AktualnościPunkty stracone na własne życzenie

Punkty stracone na własne życzenie

Jagiellonia Białystok zremisowała przy Słonecznej ze Stalą Mielec 3:3 w ramach 26. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dwa gole dla Jagi strzelił Bogdan Tiru, trafienie zanotował również Tomas Prikryl. Mielczanie doprowadzili do remisu w doliczonym czasie gry drugiej połowy. Dla Żółto-Czerwonych to szósty podział punktów w tym sezonie.

W porównaniu do poprzedniego ligowego starcia wyjazdowego z Wisłą Płock (2:2) w wyjściowym składzie Jagi zaszły zmiany. Do jedenastki wskoczyli Bartosz Kwiecień, Tomas Prikryl i Stephen Bitok, dla którego był to debiut w pierwszym zespole. Na ławce rezerwowych zasiadł Jakov Puljić i Bartosz Bida, a Bartłomieja Wdowika zabrakło w kadrze meczowej z powodu urazu.

Jagiellończycy rozpoczęli od mocnego uderzenia. W trzeciej minucie z rzutu rożnego dośrodkował Martin Pospisil, a w polu karnym rywala najsprytniejszy okazał się rumuński stoper – Bogdan Tiru, który skierował piłkę do bramki uderzeniem z powietrza.

Żółto-Czerwoni poszli za ciosem i w 12. minucie podwyższyli prowadzenie. Jesus Imaz fantastycznym prostopadłym podaniem obsłużył wychodzącego na czystą pozycję Tomasa Prikryla, a Czech w sytuacji sam na sam nie dał szans Rafałowi Strączkowi. Prowadziliśmy 2:0.

W 17. minucie pierwszy raz jagiellońskiej bramce zagroziła Stal. Z lewej strony pola karnego uderzył Krystian Getinger, ale na drodze uderzenia stanął w ostatniej chwili jeden z defensorów Jagi. Po chwili beniaminek zmniejszył stratę do tylko jednego gola. Przy rzucie rożnym najwyżej w polu karnym Jagiellonii wyskoczył Jonatan De Amo i głową skierował piłkę do naszej bramki. Było 2:1.

W 21. minucie goście mogli pójść za ciosem. Przy biernej postawie Jagiellończyków w polu karnym do futbolówki dopadł Maciej Jankowski, po czym uderzył, ale na szczęście na posterunku był Xavier Dziekoński.

W 23. minucie Jaga odgryzła się groźnym atakiem. Piłkę przed polem karnym otrzymał Prikryl, oddał strzał zza pola karnego, jednak obok bramki strzeżonej przez Strączka.

Chwilę później rezultat mógł podwyższyć Imaz. Hiszpan opanował długie podanie, uderzył potężnie zza szesnastki, ale golkiper rywala popisał się znakomitą obroną. Zaraz potem po rzucie rożnym głową uderzył Augustyn, ale jeden z defensorów rywala stanął na drodze piłki zmierzającej do bramki.

Na kolejną dogodną okazję czekaliśmy aż do 45. minuty. Prikryl efektownie, piętą, zagrał do wbiegającego w pole karne Imaza. Hiszpan oddał mocny strzał z lewej nogi, ale znakomitą interwencją popisał się Strączek.

Po chwil Stal zdobyła wyrównującą bramkę, jednak na nasze szczęście arbiter odgwizdał spalonego. Pierwsza odsłona rywalizacji zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem Jagiellończyków.

Na drugą połowę Stal wyszła z jednym zmiennikiem na murawę. Łukasz Zjawiński wszedł na plac gry za Macieja Jankowskiego. Z kolei w szeregach Jagiellończyków w miejsce kiepsko spisującego się w pierwszej części meczu Krisa Twardka pojawił się Bartek Bida. Na prawą stronę defensywy przesunięty został Tomek Prikryl.

W 51. minucie dobre prostopadłe podanie od Pospisila otrzymał Imaz, ale Hiszpan przegrał kolejny pojedynek ze Strączkiem. Był też spalony.

