AktualnościAkademia: Pięć drużyn na poziomie centralnym!

Akademia: Pięć drużyn na poziomie centralnym!

Tego jeszcze nie było. W sezonie 2021/2022 Akademia Piłkarska Jagiellonia będzie reprezentowana przez pięć zespołów w rozgrywkach na poziomie makroregionalnym. Jagiellonia Białystok jest pierwszym klubem w Polsce, który zapewnił sobie taki przywilej.

Wspomnianych pięć zespołów rozpocznie nowy sezon w Centralnych Ligach Juniorów zrzeszających drużyny z całego kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych. W CLJ U-18 Jagiellonia Białystok będzie reprezentowana przez zespół złożony w większości z zawodników rocznika 2004, a także rocznika 2003. W CLJ U-17 będą dwa zespoły Jagi: mowa o drużynie rocznika 2005 oraz ekipie złożonej z piłkarzy roczników 2006 i 2005. Natomiast w rozgrywkach CLJ U-15 będziemy kibicować dwóm jagiellońskim drużynom – zespołowi z rocznika 2007, a także ekipie zrzeszającej piłkarzy z roczników 2008 i 2007.

Dlaczego w nowym sezonie zobaczymy aż tyle żółto-czerwonych drużyn na poziomie centralnym? To nie tylko efekt zwycięskich ostatnimi czasy baraży roczników 2005 i 2007 o prawo gry w Centralnych Ligach Juniorów. To owoc wieloletniej, systematycznej pracy, a także zmian, które zaszły w strukturach naszej Akademii.

– Systematyczna praca, dobór i selekcja zawodników oraz kadry szkoleniowej doprowadziły do tego sukcesu. Bardzo istotne było też wsparcie ze strony zarządu klubu, które pozwoliło nam na tak szerokie spektrum działania. To sukces niesamowity i niespotykany w skali kraju, a co ważne, nie był on wynikiem pracy w ostatnich dwóch miesiącach, tylko na przestrzeni lat. Zdawaliśmy sobie sprawę, że ścieżka pracy, którą obraliśmy, powinna zaprocentować. System pracy, który przyjęliśmy, przynosi określone efekty. Jednym z jego założeń jest rotacja trenerów, co pozwala na obiektywną ocenę potencjału zawodnika. W dłuższej perspektywie praca jednego szkoleniowca z danym rocznikiem przestaje być obiektywna. Zacieśniają się więzi między kadrą szkoleniową, a drużyną. Cieszymy się, że nasza praca przynosi wymierne korzyści, a przede wszystkim zapewnia młodym piłkarzom optymalną ścieżkę rozwoju – mówi Sławomir Kopczewski, dyrektor Akademii Piłkarskiej Jagiellonii.

Wspomniane roszady w kadrach szkoleniowych nie ominą młodych jagiellońskich drużyn przed startem nowego sezonu. O szczegółach opowiada dyrektor do spraw szkoleniowych w Akademii Piłkarskiej Jagiellonii, Rafał Matusiak.

– Jak już wcześniej zdążyliśmy poinformować, Jagiellonię opuszcza trener Hermes, który odpowiadał za rozwój chłopców z rocznika 2005. Trzymamy za niego mocno kciuki. Ponadto dojdzie do kilku innych zmian. Głównym opiekunem rocznika 2008 będzie teraz Norbert Beśka, który dołączył do naszej Akademii z MOSP-u Białystok. Jego asystentem będzie Łukasz Tupalski. To dla nas bardzo ważny rocznik, chłopcom pozostaje rok przed pójściem do liceum. Trener Tupalski od przyszłego sezonu będzie koordynatorem działu skautingu w akademii i dzięki swojemu doświadczeniu będzie miał duży wpływ na politykę transferową. Jego zadaniem będzie wyselekcjonowanie najzdolniejszych chłopaków i monitorowanie ich rozwoju – informuje.

– W starszych kategoriach wiekowych większych zmian nie będzie, z wyjątkiem jednej istotnej roszady. Trener Marek Wasiluk, który w poprzednim sezonie pracował z rocznikiem 2006, samodzielnie obejmie funkcję szkoleniowca Jagiellonii 2007. Na poziomie CLJ U-17 zespół rocznika 2005 będzie prowadzić trener Tomasz Bernatowicz, a Przemysław Papiernik pozostanie szkoleniowcem drużyny z rocznika 2006, wspieraną przez zawodników z rocznika 2005. Asystentem trenera Papiernika będzie Mateusz Borzym. Dojdą także inni trenerzy, którzy wesprą kadrę szkoleniową poszczególnych drużyn. Między innymi Kamil Stanisławski, z którym już wcześniej mieliśmy okazję współpracować, będzie asystentem trenera Krzysztofa Zalewskiego, a także analitykiem w zespole z Centralnej Ligi Juniorów U-18. Dodatkowo dojdzie do nas młody trener z Warszawy, Bartek Walkowski, który także połączy funkcje asystenta i analityka, ale w zespole trenera Bernatowicza – dodaje Rafał Matusiak.

Pięć drużyn na poziomie centralnym to wydarzenie bez precedensu w młodzieżowym futbolu w naszym kraju. Co do tego również nie ma wątpliwości dyrektor do spraw szkolenia naszej Akademii.

