AktualnościSezon kończymy meczem z Lechią

Sezon kończymy meczem z Lechią

Jagiellonia Białystok w najbliższą niedzielę, 16 maja, zakończy swój udział w sezonie 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy. Ostatnim spotkaniem „Żółto-Czerwonych” w kończącej się kampanii będzie domowe starcie z Lechią Gdańsk. Co czeka nas w nadchodzącym meczu?

Niedzielne starcie będzie 54. oficjalnym meczem pomiędzy Jagiellonią Białystok i Lechią Gdańsk w historii obu drużyn. Dotychczasowy bilans tych potyczek jest korzystniejszy dla gdańszczan. Lechiści wygrali bowiem 25 razy, a białostoczanie górą byli 15 razy. 13 razy w starciach tych zespołów padał remis. Ostatni raz obie drużyny mierzyły się ze sobą w tym sezonie. Był to mecz 15. kolejki, rozgrywany w Gdańsku, który zakończył się zwycięstwem Jagiellończyków 2:0 po golach Jesusa Imaza i Jakova Puljicia. Pełny tekst o historii starć pomiędzy Jagiellonią Białystok i Lechią Gdańsk znajdziecie TUTAJ.

Jakie nastroje panują w jagiellońskiej szatni przed meczem z gdańszczanami? Głos przed spotkaniem zabrał trener Rafał Grzyb.

– Lechia to niewygodny rywal, który potrafi dobrze grać w szybkim ataku. To zespół mający również predyspozycje do tego, żeby strzelać gole po stałych fragmentach gry – powiedział opiekun białostoczan. Pełną wypowiedź trenera Grzyba znajdziecie TUTAJ.

Aktualnie, na jedną kolejkę przed zakończeniem ekstraklasowych zmagań w sezonie 2020/2021, Lechia Gdańsk zajmuje 5. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy z dorobkiem 42 punktów. Bilans zawodników z województwa pomorskiego to 12 zwycięstw, sześć remisów i 11 porażek. Bilans bramkowy gdańszczan to z kolei 39 strzelonych i 35 straconych goli. Swój ostatni mecz ligowy podopieczni trenera Piotra Stokowca rozegrali 8 maja. Przed tygodniem zremisowali oni, na własnym obiekcie, z Cracovią 1:1. Gole w tamtym meczu strzelili Flavio Paixao (69’) dla gospodarzy i Cornel Rapa (25’) dla gości.

Przyglądając się statystykom indywidualnym zawodników Lechii Gdańsk można wysnuć wniosek, że najważniejszym piłkarzem gdańszczan, swoisty asem w talii trenera Piotra Stokowca, jest portugalski napastnik Flavio Paixao. 36-latek, który pełni w ekipie ze stolicy województwa pomorskiego funkcję kapitana, nie opuścił w tym sezonie żadnego z ligowych starć Lechii, jedynie dwukrotnie wchodząc z ławki. Pozostałe 27 meczów były gracz Śląska Wrocław rozpoczynał w wyjściowym składzie Lechistów. Doświadczony snajper jest najlepszym strzelcem swojej drużyny (12 goli) i zawodnikiem, który rozegrał więcej niż dwa tysiące minut w kończącej się już kampanii. Poza nim barierę dwóch tysięcy minut w sezonie w zespole Lechii przekroczyli też bramkarz Dusan Kuciak (2 430 minut), obrońcy Bartosz Kopacz i Rafał Pietrzak (odpowiednio 2 363 i 2 018 minut) oraz pomocnik Jarosław Kubicki (2 353 minut). Z kolei najlepszym asystentem w drużynie naszych niedzielnych rywali jest Rafał Pietrzak (siedem asyst), któremu po piętach depcze Conrado (pięć kluczowych podań). Najwięcej żółtych kartek uzbierał natomiast Michał Nalepa (11), który dodatkowo trzy razy kończył swój udział w spotkaniu Lechii przedwcześnie – dwa razy po dwóch żółtych kartkach i raz po bezpośredniej czerwonej kartce. Pełną sylwetkę naszych przeciwników znajdziecie TUTAJ.

Polski Związek Piłki Nożnej wyznaczył sędziów do prowadzenia meczów 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, które zostaną rozegrane 16 maja. Głównym arbitrem niedzielnego meczu przy Słonecznej z Lechią Gdańsk będzie Krzysztof Jakubik z Siedlec. Asystentami Jakubika będą Arkadiusz Wójcik i Tomasz Niemirowski, a sędzią technicznym Damian Krumplewski. Za obsługę systemu VAR będą odpowiedzialni Daniel Stefański i Paweł Pskit. Poniżej pełna obsada sędziowska 30. kolejki. Pełną obsadę sędziowską 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy znajdziecie TUTAJ.

W poprzednim spotkaniu ligowym, czyli meczu 29. serii gier, Jagiellończycy przegrali na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 1:3. W tym starciu żółtą kartkę zobaczył jeden z naszych piłkarzy – Myroslav Mazur. Nie był on zagrożony pauzą w następnym ligowym starciu po ewentualnym napomnieniu ze strony arbitra. Pełny tekst TUTAJ.

Niedzielne spotkanie z Lechią Gdańsk będzie ostatnim i zarazem jedynym w rundzie wiosennej domowym meczem Jagiellonii Białystok, w którym na trybunach będą mogli zasiąść kibice. Wszystkie szczegóły dotyczące zakupu wejściówek na to starcie znajdziecie TUTAJ.

Spotkanie Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk rozpocznie się w najbliższą niedzielę (16.05) o godzinie 17:30. Transmisja telewizyjna z meczu w Canal+ Sport. Transmisji radiowej będzie można wysłuchać w Polskim Radiu Białystok. Ponadto na jagiellońskim Twitterze będziecie mogli śledzić relację tekstową z tego spotkania. Trzymajmy kciuki za naszą drużynę. NOWY POCZĄTEK!