AktualnościMiej oko na skórę

Miej oko na skórę

Ruszyła kampania profilaktyczno-edukacyjna nt. znaczenia kontroli znamion na skórze. Lato to czas, w którym nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Choć zdajemy sobie sprawę z ich szkodliwości – często nie korzystamy z uroków słońca w sposób odpowiedzialny. To z kolei może prowadzić do podrażnień i oparzeń skóry, a także powstawania na niej nowych znamion. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przebywając na słońcu zwracać szczególną uwagę na naszą skórę. Pomóc w tym ma kampania „Miej oko na skórę”.

W Europie obserwujemy duże zróżnicowanie w raportowanych współczynnikach zachorowalności na czerniaka pomiędzy poszczególnymi państwami, również między tymi sąsiadującymi, o podobnych warunkach klimatycznych i podobnej charakterystyce typu skóry mieszkańców. W Polsce, w 2020 roku odnotowano 3 700 nowych zachorowań z powodu czerniaka, natomiast w Niemczech (przy 2,2 razy większej liczbie ludności) w tym samym czasie ponad 31 000. Jednocześnie prawie połowa chorych na czerniaka w Polsce umiera w ciągu roku w porównaniu do 10% u naszych zachodnich sąsiadów.

Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 87 proc. respondentów przyznaje, że opala się w czasie, kiedy słońce świeci najintensywniej. Rzadko zasłaniamy odkryte części ciała podczas aktywności na słońcu. Ponad 60 proc. biorących udział w badaniu Polaków nie stosuje kremów z filtrem, ani w trakcie przemieszczania się do pracy, szkoły czy sklepu, ani spędzając czas na balkonie czy tarasie. Co prawda większość badanych zetknęła się z pojęciem czerniaka, jednak 1/5 ankietowanych uważa, że jest on łagodną postacią raka. Dodatkowo ponad połowa (57%) nigdy nie udała się do lekarza, aby sprawdzić podejrzanie wyglądający pieprzyk, narośl czy znamię.

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta wraz z wiekiem, a wczesne wykrycie pozwala na jego wyleczenie. Wciąż wiedza o chorobie i profilaktyce wśród Polaków nie jest satysfakcjonująca. Dlatego też z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Czerniaka wystartowała kampania edukacyjna „Miej oko na skórę”, która ma za zadanie podkreślić konieczność odpowiedzialnego korzystania ze słońca oraz regularnej kontroli znamion na skórze.

Co to jest czerniak i jakie są czynniki ryzyka?

Czerniak to rodzaj złośliwego nowotworu skóry, który bywa bardzo agresywny. Powstaje z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV – czyli słońcem lub światłem stosowanym w solarium. Choroba pojawia się najczęściej na skórze nóg – z przodu i z tyłu, na plecach i karku, czy też na skórze głowy, między włosami. Może również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Do najczęstszych czynników, które wpływają na rozwój czerniaka, zaliczamy przede wszystkim długotrwałą i powtarzającą się ekspozycję na promienie słoneczne, jasną karnację, piegi, dużą liczbę znamion czy wiek. Nie bez znaczenia będzie również to czy w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka. Należy jednak pamiętać, że nie każda zmiana skórna oznacza nowotwór.7 Czerniak stanowi tylko 4% wszystkich nowotworów skóry, bywa jednak wyjątkowo złośliwy. Wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak to jeden z najprostszych do wykrycia nowotworów, gdyż rozwija się najczęściej na powierzchni skóry. W jego diagnostyce kluczową rolę odgrywa samokontrola. Dlatego niezwykle ważne jest, aby regularne sprawdzać istniejące lub nowo powstałe znamiona na całym ciele, zwłaszcza w mniej dostępnych miejscach jak za uszami czy na głowie. Każdy pieprzyk czy narośl, które budzą niepokój lub zmieniają się w czasie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – rodzinnym lub dermatologiem.

– Im szybciej skonsultujemy z lekarzem niepokojącą zmianę tym szanse na całkowite wyleczenie rosną. Wszystko zależy od tego jak duże i głębokie jest znamię. We wczesnym etapie wystarczy je wyciąć, aby zakończyć leczenie. W przypadku, gdy to nie pomoże, jest wiele skutecznych nowoczesnych terapii dostępnych w Polsce, gdzie pacjent może liczyć na całkowity powrót do zdrowia. – mówi lek. med. Katarzyna Bielawska, chirurg onkolog, Białostockie Centrum Onkologii.

