AktualnościWłaściwy człowiek na właściwym miejscu

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Gerard Juszczak pełnił dotychczas jedynie funkcje asystenta I trenera oraz odpowiadał za zbieranie i analizę informacji na potrzeby pierwszego zespołu. Teraz będzie trzymał pieczę nad analizą wszystkich kluczowych ze sportowego punktu widzenia dla całego naszego klubu informacji.

Podkreślaliśmy już, że Dyrektor Działu Analiz i Skautingu ma wysokie, wręcz niespotykane kwalifikacje do pełnienia powierzonej mu nowej funkcji w Jagiellonii Białystok, teraz czas bliżej poznać szkoleniowca, który w strukturach naszego klubu funkcjonuje od lipca ubiegłego roku.

Piłkę nożną zdołał poznać niemal na każdym szczeblu. Pierwsze lata pracy szkoleniowej poświęcił na rozwijanie młodzieży krakowskiej Garbarni, gdzie w latach 1998 – 2000 szkolił zespół U14. Stamtąd przeniósł się do Akademii Białej Gwiazdy, gdzie przez kolejne trzy lata pracował z zespołami od U9 do U11.

Po pięciu latach spędzonych w akademiach krakowskich klubów rozpoczął pierwszą pracę z zespołami seniorskimi. Tak w 2003 roku trafił do zespołu KS Niedźwiedź. Kolejnym przystankiem w karierze były występujące w V lidze Radziszowianka oraz Wróblowianka.

W tym samym czasie Gerard Juszczak rozpoczął też współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Zanim jednak trafił do sztabu trenera Adama Nawałki, pracował z reprezentacjami Polski w Futsalu. W latach 2006-2011 działał w sztabach zespołu młodzieżowego U21 oraz kadrą seniorów.

W tym samym czasie nadal rozwijał się jako trener i analityk na boiskach trawiastych. W 2007 roku trafił do Kmity Zabierzów, a już w 2008 został członkiem sztabu Zagłębia Sosnowiec. Koniec pierwszej dekady XX wieku, to także początek zbierania doświadczenia na licznych stażach trenerskich zarówno na krajowym jak i europejskim podwórku. Pierwszy odbył w Teplicach, w występującym wówczas w czeskiej ekstraklasie futsalu zespole FC Balticflora. Następnie przyglądał się z bliska pracy trenerów w Koronie Kielce, Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin oraz Zagłębiu Lubin.

W 2013 roku rozpoczął pracę z seniorską reprezentacją Polski. Był jednym z ludzi najbliższej współpracujących z selekcjonerem Adamem Nawałką. Jednocześnie wciąż zbierał doświadczenie podczas kolejnych staży. Przez kilka lat ulubionym kierunkiem wyjazdów była Bundesliga. Najpierw trafił do Bayeru Leverkusen, następnie do Herthy Berlin, a później do Hannoveru. Po zakończeniu pracy z kadrą narodową, a jeszcze przed podjęciem pracy w naszym klubie, funkcjonował w sztabach Korony Kielce oraz Lecha Poznań. W tym samym czasie odbywał kolejne staże w Qarabachu Agdam, Feyenoordzie Rotterdam oraz Liverpoolu.  

Nowy Dyrektor Działu Analiz i Skautingu posiada także licencję UEFA Pro uzyskaną na kursie w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej. Posiada także certyfikat IPSO Scout, umożliwiający mu pracę w najlepszych ligach w Europie. Obowiązki trenerskie łączy także z pracą dydaktyczną. Związał się z Wyższą Szkołą Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu, gdzie po raz pierwszy trafił jako student, a następnie już jako wykładowca. Prowadzi zajęcia na kierunkach: analityk gry sportowej, analityk gry sportowej 2.0 oraz trener taktyk. To nie jedyne miejsce, w którym dzieli i dzielił się swoją wiedzą. W przeszłości wykładał również na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szczecińskim. Prowadził także zajęcia w Szkole Trenerów PZPN podczas kursów UEFA Pro, jak również w Małopolskim Związki Piłki Nożnej podczas zajęć UEFA A. Teraz swoją wiedzą i doświadczeniem będzie dzielił się z ludźmi tworzącymi Dział Analiz i Skautingu Jagiellonii Białystok. Przypomnijmy, że nowa umowa trenera Gerarda Juszczaka z Jagiellonią Białystok obowiązywać będzie do końca czerwca 2024 roku.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00