AktualnościStatystyki drużynowe za sezon 2020/2021

Statystyki drużynowe za sezon 2020/2021

W pierwszej części podsumowania sezonu 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy w wykonaniu Jagiellończyków przeanalizowaliśmy zespołowe statystyki „Żółto-Czerwonych” w rozgrywkach ligowych i Pucharze Polski. Zapraszamy do lektury.

Mecze oficjalne (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski)

Podczas minionego sezonu podopieczni trenera Rafała Grzyb rozegrali 31 oficjalnych spotkań (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski), w których odnieśli bilans 10 zwycięstw, siedmiu remisów i 14 porażek. Podsumowanie statystyczne wypada zacząć od sytuacji w tabeli PKO Ekstraklasy, czyli rozgrywek, w których rozegraliśmy zdecydowaną większość spotkań, bowiem aż 30 z 31 gier. Na koniec sezonu 2020/2021 białostoczanie w klasyfikacji generalnej najwyższej spośród polskich klas rozgrywkowych zajęli 9. miejsce z 37 punktami na koncie. Bilans Jagiellończyków to 10 zwycięstw, siedem remisów i 13 porażek. Bilans bramkowy to natomiast 39 strzelonych i 48 straconych goli.

Poprzedni sezon, 2019/2020, Jagiellonia Białystok zakończyła na ósmym, ostatnim miejscu w grupie mistrzowskiej, z dorobkiem 52 punktów. Bilans białostoczan w tamtej kampanii to 14 zwycięstw, 10 remisów i 13 porażek (48:51). Trzeba pamiętać, że sezon 19/20 był rozgrywany w formule potocznie znanej jako ESA37, czyli z podziałem na grupę mistrzowską i spadkową oraz dodatkowymi siedmioma kolejkami już po wspomnianym podziale. Natomiast w niedawno zakończonej kampanii odbyło się 30 serii gier.

Wróćmy do analizy drużynowych statystyk Jagiellończyków za sezon 2020/2021. 31 spotkań rozegranych, 10 zwycięstw, siedmiu remisów i 14 porażek. 40 goli strzelonych i 51 straconych. W 21 spotkaniach Jaga strzelała minimum jednego gola. Białostoczanie piłki w siatce bramki rywali nie potrafili umieścić w 10 spotkaniach. „Żółto-Czerwoni” w 27 na 31 spotkań Jaga traciła minimum jednego gola, co oznacza, że jedynie pięciokrotnie bramkarzom białostoczan udało się zachować czyste konto. Trzeba zaznaczyć, że w spotkaniu z Rakowem Częstochowa (0:0) bramki nie wpuścił ani Pavels Steinbors (zszedł z kontuzją), który bronił w pierwszej połowie, ani Xavier Dziekoński, który grał w końcówce pierwszej połowy i po zmianie stron. Zatem jedynie cztery razy nasza drużyna schodziła z boiska bez straty gola.

Jeżeli chodzi o rozróżnienie wyników ligowych osiąganych przez Jagiellończyków na wyjazdowe i domowe, to prezentują się one następująco – 15 rozegranych spotkań, 23 punkty, bilans sześciu zwycięstw, pięciu remisów i czterech porażek w domu (gole 23:19) oraz 15 rozegranych spotkań, 14 punktów, bilans czterech zwycięstw, dwóch remisów i dziewięciu porażek na wyjeździe (gole 16:29).

Bilans spotkań ogółem:

– 31 rozegranych spotkań;

– 10 zwycięstw (32%);

– 7 remisów (23%);

– 14 porażek (45%);

– 40 goli strzelonych (1,29 na mecz);

– 51 goli straconych (1,65 na mecz);

– 37 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 1,23 pkt na mecz;

Mecze ze strzelonym min. jednym golem: 21;

Mecze bez strzelonego gola: 10;

Mecze bez straconego gola: 4;

Mecze ze straconym min. jednym golem: 27.