– Jest to rzadka sztuka. Jesteśmy pierwszym klubem w Polsce, który czegoś takiego dokonał. Jest to możliwe dzięki dwóm podmiotom. Mamy Akademię Piłkarską Jagiellonia i Jagiellonię Białystok SSA, co w efekcie sprawia, że nasze młodsze zespoły będą mogły występować w jednej lidze ze swoimi starszymi kolegami. Rocznik 2008 połączony z rocznikiem 2007 będzie grał w Centralnej Lidze Juniorów U-15 jako AP, a rocznik 2007 jako SSA. Podobna sytuacja będzie w kategorii wiekowej U-17. Rocznik 2006 połączony z rocznikiem 2005 będzie grał jako AP, a 2005 pod szyldem SSA. To dla nas bardzo ważne wydarzenie, ponieważ mamy możliwość konfrontowania się od najmłodszych kategorii wiekowych w futbolu młodzieżowym na poziomie centralnym. To bardzo istotne, ponieważ w efekcie unikamy sytuacji, w której dany rocznik po grze w CLJ U-15 kolejny sezon rozpoczyna w lidze wojewódzkiej. Futbol na szczeblu regionalnym jest w naszym województwie na zdecydowanie niższym poziomie. Nie ma co ukrywać, że nasz region jest mniej bogaty w konkurencyjne zespoły, w porównaniu chociażby do województwa śląskiego i mazowieckiego, gdzie liczba klubów jest zdecydowanie większa. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest taka, że w województwie podlaskim liczba ludności jest mniejsza, a to oznacza, że tych klubów jest po prostu mniej. Ważne, że nasze zespoły od najmłodszych kategorii wiekowych będą grały ze starszymi drużynami, aby móc skonfrontować siły z bardziej rosłymi, silniejszymi i szybszymi zawodnikami. Pod względem szkoleniowym na pewno wyjdziemy na tym na plus – podkreśla.

Cegiełki do tego wspaniałego sukcesu bez wątpienia dołożyły nie tylko drużyny, które w minionym sezonie utrzymały się na poziomie Centralnej Ligi Juniorów, ale również te, które wywalczyły do nich awans. Mowa w tym przypadku o roczniku 2005, który niedawno rozbił w barażach o CLJ U-17 Olimpię Elbląg (10:2 w dwumeczu) oraz roczniku 2007, który wywalczył prawo gry w CLJ U-15 pokonując Varsovię (4:3 w dwumeczu). Oba zespoły zrobiły de facto miejsce dla rok młodszych kolegów, za co należą im się wielkie gratulacje.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować chłopcom za ten sezon i cały okres ponad siedmioletniej współpracy. To ponad połowa ich życia. Zwieńczyliśmy fajny sezon awansem do CLJ U-15 i bardzo nas to cieszy. W rundzie wiosennej ligi wojewódzkiej trampkarzy nie mieliśmy żadnych problemów, żeby zająć pierwsze miejsce. Dwa ostatnie mecze barażowe były zdecydowanie najcięższe. Varsovia zajęła drugie miejsce w regionie mazowieckim, więc spodziewaliśmy się trudnego dwumeczu. Tak też było. Nasza drużyna pokazała jednak charakter. Dziękuję chłopakom za cały okres współpracy i życzę im powodzenia w dalszym rozwoju. – mówił trener Rafał Muczyński, który przez ponad siedem lat opiekował się jagiellońskim rocznikiem 2007.

Trener Rafał Muczyński

Dumy z awansu swojego zespołu nie krył wcześniej także trener Hermes, który przed ogłoszonym przez nasz klub odejściem, przez ponad trzy lata odpowiadał za rozwój rocznika 2005.

– Mecz z Olimpią Elbląg był dla mnie ostatnim w roli trenera rocznika 2005 i jednocześnie ostatnim w roli trenera Akademii. Zmieniam klub. Od 1 lipca będę pracował w pierwszym zespole Arki Gdynia jako asystent pierwszego trenera. Decyzja o odejściu zawsze jest trudna. Prowadzenie drużyny juniorskiej jest bardzo trudne i mocno niedocenione. Tu się pracuje nad detalami, to kompletnie inna praca. W prowadzeniu seniorów skupiasz się na wyniku, a w akademii kładzie się nacisk na rozwój. Awans jest super sprawą, swoistą nagrodą dla chłopaków, ale dla mnie finalizacją pracy byłaby tak naprawdę gra w CLJ U-17, do końca przyszłego sezonu. Wówczas mógłbym całościowo zobaczyć, ocenić i podsumować okres mojej pracy z nimi. Teraz chłopcy będą mieli więcej trudności, więcej będzie od nich wymagane, będą mierzyć się z trudniejszymi przeciwnikami. Jestem ciekaw, jakby to wyglądało, gdybym został. Zespół jest mocny, ale trzeba go dobrze poprowadzić i dobrze nim zarządzać – podsumował trener Hermes.

Tak przedstawia się zestawienie naszych młodzieżowych zespołów w Centralnych Ligach Juniorów na przyszły sezon:

Centralna Liga Juniorów U-18:
Jagiellonia Białystok SSA – rocznik 2004/2003

Centralna Liga Juniorów U-17:
Jagiellonia Białystok SSA 2005, AP Jagiellonia Białystok 2006/2005

Centralna Liga Juniorów U-15:
Jagiellonia Białystok SSA 2007, AP Jagiellonia Białystok 2008/2007

Wszystkim drużynom naszej Akademii gratulujemy znakomitego sezonu i życzymy równie udanego kolejnego!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00