AktualnościSezon kończymy zwycięstwem

Sezon kończymy zwycięstwem

Jagiellonia Białystok pokonała 2:1 Lechię Gdańsk przy Słonecznej w 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Gole dla Jagi na zakończenie sezonu strzelali Jakov Puljić i Tomas Prikryl. Żółto-Czerwoni zakończyli rozgrywki na 9. miejscu w tabeli.

W porównaniu do poprzedniego ligowego starcia wyjazdowego z Górnikiem Zabrze w wyjściowym składzie Jagi zaszły zmiany. Do jedenastki wskoczyli Przemek Mystkowski, Konrad Wrzesiński, rekonwalescent Bojan Nastić i debiutujący młodzieżowiec Jakub Orpik.

W początkowych fragmentach meczu groźniejsza była Jaga. W piątej minucie pojedynek z Dusanem Kuciakiem przegrał Konrad Wrzesiński.

Chwilę później sędzia Krzysztof Jakubik podyktował rzut karny dla Żółto-Czerwonych. Po podaniu Tomka Prikryla za plecy obrońców Bartek Bida urwał się defensorom i został sfaulowany. Do jedenastki podszedł Jakov Puljić i pewnym strzałem dał białostoczanom prowadzenie. To 11. gol Chorwata w sezonie.

W 13. minucie Karol Fila z prawej strony pola karnego złamał akcję do środka i uderzył lewą nogą. Xavier Dziekoński obronił ten strzał na raty.

Po upływie pierwszego kwadransa Jaga zagroziła akcją lewą stroną. Centrował Nastić, Kuciak z problemami, ale złapał futbolówkę.

W 18. minucie Maciej Gajos uderzył płasko zza pola karnego. Dziekoński ponownie był na posterunku.

Chwilę później po dośrodkowaniu głową uderzył Mystkowski. Kuciak końcami palców przeniósł piłkę nad poprzeczką. Po rzucie rożnym pojedynek powietrzny wygrał Augustyn, ale znacznie chybił celu.

W 24. minucie wydarzyła niewytłumaczalna, ale najważniejsze, że szczęście dopisało Jagiellończykom. Z kilku metrów do pustej bramki głową nie trafił Żarko Udovicić. Mogliśmy odetchnąć.

Po pół godzinie gry Lechia strzeliła gola. Po dośrodkowaniu Udovicicia dał o sobie znać kat Jagiellończyków – Flavio Paixao. Na szczęście po wideoweryfikacji VAR sędzia Jakubik jednak anulował tę bramkę, bowiem dośrodkowujący chwilę wcześniej w stronę Portugalczyka Udovicić zagrał piłkę ręką zdaniem arbitra.

W 40. minucie Pospisil dośrodkował z rzutu wolnego, a Puljić uderzył głową precyzyjnie, ale fantastyczną interwencją popisał się Kuciak. Chorwat w końcówce pierwszej połowy golkipera Lechii starał się zaskoczyć jeszcze raz, ale tym razem nie trafił w bramkę. Pierwsza odsłona rywalizacji zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem Jagiellonii.

Druga połową rozpoczęliśmy z dwoma zmiennikami na murawie. Bartek Kwiecień i Maciek Makuszewski zmienili Tiru i Wrzesińskiego. Dla „Makiego” był to pożegnalny występ w jagiellońskiej koszulce.

W 50. minucie Puljić otrzymał piłkę od Bidy i uderzył po długim rogu bramkarza. Kuciak znów był na posterunku. Po chwili zza pola karnego płasko strzelił Pospisil, ale Słowak złapał futbolówkę.

W 53. minucie fenomenalną interwencją popisał się Dziekoński broniąc strzał z bliska Paixao. Bez wątpienia była to parada meczu.

W 59. minucie piłka po dośrodkowaniu w pole karne Lechii trafiła do Nasticia. Strzał Bośniaka został zablokowany.

Po godzinie gry przeprowadziliśmy trzecią zmianę. Debiutującego na boiskach PKO BP Ekstraklasy Jakuba Orpka zmienił najlepszy strzelec Jagi w tym sezonie, Jesus Imaz.

Chwilę później potężny strzał z dystansu oddał Karol Fila. Dziekoński przepuścił to uderzenie i tym samym gdańszczanie wyrównali. Było 1:1.

W 65. minucie Lechia mogła wyjść na prowadzenie. Paixao uderzył głową, ale w ostatniej chwili został zablokowany i Xavier tym razem złapał piłkę.

W 72. minucie dokonaliśmy czwartej zmiany. Za Puljicia na placu gry zameldował się Fedor Cernych. Chwilę później za Błażeja Augustyna na murawie pojawił się żegnający się z białostocką widownią Ariel Borysiuk, który opuszcza Jagiellonię po sezonie.

Kwadrans przed końcem meczu w zamieszaniu podbramkowym po rzucie rożnym Dziekoński źle piąstkował piłkę i ta trafiła pod nogi jednego z lechistów, który uderzył, na szczęście obok jagiellońskiej bramki.

W 79. minucie zadaliśmy drugi cios gdańszczanom. Po podaniu Imaza futbolówkę otrzymał Tomek Prikryl, który ładną podcinką dał prowadzenie Jagiellończykom.

Lechia dążyła do wyrównania. W końcówce próbował naszego golkipera uderzeniem z przewrotki zaskoczyć eksJagiellończyk – Maciej Gajos. Pomocnik jednak chybił celu.

W 87. minucie Imaz uderzył technicznie w polu karnym gości. Kuciak znów popisał się udaną paradą.

W 88. minucie niecelnie z okolicy 11. metra strzelał Flavio. Była to bardzo dobra okazja do wyrównania dla przyjezdnych.

Arbiter Krzysztof Jakubik doliczył cztery minuty do rywalizacji. W doliczonym czasie gry żadnej ze stron już nie udało się znaleźć drogi do bramki rywala i w efekcie na zakończenie sezonu Jagiellonia pokonała gdańską Lechię 2:1. Było jednak przez chwilę gorąco, bo do siatki ponownie trafił Paixao, ale i tym razem arbiter nie uznał gola, bowiem chwilę wcześniej był spalony.

Wszystkim Kibicom dziękujemy za wsparcie w całym sezonie i za obecność na dzisiejszym meczu przy Słonecznej!