Mecze na własnym boisku (PKO BP Ekstraklasa):

– 15 meczów;

– 6 zwycięstwa;

– 5 remisy;

– 4 porażka;

– 23 bramek zdobytych;

– 19 bramek straconych;

– 23 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 1,53 pkt na mecz;

– Średnia bramek zdobytych – 1,53 na mecz;

– Średnia bramek straconych – 1,27 na mecz.

Mecze wyjazdowe (PKO Ekstraklasa i Puchar Polski):

– 16 meczów;

– 4 zwycięstwa;

– 2 remisów;

– 10 porażek;

– 17 bramek zdobytych;

– 32 bramek straconych;

– 14 zdobytych punktów w PKO BP Ekstraklasie, co daje średnią 0,93 pkt na mecz;

– Średnia bramek zdobytych – 1,07 na mecz;

– Średnia bramek straconych – 1,93 na mecz.

Występy zawodników:

Podczas minionej odsłony ekstraklasowych zmagań na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, oraz w jednym meczu Pucharu Polski, w żółto-czerwonej koszulce naszego klubu na murawie pojawiło się łącznie 38 zawodników. Spośród nich narodowościowo najliczniejszą grupą są naturalnie Polacy, których 21 posmakowało rywalizacji z najlepszymi w kraju. W barwach Jagiellonii koszulkę w oficjalnym meczu przywdziewało 17 obcokrajowców. Cieszyć może fakt, że aż 11 spośród wspominanej grupy 38 graczy to zawodnicy posiadający status młodzieżowca, czyli urodzeni w 1999 roku i później. Z kolei tych najbardziej doświadczonych, czyli będących już po 30. roku życia, w barwach Jagi na boisku pojawiło się sześciu. Najstarszym zawodnikiem, który wystąpił w koszulce z „Jotką” na piersi podczas minionej rundy zmagań był nasz łotewski bramkarz, Pavels Steinbors, który w dniu meczu z Rakowem Częstochowa (28. kolejka, domowy remis 0:0) liczył sobie 35 lat i 250 dni. Najmłodszym z kolei był obrońca, Miłosz Matysik, który w dniu meczu 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Wisłą Kraków (wyjazdowa porażka 0:2) miał 16 lat i 287 dni.

Wystąpiło 38 zawodników, z czego:

– 21 Polaków;

– 17 obcokrajowców;

– 11 młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi);

– sześciu zawodników po „trzydziestce”.

Najstarszy zawodnik – Pavels Steinbors, bramkarz (35 lat i 250 dni w domowym meczu 28. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Rakowem Częstochowa, remis 0:0, 28.04.2021 r.).

Najmłodszy zawodnik – Miłosz Matysik, obrońca (16 lat i 287 dni w wyjazdowym meczu 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Wisłą Kraków, porażka 0:2, 7.02.2021 r.).

Analiza strzelonych goli (PKO BP Ekstraklasa i Puchar Polski):

Zatrzymajmy się na moment przy ofensywie Jagiellonii Białystok. Skupmy się na analizie zdobytych przez Jagiellończyków bramek bez patrzenia na nazwiska strzelców. Jak to wygląda?

Piłkarze „Dumy Podlasia” w minionym sezonie zdobyli łącznie 40 bramek. Zdecydowana większość z nich, bowiem aż 39, padła w meczach Ekstraklasy. Niemniej patrząc na liczbę zdobytych bramek ogółem, średnia gola na mecz wynosi 1,29. Lwią część trafień zanotowali obcokrajowcy. Polacy dziesięciokrotnie umieszczali futbolówkę w siatce bramki rywali Jagi, wobec 30 goli stranierich. Trzeba ponadto zastrzec, że z tych 40 goli większość podzielili pomiędzy siebie dwaj gracze, Jakov Puljić (12 goli) i Jesus Imaz (11 goli). Podczas minionego sezonu dwóch jagiellońskich młodzieżowców mogło cieszyć się ze zdobycia bramki. Mowa o Bartoszu Bidzie i Bartłomieju Wdowiku. Każdy z nich zanotował po dwa trafienia.

Trzeba jeszcze zauważyć, ze znakomita większość ze zdobytych bramek to gole, które padły z gry. Z goli ze stałych fragmentów gry cieszyliśmy się 12 razy. Trzy razy nasi gracze wykorzystali rzut karny, pięć razy bramki padły po rzutach rożnych, a cztery razy po rzutach wolnych.

