AktualnościZ Górnikiem Zabrze po raz 37. [Historia]

Z Górnikiem Zabrze po raz 37. [Historia]

Piątkowe spotkanie 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze i Jagiellonią Białystok będzie już 37. potyczką obu klubów w ich historii. Na Górnym Śląsku Żółto-Czerwoni postarają się o drugą z rzędu wygraną z zabrzanami.

Do pierwszej konfrontacji obu zespołów doszło po pierwszym awansie Jagiellonii do najwyższej klasy rozgrywkowej. 4 października 1987 roku w obecności ok. 35 tys widzów na stadionie przy ul. Słonecznej Górnik wygrał 3:1. Dwie bramki dla zabrzan zdobył Ryszard Cyroń, zaś jedną Joachim Klemenz. Honorowe trafienie dla Jagi, przy stanie 0:3 zdobył niezawodny Jacek Bayer, ratując zespół przed porażką za minus jeden punkt, gdyż w tamtych czasach, za przegrane różnicą trzech i więcej bramek odejmowano po punkcie. Rewanż w Zabrzu, to jedno z ważniejszych wyjazdowych zwycięstw naszego zespołu w historii występów w ekstraklasie i na pewno wielka sensacja. Zabrzanie pewnie zmierzali po swój 14. tytuł mistrzowski, zaś Jaga broniła się przed spadkiem. Nasz zespół trzykrotnie w tym meczu obejmował prowadzenie, zabrzanie do wyrównania doprowadzili dwa razy. Na bramki Jacka Bayera i Dariusza Czykiera odpowiadali Jan Urban i Ryszard Komornicki, wreszcie decydujące trafienie zadał Mariusz Lisowski.

Oba spotkania kolejnego sezonu (1988/89) zakończyły się remisami. W Białymstoku po golach Jerzego Leszczyka i Jana Urbana padł wynik 1:1, zaś w rewanżu w Zabrzu 2:2, a gole strzelali Ryszard Cyroń i Ryszard Komornicki dla Górnika oraz Andrzej Szymanek i Dariusz Czykier dla Jagi.

Również remisem zakończyło się pierwsze spotkanie sezonu 1989/90, rozegrane w Białymstoku. Na bramkę Ryszarda Cyronia odpowiedział Piotr Prabucki i skończyło się na 1:1. W rewanżu w Zabrzu wygrali 1:0 gospodarze, po bramce oczywiście Cyronia.

W kolejnym sezonie, po spadku naszego zespołu do II ligi los skojarzył oba zespoły w 1/8 finału Pucharu Polski. Po bramkach niezawodnego Cyronia oraz Piotra Jegora w Białymstoku 2:0 wygrali zabrzanie.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej spadkiem naszego zespołu do II ligi ponownie oba zespoły spotkały się w sezonie 1992/93. Pomimo, że był to najsłabszy sezon naszego zespołu w ekstraklasie i większość spotkań kończyło się wyraźnymi porażkami, oba mecze z Górnikiem obfitowały w emocje. Spotkanie w Białymstoku zakończyło się remisem 2:2, chociaż rywale po bramkach Ryszarda Krausa i samobójczym trafieniu Marcina Manelskiego prowadzili do przerwy 2:0. W drugiej połowie dwukrotnie do bramki Marka Bębna trafił Andrzej Ambrożej. Rewanż był jeszcze bardziej emocjonujący. Jagiellończycy dwukrotnie obejmowali prowadzenie, po bramkach Ryszarda Ostrowskiego i Wiesława Romaniuka, a za każdym razem do remisu doprowadzał Ryszard Staniek. Wreszcie decydujący cios, dający wygraną zabrzanom zadał Bogusław Cygan.

Na kolejną potyczkę obu ekip kibice musieli czekać prawie 15 lat, czyli do kolejnego awansu Jagi w szeregi ekstraklasy. W rundzie jesiennej sezonu 2007/08 Jagiellonia zremisowała z Górnikiem 1:1 w obecności niespełna 8. tysięcy widzów. Bramkę dającą żółto-czerwonym prowadzenie zdobył Aleksander Kwiek (obecnie Górnik). Wyrównał tuż po przerwie Piotr Gierczak. Wiosną w Zabrzu zdecydowanie lepszy okazał się Górnik, który gładko pokonał białostoczan 3:0. Bramki dla podopiecznych Ryszarda Wieczorka zdobyli Piotr Madejski, Tomasz Zahorski oraz Dawid Jarka. Co ciekawe, w tamtym spotkaniu na bramce w obu drużynach stanęli obrońcy. Radosław Kałużny wszedł w miejsce Jacka Banaszyńskiego (czerwona kartka), ponieważ Jaga wykorzystała już wszystkie zmiany. Podobna sytuacja miała miejsce w Górniku, tylko tym razem w miejsce kontuzjowanego Borisa Peškovicia stanął Tomasz Hajto (Górnik także wykorzystał limit trzech zmian).

