AktualnościGerard Juszczak: Dział analiz to ważna komórka każdego ekstraklasowego klubu

Gerard Juszczak: Dział analiz to ważna komórka każdego ekstraklasowego klubu

W piątek, 23 lipca, w siedzibie klubu odbyło się spotkanie jednej z grup Działu Analiz i Skautingu Jagiellonii Białystok. Grupa liczy dwunastu skautów, którzy obserwują ligi zagraniczne i polskie.

Działem Analiz i Skautingu Jagiellonii Białystok, który również zajmuje się akademią piłkarską i klubowymi rezerwami, kieruje Dyrektor Gerard Juszczak. Nasi skauci odbyli szkolenie wewnętrzne dotyczące udoskonalenia obserwacji, raportowania oraz postrzegania talentu i rokowania rozwoju zawodników obserwowanych. Na spotkaniu obecna była Prezes klubu – Agnieszka Syczewska, która przywitała uczestników szkolenia i podziękowała za pracę, którą skauci wykonują już od kwietnia.

Z grupą skautów spotkał się także trener Ireneusz Mamrot. Spotkanie trwało do godziny 19.00. Następnie uczestnicy podziwiali uroki Białegostoku, a kolejnego dnia z trybun przy Słonecznej przyglądali się spotkaniu Jagiellonii Białystok z Lechią Gdańsk. O komentarz do tego wydarzenia poprosiliśmy Dyrektora Działu Analiz i Skautingu, Gerarda Juszczaka.

Za wami dwudniowe szkolenie wewnętrzne dla Działu Analiz i Skautingu. Jakie są Pana wrażenia po zakończonych spotkaniach?

– Przede wszystkim cieszę się, że udało nam się spotkać. Mimo okresu wakacyjnego pojawili się w Białymstoku, choć niektórzy z nich mieli nawet 750 km do przebycia. Założeniem każdego takiego spotkania będzie doskonalenie warsztatu naszych pracowników. My korzystamy z ich wiedzy, wykształcenia, doświadczenia, dlatego też chcemy dawać wiele od siebie.

Nad czym w takim razie pracowaliście?

– Tematem przewodnim była analiza indywidualna, czyli to, na co chcemy zwracać uwagę. Mówiliśmy też o analizie wideo i analizie liczbowej, aby nie wpaść w pułapkę statystyk. Swoją prezentację miał też Grzegorz, który pracował w kilku akademiach angielskich, miedzy innymi Walsall, Aston Villi czy Birmingham oraz dla klubów z Premier League – Wolverhampton i WBA. Każdy skorzystał, było wiele pytań i pomysłów na przyszłość.  

Rozumiem, że wszystko poszło zgodnie z planem?

– Uważam, że tak! Poznaliśmy się na żywo, a przypomnę, że ta dwunastka zostawiła w pokonanym polu grupę 110 kandydatów. Dobrze rokowali i dostali szansę, którą wykorzystują. Dział analiz to ważna komórka każdego ekstraklasowego klubu, a obecność Pani Prezes i trenera I zespołu pokazała tym osobom, że są dla nas ważni. Przekazaliśmy treści, według których mamy się poruszać, poznaliśmy plany na najbliższe miesiące. Na bieżąco wykonujemy obowiązki związane z ligami, którymi się opiekujemy. Chcemy cały czas się rozwijać i być najlepsi. Wtedy klub będzie z nas miał pożytek.

Czy mieliście już jakiś udział w transferach w letnim okienku transferowym?

– Wiele raportów, między innymi o zawodnikach, którzy dzisiaj mają „Jotkę” na piersi, przygotowywaliśmy wielotorowo. Trzymamy kciuki za nasz zespół i wierzymy, że nowi zawodnicy potwierdzą swoje atuty. Ja jednak powtarzam „moim ludziom”, że ważne są również te raporty, w których kategorycznie wskazujemy, że dany zawodnik nie rokuje, a to w wielu przypadkach ma spore znaczenie, aby ktoś nieodpowiedni nie dostał się do drużyny.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00