W 57. minucie Bartek Bida przeprowadził efektowny rajd z piłką zakończony dopiero przez skuteczny wyblok w polu karnym przez jednego z rywali.

W 61. minucie żółtą kartkę za przerwanie kontrataku rywali otrzymał Bartek Kwiecień. Po chwili Żółto-Czerwoni przeprowadzili kolejne zmiany. Konrad Wrzesiński wszedł na plac gry za Maćka Makuszewskiego, a Jakov Puljić zmienił Kwietnia.

W 67. minucie Prikryl ręką zatrzymał w polu karnym dośrodkowanie jednego z zawodników Stali i Szymon Marciniak po wideoweryfikacji VAR odgwizdał jedenastkę. Domański pewnym strzałem doprowadził do remisu 2:2.

W 70. minucie Forsell uderzył z dystansu potężnie, a Dziekoński z problemami, ale jednak złapał futbolówkę na raty.

Kwadrans przed końcem rywalizacji prowadzenie Jagiellończykom mógł ponownie zapewnić Puljić, ale strzał głową Chorwata po rzucie rożnym minimalnie minął spojenie słupka z poprzeczką bramki gości.

Dziesięć minut przed końcem meczu ponownie w roli głównej był chorwacki napastnik. Tym razem jego potężny strzał w polu karnym został zablokowany. Po chwili Strączek wyłapał piłkę po rzucie rożnym.

W 85. minucie Jagiellończycy ponownie wyszli na prowadzenie. Znów w rolę snajpera wcielił się stoper, Bogdan Tiru! Rumun najwyżej wyskoczył w polu karnym po precyzyjnym dośrodkowaniu Pospisila z rzutu wolnego, podyktowanego za faul na Bidzie.

W 89. minucie Imaz powinien rozstrzygnąć losy rywalizacji podwyższając prowadzenie Jagi. Po płaskim dośrodkowaniu  Wrzesińskiego Hiszpan jednak dosyć znacznie pomylił się.

To mogło się zemścić w 90. minucie, gdy w szesnastce Jagi nad bramką przestrzelił Forsell. Mogliśmy odetchnąć.

Arbiter doliczył pięć minut do rywalizacji, a w dodatkowym czasie gry Żółto-Czerwoni roztrwonili jednobramkową przewagę. Niestety, po dokładnym dośrodkowaniu w nasze pole karne najwyżej do piłki wyskoczył rezerwowy Mateusz Mak i to właśnie on ustalił rezultat meczu na 3:3. Ponownie mamy czego żałować.

26. kolejka PKO Ekstraklasy

Jagiellonia Białystok – Stal Mielec 3:3 (2:1)

Bramki: Bogdan Tiru 3’, 85, Tomas Prikryl 12’ – Jonathan de Amo 18’, Maciej Domański 68’ (k), Mateusz Mak 90’

Jagiellonia: 55. Xavier Dziekoński – 15. Kris Twardek (46′ 31. Bartosz Bida), 25. Bogdan Tiru, 3. Błażej Augustyn, 12. Godfrey Stephen – 10. Maciej Makuszewski (63′ 7. Konrad Wrzesiński), 99. Bartosz Kwiecień (63′ 21. Jakov Puljić), 6. Taras Romanczuk, 26. Martin Pospísil, 14. Tomas Prikryl – 11. Jesús Imaz.

Stal: 13. Rafał Strączek – 2. Albin Granlund (58′ 96. Robert Dadok), 32. Jonathan de Amo (74′ 5. Mateusz Żyro), 21. Mateusz Matras, 6. Marcin Flis, 23. Krystian Getinger – 20. Grzegorz Tomasiewicz, 8. Maciej Urbańczyk, 7. Maciej Domański – 77. Maciej Jankowski (46′ 99. Łukasz Zjawiński; 86′ 10. Mateusz Mak), 9. Andreja Prokić (58′ 17. Petteri Forsell).

żółte kartki: Kwiecień – Żyro. sędziował: Szymon Marciniak (Płock).