Szybki rzut oka na rubrykę „Kiedy Jaga strzelała gole?” od razu daje odpowiedź na pytanie o to, kiedy nasi zawodnicy są najgroźniejsi. Jagiellończycy najwięcej bramek strzelili w pierwszym kwadransie pierwszej połowy (10 goli). Ośmiokrotnie białostoczanie trafiali w drugim kwadransie pierwszej połowy oraz w pierwszym kwadransie po przerwie.

Bilans ogólny goli strzelonych:

– gole ogółem: 40;

– średnia goli na mecz: 1,29;

– gole Polaków: 10;

– gole obcokrajowców: 30;

– gole samobójcze rywali: 0;

– gole młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi): 4;

– gole z gry: 28;

– gole ze stałych fragmentów gry: 10 w tym 3 po rzutach rożnych, 4 po rzutach wolnych i 5 po rzutach karnych.

Kiedy Jaga strzelała gole (40)?

Pierwsza połowa (21, 52,5%):

– minuta 1-15: 10 (25%);

– minuta 16-30: 8 (20%);

– minuta 31-45: 3 (7,5%);

– doliczony czas gry: 0.

Druga połowa (19, 47,5%):

– minuta 46-60: 8 (20%);

– minuta 61-75: 5 (12,5%);

– minuta 76-90: 4 (10%);

– doliczony czas gry: 2 (5%).

Analiza straconych goli (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski):

Było o bramkach zdobytych, pora na gole stracone. Niestety, ta rubryka nie jest dla nas zbyt łaskawa. Jagiellończycy są bowiem na minusie jeżeli chodzi o stosunek liczby goli strzelonych do straconych po minionym sezonie. Białostoczanie stracili 51 goli, z czego 48 w zmaganiach ligowych, co daje wynik -11 goli.

Przeciwko Jagiellonii zdecydowanie częściej trafiali Polacy. Bramkarze strzegący dostępu do naszej bramki aż 30-krotnie kapitulowali po uderzeniach rodzimych zawodników. 20 goli strzelili obcokrajowcy. W wypadku straconych bramek możemy mówić również o jednym golu samobójczym, autorstwa Bodvara Bodvarssona, pięciu trafieniach młodzieżowców, 28 golach z gry i 23 ze stałych fragmentów gry, z czego aż ośmiu z rzutów karnych.

Jeżeli chodzi o czas tracenia goli trudno jednoznacznie wskazać moment, kiedy Jaga jest najbardziej podatna na zranienie. Niemniej na pierwszy plan wybija się drugi kwadrans drugiej połowy, w którym Jagiellończycy stracili 11 goli, co daje procentowy wynik na poziomie 20%. W pierwszej połowie „Żółto-Czerwoni” tracili po siedem goli w każdym z kwadransów, nie tracąc przy tym ani jednej bramki w doliczonym do pierwszej połowy czasie gry. Po zmianie stron białostoczanie, po wspomnianym drugim kwadransem, w każdym z pozostałych tracili podobną liczbę goli.

Bilans ogólny goli straconych:

– gole ogółem: 51;

– gole Polaków: 30;

– gole obcokrajowców: 20;

– gole samobójcze Jagiellończyków: 1 (Bodvar Bodvarsson w wyjazdowym meczu 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Pogonią Szczecin, porażka 0:3);

– gole młodzieżowców (rocznik 1999 i młodsi): 5;

– gole z gry: 28;

– gole ze stałych fragmentów gry:  23 w tym  osiem po rzutach karnych, dziewięc po rzutach rożnych,  pięć po rzutach wolnych i jeden po bezpośrednim uderzeniu z rzutu wolnego.

Kiedy Jaga traciła gole (51)?

Pierwsza połowa (21 goli, 41%)

– minuta 1-15: 7 (14%);

– minuta 16-30: 7 (14%);

– minuta 31-45: 7 (14%);

– doliczony czas gry: 0.