Jak wygląda wizyta u lekarza?

Podczas wizyty należy pokazać lekarzowi znamię, które nas niepokoi. Powinien on obejrzeć dokładnie całą skórę i zapytać o kilka kwestii – np. Jak dawno pojawiło się znamię? Czy któreś ze znamion zmieniło się ostatnio? Czy ktoś w rodzinie chorował kiedyś na czerniaka? Następnie lekarz obejrzy zmiany na skórze za pomocą dermoskopu, które pozwoli lepiej się przyjrzeć zmianom na skórze. Urządzenie pozwala powiększyć zmianę, a ponadto wyposażone jest we własne źródło światła, co umożliwia dokładną ocenę cech samej podejrzanej zmiany. Badanie to trwa kilka minut – jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Następnie lekarz oceni czy zmiany na skórze budzą obawy. Jeśli tak, powie w jakiej placówce można je usunąć i zrobić badanie histopatologiczne wyciętego materiału. Wyniki badania pozwolą ustalić, czy zmiana ma postać łagodną, czy jest to czerniak lub inny nowotwór skóry. Usunięcie znamienia wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut.

Podczas wizyty warto zapytać się o dalsze zalecenia, jeśli cokolwiek jest dla nas niezrozumiałe nie bójmy się dopytać o wyjaśnienie. Możemy również poprosić, aby lekarz pokazał nam jak prawidłowo oglądać znamiona i na co zwrócić szczególną uwagę.

– Badania dermatoskopowe naszego ciała to pierwszy etap w diagnostyce czerniaka. Pozwalają na dogłębne sprawdzenie czy nasze zmiany mogą być podejrzane pod kątem nowotworowym. Jeśli mamy jasną cerę i skłonność do przebarwień warto profilaktycznie wykonywać takie badanie co najmniej raz w roku – dodaje lek. med. Katarzyna Bielawska.

Jak się chronić przed czerniakiem?

– Latem jesteśmy szczególnie narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Chrońmy się, zwłaszcza w godzinach 11:00-16:00 zakrywając wrażliwe miejsca na ciele, stosujmy filtry z wysokim faktorem i chowajmy się w cień, jeśli to możliwe. – zwraca uwagę lek. Katarzyna Bielawska.

***

O Kampanii „Miej oko na skórę”

Kampania „Miej oko na skórę” ma na celu budowanie świadomości konieczności odpowiedzialnego korzystania ze słońca oraz regularnej kontroli znamion na skórze. Została zainicjowana z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Czerniaka. W ramach kampanii przygotowano materiały edukacyjne nt. czerniaka, które będą rozdawane podczas wydarzeń związanych z edukacją nt. tego nowotworu skóry.

O Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma – organizatora kampanii „Miej oko na skórę”

Organizacja non-profit, wyspecjalizowana we wspieraniu chorych na nowotwory, w szczególności mięsaki (Sarcoma) i czerniaki (Melanoma). Stowarzyszenie powstało z inicjatywy pacjentów i personelu medycznego Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Łączy współczesną, ekspercką wiedzę medyczną i uwrażliwienie na potrzeby pacjentów onkologicznych, wynikające z własnych doświadczeń. Od 2007 roku pomaga podnosić jakość leczenia onkologicznego w Polsce.

O firmie Novartis – mecenasa kampanii „Miej oko na skórę”

Celem Novartis jest dostarczenie jak najszerszej grupie pacjentów innowacyjnych metod leczenia w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów terapeutycznych i poprawy jakości życia pacjentów. Wykorzystujemy innowacyjną naukę i technologię, by rozwiązywać najtrudniejsze problemy zdrowotne społeczeństwa. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować nasz cel poprzez odkrywanie i opracowywanie przełomowych metod leczenia oraz znalezienie nowych sposobów na dostarczenie ich jak największej liczbie osób.

Materiał został opracowany przez biuro prasowe Novartis PL2106141789

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00