Dekada sukcesów

Puchar Polski, Superpuchar Polski, trzecie miejsce mistrzostw Polski w sezonie 2014/2015, wicemistrzostwa w sezonach 2016/2017 oraz 2017/2018, a także występy w eliminacjach do europejskich pucharów, które pozostawiły nam wiele dobrych wspomnień, jak chociażby te, które związane są z dwumeczem z portugalskim Rio Ave. Największe sukcesy w historii, Żółto-Czerwoni świętowali z Cezarym Kuleszą na stanowisku Prezesa Jagiellonii Białystok. Pana Kuleszy nie ma już w naszym Klubie, ale jego wkładu w rozwój i budowę marki Żółto-Czerwonych nie sposób kwestionować.

Po raz pierwszy w Jagiellonii Białystok, w charakterze innym, niż piłkarz Cezary Kulesza pojawił się zimą 2008 roku, dokładniej 18 stycznia. Wówczas dołączył do Żółto-Czerwonych w charakterze doradcy do spraw sportowych oraz prokurenta Zarządu Sportowej Spółki Akcyjnej. Niedługo później decyzją Rady Nadzorczej z Przewodniczącym Wojciechem Strzałkowskim na czele, został członkiem zarządu Dumy Podlasia.

W pierwszej fazie swojej działalności w Jagiellonii Białystok przekonał do przyjazdu na Podlasie Kamila Grosickiego, doprowadził również do powrotu w rodzinne strony Tomasza Frankowskiego. Sprowadził do klubu także Andriusa Skerlę oraz Thiago Cionka, sprawił również, że swoją legendę w żółto-czerwonych barwach zaczął budować Rafał Grzyb, a pieczę nad budowanym powoli zespołem przekazał w ręce trenera Michała Probierza. Reszta jest już historią, którą białostoccy kibice lubią wspominać po dziś dzień. Wiele trafionych decyzji w pierwszych dwóch latach działalności, głównie na płaszczyźnie sportowej, sprawiły, że Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski wraz z pozostałymi członkami, zdecydowali się powołać Cezarego Kuleszę na stanowisko Prezesa Zarządu w miejsce ustępującego wówczas Ireneusza Trąbińskiego. Miało to miejsce 20 stycznia 2010 roku.

Klub dość szybko mógł zebrać owoce pracy nowego Prezesa, który coraz sprawniej realizował plany Rady Nadzorczej. Zwycięstwa z Pogonią Szczecin w bydgoskim finale Pucharu Polski oraz pokonanie w Płocku Lecha Poznań w meczu o Superpuchar Polski sprawiły, że Żółto-Czerwoni po raz pierwszy w historii mogli cieszyć się z ważnych trofeów. W kolejnym sezonie napędzeni wspomnianymi sukcesami Jagiellończycy bardzo dobrze wystartowali w rozgrywkach ligowych. W rundzie jesiennej ponieśli tylko trzy porażki i bardzo długo pozostawali w strefie medalowej. Ostatecznie nie udało się obronić miejsca na pudle, ale czwarte miejsce w tabeli pozwoliło na kolejny start w eliminacjach do Ligi Europy.

By skrócić czas oczekiwania na kolejne sukcesy w głowach członków Rady nadzorczej oraz Zarządu pojawił się pomysł ponownego zatrudnienia trenera Probierza. W ten sposób położone zostały fundamenty pod zespół, który w czterech kolejnych sezonach trzykrotnie kończył rozgrywki w gronie trzech najlepszych zespołów w kraju. Formuła nie wyczerpała się także po tym, jak w roli trenera Żółto-Czerwonych zaangażowany został Ireneusz Mamrot. Pochodzący z Trzebnicy szkoleniowiec we współpracy z włodarzami klubu poprowadził zespół po drugie wicemistrzostwo w historii, a także ponownie awansował do finału Pucharu Polski, jak również dostarczył wielu emocji w historycznym dwumeczu z Rio Ave. Jagiellonia stała się wówczas pierwszym polskim klubem, któremu udało się wyeliminować rywali z Portugalii w bezpośrednim dwumeczu. Okres prezesury Cezarego Kuleszy to nie tylko rozkwit sportowy naszego klubu, ale również organizacyjno-infrastrukturalny. Ośrodek treningowy przy ulicy Elewatorskiej, rozwijanie struktur Akademii Piłkarskiej, rozbudowa zespołu ludzi, którzy na co dzień dbają o Klub, to wszystko potwierdza, że Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski jak również pozostali udziałowcy w kluczowym momencie podjęli bardzo dobrą decyzję, a ich wspólne wysiłki doprowadziły do umocnienia pozycji naszego klubu na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00