W sezonie 2008/09 dwa spotkania… odbyły się w rundzie jesiennej. Wpierw w Białymstoku Jaga pokonała Trójkolorowych 1:0, kiedy to Hermes dobił strzał po niewykorzystanym przez siebie rzucie karnym. W grudniu Górnik zrewanżował się żółto-czerwonym i również zwyciężył 1:0. Złotego gola strzelił Dariusz Kołodziej, ładnie uderzając z rzutu wolnego. Po tym sezonie Górnik spadł z ekstraklasy, jednak po rocznej banicji w pierwszej lidze powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W rundzie jesiennej sezonu 2010/11 długo zanosiło się na remis w Zabrzu. W doliczonym czasie drugiej połowy Andrius Skerla kapitalną główką zapewnił jednak Jadze wygraną nad beniaminkiem 1:0. Na wiosnę w Białymstoku dzięki trafieniom Tomka Frankowskiego i Hermesa Jaga wygrała 2:0. Po tym meczu strata do prowadzącej Wisły Kraków została zniwelowana do zaledwie trzech oczek i w Białymstoku ożyły nadzieje na tytuł mistrzowski. Niestety nie na długo, bo w kolejnych czterech meczach zespół wywalczył zaledwie punkt.

W pierwszym meczu  sezonu 2011/12, rozegranym na jesieni w Zabrzu gospodarze wykorzystali atut własnego boiska, wygrywając 2:0. Obie bramki padły w końcówce spotkania, po uderzeniach Préjuce’a Nakoulmy i Daniela Gołębiewskiego. Było to najsłabsze spotkanie w wykonaniu Jagiellonii w rundzie jesiennej. W rewanżu atut własnego boiska wykorzystała Jaga, wygrywając 2:1. Obie bramki dla naszego zespołu zdobył powracający na boisko po trzytygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją Tomasz Frankowski. Bramkę dla gości zdobył Arkadiusz Milik.

W rozgrywkach sezonu 2012/13 jesienią w Białymstoku padł remis 1:1. W 37. minucie Łukasza Skowrona bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego pokonał Arkadiusz Milik, do remisu doprowadził w 59. minucie Maciej Makuszewski, który zmienił tor lotu piłki po strzale z dystansu Rafała Grzyba. Rewanż na wiosnę w Zabrzu na swoją korzyść rozstrzygnęli Żółto-Czerwoni. Podopieczni Tomasza Hajty już po pół godzinie prowadzili 2:0, po strzałach Daniego Quintany i Adama Dźwigały, gospodarze kontaktową bramkę zdobyli dopiero w 81. minucie za sprawą Mariusza Przybylskiego.

Pierwsze spotkanie sezonu 2013/14, rozegrane jesienią w Białymstoku wygrali zabrzanie 1:0, a jedyną bramkę meczu zdobył Mateusz Zachara. Rewanż na wiosnę w Zabrzu był chyba jeszcze bardziej emocjonujący niż ten sprzed ćwierć wieku, kiedy to Jaga wygrała 3:2. Tym razem zabrzanie już po 33. minutach prowadzili 3:0, po celnych strzałach Przemysława Oziębały, Radosława Sobolewskiego i Bartosza Iwana. Nadzieję Żółto-Czerwonym jeszcze przed przerwą dał Adam Dźwigała, zaraz po przerwie kontaktową bramkę zdobył Dani Quintana, a dziesięć minut przed końcem do remisu doprowadził Dawid Plizga.

W pierwszym spotkaniu rozgrywek 2014/15 przy Roosevelta w Zabrzu pewnie 3:0 wygrali gospodarze, jednak przy wydatnej pomocy sędziego Złotka. Arbiter ze Stalowej Woli wpierw odgwizdał rzut karny za rzekome zagranie ręką Marka Wasiluka (jak pokazały powtórki, za to zagranie nie należała się jedenastka), który to na bramkę zamienił Róbert Jež. Ten sam zawodnik podwyższył na 2:0 strzałem z rzutu wolnego, a wynik meczu ustalił Mateusz Zachara. W rewanżu w Białymstoku 1:0 wygrała Jaga po golu Przemysława Frankowskiego, dla którego było to premierowe trafienie w Żółto-Czerwonych barwach. W tych samych rozgrywkach rozegrano też trzecie spotkanie, już w grupie mistrzowskiej, gdy Jagiellończycy pokonali po prawdziwej strzelaninie Górnika 3:2 po samobóju Erika Grendela oraz trafieniach Patryka Tuszyńskiego i Tarasa Romanczuka, które zapewniły ekipie Michała Probierza trzecie miejsce na koniec sezonu 2014/15 oraz kolejne występy w europejskich pucharach.