Druga połowa (30 goli, 59%)

– minuta 46-60: 6 (12%);

– minuta 61-75: 11 (20%);

– minuta 76-90: 7 (14%);

– doliczony czas gry: 6 (12%).

Statystyki meczowe (pod uwagę brane są wyłącznie spotkania PKO BP Ekstraklasy):

Średnia bramek zdobytych na mecz: 1,3.

Średnia bramek straconych na mecz: 1,6.

Średnie posiadanie piłki na mecz: 48%.

Średnia oddanych strzałów na mecz: 11,53.

Średnia celnych oddanych strzałów na mecz: 4,2.

Procent strzałów celnych: 36,42%.

Średnia niecelnych oddanych strzałów na mecz: 4,57.

Procent bramek w stosunku do oddanych strzałów na mecz: 11,27%.

Średnia rzutów rożnych na mecz: 4,37.

Liczba spalonych: 49.

Średnia spalonych na mecz: 1,63.

Najczęściej na spalonym: Jakov Puljić – 15.

Liczba spalonych rywali: 69.

Średnia interwencji bramkarza na mecz: 3,73.

Liczba fauli popełnionych przez Jagiellończyków: 447.

Średnia liczba fauli Jagiellończyków na mecz: 14,9.

Liczba fauli popełnionych na Jagiellończykach: 366.

Najwięcej fauli popełnionych: Taras Romanczuk – 45.

Najczęściej faulowany zawodnik: Paweł Olszewski – 44.

Ogólna liczba żółtych kartek: 69.

Średnia liczba żółtych kartek na mecz: 2,3.

Najwięcej żółtych kartek: Błażej Augustyn – 8.

Ogólna liczba czerwonych kartek: 5 (wszystkie po dwóch żółtych).

Średnia liczba czerwonych kartek na mecz: 0,17.

Najwięcej czerwonych kartek: Błażej Augustyn – 3.

Frekwencja (PKO BP Ekstraklasa, Puchar Polski):

Na sam koniec słów kilka o frekwencji. Podczas minionego sezonu Jagiellonia Białystok rozegrała w sumie 31 meczów – 30 w PKO BP Ekstraklasie i jeden w Pucharze Polski. Spośród tych spotkań jedynie siedem odbyło się z udziałem publiczności, z czego cztery zostały rozegrane na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Ostatnim takim meczem były, rozegrane 16 maja, wygrane 2:1 domowe zawody z Lechią Gdańsk, którymi “Żółto-Czerwoni” zakończyli sezon 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy. Ten mecz z wysokości trybun obejrzały 4 572 osoby. Trzeba pamiętać, że przez zdecydowaną większość minionego sezonu, ze względu na wprowadzone na terenie całej Polski obostrzenia związane z pandemią COVID-19, spotkania odbywały się bez udziału publiczności.

Łącznie poczyniania Jagiellończyków z trybun, mowa zarówno o meczach domowych jak i wyjazdowych, śledziły 37 805 osób, co daje średnią frekwencję na poziomie 5 400 osób. Najwięcej ludzi na żywo widziało nasz wyjazdowy mecz z Legią Warszawa, 10 tysięcy, wygrana 2:1, a najmniej wyjazdowy mecz z Piastem Gliwice, 2 649, wygrana 1:0.

Liczba spotkań rozegranych z udziałem publiczności – 7.

Liczba domowych spotkań rozegranych z udziałem publiczności – 4.

Suma kibiców na wszystkich meczach Jagiellonii (u siebie i na wyjeździe) – 37 805  osób.

Średnia frekwencja – 5 400 osób.

Suma kibiców na wszystkich domowych meczach Jagiellonii –  20 588 osób.

Średnia frekwencja – 5 147 osób.

Najwyższa frekwencja: 10 000 osób (wyjazdowy mecz z Legią Warszawa, 2. kolejka, 29 sierpnia, wygrana Jagiellonii 2:1).

Najniższa frekwencja: 2 649 osób (wyjazdowy mecz z Piastem Gliwice, 4. kolejka, 21 września, wygrana Jagiellonii 1:0).

Większość danych za ekstrastats.pl

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00