AktualnościPrzygotowania Jagiellonii II Białystok do sezonu 2021/2022

Przygotowania Jagiellonii II Białystok do sezonu 2021/2022

Piłkarze rezerw Jagiellonii Białystok 7 lipca wznowili treningi. Ze szkoleniowcem drugiej drużyny Dumy Podlasia, Wojciechem Kobeszko, porozmawialiśmy na temat przygotowań do startu nadchodzącego sezonu na trzecioligowych boiskach. Zapraszamy do lektury.

– Przygotowania rozpoczęliśmy 7 lipca. Trenujemy na własnych obiektach. Jesteśmy w trakcie kompletowania kadry. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakich będziemy mieli zawodników. W pierwszym zespole jest sporo piłkarzy, którzy prawdopodobnie będą zasilać nasze szeregi – powiedział trener Kobeszko.

Opiekun jagiellońskich rezerw odniósł się do sytuacji kadrowej w prowadzonej przez siebie drużynie. – Jan Majsterek i Gabor Żukowski trenują z pierwszym zespołem. Z zawodników, których dotychczas mieliśmy w rezerwach, zostali jedynie Patryk Czerech i Jakub Płoszkiewicz, obecnie obaj lekko kontuzjowani. Jest kilku graczy na testach, być może uda się kogoś pozyskać. Jest sporo zawodników młodych, którzy do tej pory nie byli w kadrze drugiego zespołu. To są gracze z roczników 2004, 2005, jak Bartek Bernatowicz, Michał Mościcki oraz Kuba Lutostański, którzy trenują z nami. Kadra w porównaniu do poprzedniego sezonu została uszczuplona. Mam nadzieję, że ta kadra będzie bardziej jakościowo zbalansowana.

– Tak, jest jeszcze kilku zawodników. Urazy dotykają przede wszystkim tych piłkarzy, którzy w zeszłym sezonie III ligi grali do końca i dźwigali na swoich barkach ciężar spotkań w ostatniej fazie zmagań, kiedy nie mieliśmy zbyt dużego pola manewru i nie mogliśmy im dać odpocząć. Te urazy ewidentnie z tego wynikają. Mam nadzieję, że bliżej startu ligi wyklaruje się sytuacja kadrowa zarówno w pierwszym zespole jak i w naszej drużynie. Ponadto zawodnicy wrócą po urazach, dzięki czemu zyskamy pole manewru. Gramy cztery sparingi, w których dobrze by było, gdyby zawodnicy wystąpili, dzięki czemu moglibyśmy zrobić przegląd kadr przed sezonem. Pracujemy zgodnie z planem i czas pokaże, jak wszystko się ułoży – skomentował sytuację z kontuzjami szkoleniowiec drugiej drużyny Jagiellonii

Dużą część kadry zespołu rezerw Jagiellonii będą ponownie tworzyli zawodnicy młodzi lub bardzo młodzi. Wielu spośród tych chłopaków nie ma doświadczenia na poziomie seniorskim. Zeszłym sezon III ligi w wykonaniu Żółto-Czerwonych pokazał jednak, że można się dobrze zaprezentować na tym szczeblu rozgrywkowym będąc młodym zespołem. – Zgadza się, aczkolwiek trzeba zauważyć, że nasze wspomniane „zaprezentowanie się” było dużo lepsze, kiedy mieliśmy do dyspozycji większa liczbę zawodników z pierwszego zespołu lub takich, którzy lawirowali pomiędzy oboma drużynami. W końcówce sezonu nie byli oni brani pod uwagę. Pankiewicz jest kontuzjowany, Majsterek był kontuzjowany pod koniec sezonu, a także często brał udział w treningach pierwszego zespołu. Jesienią grał u nas choćby Szymon Sobczak, a Janek Pawłowski był zdrowy. Było kilku zawodników, którzy nie byli aż tak młodzi i dawali namiastkę doświadczenia. Wówczas rzeczywiście debiutującej u nas młodzieży, jak Orpik, Matysik czy Lutostański, fajnie to wychodziło. Jednak w końcówce sezonu, rywalizując w grupie mistrzowskiej, graliśmy praktycznie tylko bardzo młodymi zawodnikami.

– Mam nadzieję, że balans zostanie zachowany i uda nam się coś wypracować, żeby nie opierać się na samych juniorach. Zawodnicy z rocznika 2001 to są piłkarze wciąż młodzi, ale biorąc pod uwagę regulaminy to są piłkarze, którzy w rozgrywkach juniorskich nie mogą grać. Co do początku sezonu jestem po wstępnych ustaleniach z trenerem Mamrotem. Część zawodników z pierwszego zespołu będzie ogrywała się i nabierała rytmu meczowego u nas. Jest to pozytywny aspekt. Jeżeli ci zawodnicy podejdą z zaangażowaniem do gry, zresztą innego podejścia się nie spodziewam, to będziemy mieli realne szanse walki o punkty. Staramy się iść do przodu. Niemniej często najmłodsi zawodnicy nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za wynik, nie mają jeszcze ku temu predyspozycji. Natomiast kiedy mieszają się z zawodnikami bardziej doświadczonymi, wtedy fajnie to wychodzi – zakończył trener Kobeszko.

Plan gier sparingowych Jagiellonii II Białystok podczas letniego okresu przygotowawczego do sezonu 2021/2022:

17 lipca – Wigry Suwałki (wyjazd);

24 lipca – ŁKS Łomża (wyjazd);

28 lipca – Warmia Grajewo (wyjazd);

31 lipca – Polonia Warszawa (wyjazd).

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00