Pierwszy pojedynek pomiędzy Jagiellonią a Górnikiem w sezonie 2015/16 miał miejsce w sierpniu w Zabrzu, gdy Żółto-Czerwoni 'zepsuli’ zabrzanom święto związane z otwarciem jednej z trybun nowego stadionu, wygrywając pewnie 3:1. Gole dla Jagi strzelali wówczas Konstantin Vassiljev, Piotr Grzelczak oraz Maciej Gajos. Zabrzanom udało się jednak zrewanżować w Białymstoku, kiedy to po emocjonującym widowisku zwyciężyli oni 3:2. Rozpoczęło się od bramki dla Jagi Przemysława Frankowskiego, ale gole Skrzypczaka i Madeja sprawiły, że w końcówce Górnik prowadził 2:1. Po trafieniu Piotra Grzelczaka wydawało się, że na Stadionie Miejskim ostatecznie padnie remis, ale tak się nie stało, gdyż ostateczny cios zadał Roman Gergel i trzy punkty pojechały do Zabrza. W rundzie finałowej z kolei oba zespoły podzieliły się punktami, remisując przy Słonecznej 0:0.

Po powrocie Górnika do Ekstraklasy, Jagiellonia podejmowała zabrzan przy Słonecznej już w drugiej kolejce ligowej sezonu 2017/18. Po pierwszej bezbramkowej połowie, drugą lepiej rozpoczęli zawodnicy beniaminka, gdy sytuację sam na sam z Marianem Kelemenem wykorzystał Igor Angulo. Żółto-Czerwoni w ostatnich 20 minutach potrafili jednak odwrócić wynik. Najpierw rzut karny za zablokowanie ręką strzału Ivana Runje przez jednego z rywali wykorzystał Arvydas Novikovas, a następnie już w doliczonym czasie gry to Litwin był faulowany przez przeciwnika w szesnastce, a o zwycięstwie Jagi 2:1 z 11 metrów przesądził Łukasz Sekulski.

W rewanżu na Górnym Śląsku lepsi okazali się zabrzanie, choć mecz zaczął się lepiej dla Jagi, bo już na początku spotkania Tomasza Loskę pokonał Taras Romanczuk. Później strzelali już tylko gospodarze. Do wyrównania tuż przed przerwą doprowadził Igor Angulo, a w końcówce Górnik dopiął swego i przesądził o swojej wygranej za sprawą trafienia samobójczego Piotra Wlazły oraz drugiej bramki Angulo, dzięki czemu mecz zakończył się zwycięstwem zabrzan 3:1. Łupem zabrzan padł również mecz rozegrany przy Słonecznej w rundzie finałowej. Na dwa trafienia jagiellońskiego „kata” Angulo odpowiedział jedynie Karol Świderski i Górnik zwyciężył 2:1, czym mocno skomplikował Żółto-Czerwonym walkę o tytuł mistrza Polski.

Kolejna potyczka to starcie przy Roosevelta we wrześniu 2018 roku w ramach sezonu 2018/2019. Żółto-Czerwoni zwyciężyli pewnie, 3:1 po golach Romana Bezjaka, Arvydasa Novikovasa i Przemysława Frankowskiego. Dla zabrzan trafił Igor Angulo. W rewanżu przy Słonecznej był remis 2:2. Bramki dla Jagi zdobywali Guilherme i Novikovas, a dla Górnika Szymon Żurkowski i Angulo.

Początek sezonu 2019/2020 to pewna wygrana Jagiellonii przy Słonecznej w rozmiarze 3:1. Bramki dla białostoczan zdobywali Ivan Runje, Bartosz Bida i Jesus Imaz. W rewanżu przy Roosevelta Górnik wypunktował Jagę, pokonując ją 3:0 po dwóch trafieniach Angulo i jednym Jesusa Jimeneza. Jagiellończycy nie wykorzystali w tym starciu aż dwóch rzutów karnych. Najpierw spudłował Imaz, a później Romanczuk.

W sezonie 2020/2021 Jagiellończycy rozegrali już dwa spotkania z zabrzanami. Najpierw w ramach 1/32 musieli uznać wyższość Górnika przegrywając na wyjeździe 1:3. W pierwszej połowie na gola Bartosza Nowaka odpowiedział Jakov Puljić, ale po zmianie stron Jagę skarcili Jimenez i Paweł Bochniewicz. Jagiellończycy wzięli rewanż na Górniku w grudniu 2020 roku. Wówczas Żółto-Czerwoni ograli zabrzan 1:0 w ramach 14. kolejki PKO Ekstraklasy po golu Imaza.

Kolejne rozdanie starć Jagi z Górnikiem w najbliższy piątek, 07.05, o godz. 18:00. Trzymamy kciuki za wygraną Żółto-Czerwonych w Zabrzu.