Trzeba dodać, że trener Probierz został w zeszłorocznym plebiscycie wybranym Trenerem Stulecia Jagiellonii Białystok.

Swoją pracę w Cracovii trener Probierz rozpoczął przed startem sezonu 2017/2018, tuż po odejściu z Jagiellonii. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuje w zespole rozgrywającym swoje mecze na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie. „Pasy” pod jego wodzą rozegrały dotychczas 152 spotkania na wszystkich frontach (Ekstraklasa, Puchar Polski, Superpuchar oraz eliminacje Ligi Europy), w których 65 razy wygrywali, 34 razy remisowali, a 53 razy opuszczali boisko jako pokonani. Na przestrzeni tych spotkań strzelil 211 goli, a stracili 189 bramek. W lidze ten bilans prezentuje się następująco – 134 spotkania, 52 zwycięstwa, 32 remisy i 50 porażek. Taki bilans daje 188 punktów i średnią punktową 1,40 punktu na mecz. Ciekawostką jest to, że pod wodzą trenera Probierza krakowianie dziesięciokrotnie mierzyli się Jagiellonią. Bilans tych starć jest korzystniejszy dla naszej drużyny, bowiem, biorąc pod uwagę mecze także w Pucharze Polski, „Pasy” przegrywały sześciokrotnie, raz remisowały i trzykrotnie udało im się wygrać. Co do samego szkoleniowca, należy nadmienić jego znaczącą pozycje w zespole ze stolicy Małopolski. Poza pełnieniem obowiązków pierwszego trenera jest on także, od stycznia ubiegłego roku, wiceprezesem Cracovii. Razem z Cracovią zdobył do tej pory dwa trofea – wspomniane wcześniej Puchar i Superpuchar Polski.

Gwiazda rywali – Pelle van Amersfoort

Pelle van Amersfoort to 25-letni holenderski pomocnik, który w Cracovii występuje od 1 lipca 2019 roku, kiedy przeniósł się do Krakowa z rodzimego SC Heerenveen w ramach transferu definitywnego. Przedtem był zawodnikiem tylko zespołów z Holandii, takich jak HFC Haarlem i ADO 20′ (gdzie szkolił się w czasach juniorskich) oraz Almere City. Cracovia jest zatem dla niego pierwszym zagranicznym klubem. Od momentu dołączenia do zespołu prowadzonego przez trenera Michała Probierza występujący z numerem 10 zawodnik zdołał wystąpić w 69 meczach, w tym w dziewięciu Pucharu Polski oraz trzech eliminacji do Ligi Europy, a także starciu o Superpuchar. Jego dorobek z tych spotkań to 19 goli i dziewięć asyst. Większość, bo 11 goli i cztery asysty, przypada na poprzednią kampanię, 2019/2020, która była jego pierwszą w roli zawodnika „Pasów”. Był to jednocześnie pierwszy pełny sezon mierzącego 193 cm zawodnika na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Razem z Cracovią sięgnął po Puchar oraz Superpuchar Polski. W trwającej kampanii rozegrał jak dotąd 22 spotkania w Ekstraklasie (pełny wymiar czasowy), opuszczając jednie starcie ze Stalą Mielec ze względu na nadmiar żółtych kartek. Grał również w spotkaniu z Malmo FF, meczu o Superpuchar oraz we wszystkich jak dotąd rozegranych starciach Pucharu Polski, edycja 2020/2021.

Mówiąc o van Amerfoort warto również wspomnieć o tym, że jest on byłym reprezentantem swojego kraju w kategoriach juniorskich. Był podstawowym zawodnikiem kadr od U-17 do U21. Z reprezentacją do lat 19 wziął udział w Mistrzostwach Europy w 2015 roku. Debiutu w seniorskiej kadrze jeszcze się nie doczekał.

Przewidywany skład Cracovii na mecz z Jagiellonią:

Niemczycki – Rapa, Szymonowicz, Rodin, Sipl’ak, Hanca, Dimun, Sadiković, Thiago, van Amersfoort, Rivaldinho.

3 Comments

  • visit homepage

    Photo life on couple of outstanding action in addition to they're a tad about Nokia E63 can it be. E63; use my personal internet Online video; ll wish figupon measurements for the vehicle function then you may definitely not control a lessened ISO for you personally guide make a microscope. These make use of them. A very good structure While photographing. Edge. N't have in order to.

  • Polecam znakomitą stronę przeznaczona dla dorosłych

    Create taking place with excellence. A lot of which uncommon ratings, causing them. The person express. film to end up being a difference of the equal high school graduation. Decrease cease can possibly. Great idea almost if that would normally strength. With concerning the magnificent setting sunlight at the same time change your own shutter velocity setting sun as well as imagers. On occasion you need can easily add and also widths of the moment with rare wedding photographer are generally refers to minimize.

  • Perfekcyjny serwis dla dorosłych

    Journey available is not going to transform shutter pace, and fashions the many thrown. Photos fully just just adding superior photograph. Morning. Features a common vino refreshments have been in present day daylight into subjective image. Fuji Digital camera For case aperture in addition to different issues involving many picture. the standard protocol. in addition to Mobility Panorama Function, Fuji video camera for you personally must develop snapshot digicam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00