AktualnościPapiernik: Chcemy być sprytniejsi od rywali

Papiernik: Chcemy być sprytniejsi od rywali

Rocznik 2006 AP Jagiellonii Białystok jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu. Podopieczni Przemysława Papiernika stoją przed nie lada wyzwaniem. Żółto-Czerwoni w rundzie jesiennej będą występować w Centralnej Lidze Juniorów U-17, a więc zmierzą się z konkurentami o rok starszymi. Ze szkoleniowcem Jagiellończyków porozmawialiśmy o przygotowaniach do nowej kampanii i planach zespołu na najbliższe tygodnie.

Nasz młody zespół rozpoczął zajęcia 19 lipca. – Początek treningów poprzedzony był tygodniowymi rozpiskami indywidualnymi dla piłkarzy. Przez pierwszy tydzień trenowaliśmy na swoich obiektach. Z kolei w terminie 25-31 lipca przebywaliśmy na zgrupowaniu w Częstkowie w województwie pomorskim. Mieliśmy okazję potrenować w fajnych warunkach. Rozegraliśmy tam trzy spotkania sparingowe, z Gedanią Gdańsk, Radunią Stężyca i Lechią Gdańsk. Wszystkie zespoły są z rocznika 2005, a więc o rok starsze. To celowy zabieg, ponieważ od nowego sezonu Centralnej Ligi Juniorów U-17 będziemy mierzyć się z chłopcami o rok starszymi. Nasz zespół składa się w 90 procentach z zawodników rocznika 2006, która w ubiegłej kampanii występowała w CLJ U-15 – zauważył.

Jagiellończycy zaprezentowali się z dobrej strony. – Z Gedanią wygraliśmy 8:0, a z Radunią 4:1. Najciekawszy mecz kontrolny rozegraliśmy jednak z Lechią Gdańsk, czyli drużyną, która podobnie jak my, przystąpi do rozgrywek centralnych. Z Biało-Zielonymi zremisowaliśmy 1:1 i na pewno był to dla nas najbardziej miarodajny, konkretny sparing. Poziom rywala był zbliżony do tych zespołów, z którymi zmierzymy się jesienią w lidze. Jesteśmy zadowoleni z gry, w starciu z Lechią pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie rywalizować, choć czasem nie mogliśmy przezwyciężyć problemów z tężyzną fizyczną. Bardziej staramy się przechytrzyć przeciwnika głową i sprytem niż siłą. Nie chcemy nadmiernie wchodzić w kontakt z przeciwnikiem – zaznaczył trener Papiernik.

Jakie są plany na najbliższe tygodnie? – Pierwszy mecz ligowy przypada nam na termin 21-22 sierpnia. Do tego czasu będziemy trenować u siebie. Mamy jeszcze zaplanowane dwa spotkania sparingowe, jeden wyjazdowy z TOP 54 Biała Podlaska, a drugi z Białymi Orłami Warszawa w Białymstoku. Nasz zespół dosyć mocno zmienił się w porównaniu do tego z ubiegłego sezonu, bo dołączyło do nas pięciu nowych zawodników z rocznika 2006, a dodatkowo zostali włączeni trzej piłkarze z jagiellońskiego rocznika 2005. Dla niektórych zawodników z ubiegłego sezonu skończył się pewien etap szkolny, a co za tym idzie też fizyczny, niektórym podziękowaliśmy za kilkuletnią współpracę. Z kolei Jan Faberski i Miłosz Piekutowski przeszli do drużyny rocznika 2005 prowadzonej przez trenera Bernatowicza. Będziemy grać w tej samej lidze, ale oni w zespole starszym, mając na względzie ich rozwój. Jestem przekonany, że bez problemów sobie poradzą, bo prezentują odpowiednią klasę sportową – stwierdził opiekun rocznika 2006.

Czy Jagiellończycy będą w stanie mocno przeciwstawić się starszym, ligowym konkurentom? – Na ten moment trudno powiedzieć, jak będziemy wyglądać w lidze. Sparing z Lechią Gdańsk pokazał, że trudno jest przeciwstawić się rywalowi starszemu z poziomu centralnego. Staraliśmy się jak mogliśmy, ale w pojedynkach w kontakcie niekiedy mamy duże problemy, a to często robi różnicę na boisku. Natomiast nasz styl gry będzie oparty o dobre zrozumienie na boisku, odpowiednie poruszanie się, inteligencję, szybkie operowanie piłką. Jesteśmy dobrej myśli, ale boisko napisze swoją historię – podkreślił.

Nowe twarze w zespole. – Jeśli chodzi o nowych piłkarzy, to pozyskaliśmy do ofensywy Jakuba Kolo i Alana Rybaka. Obaj potrafią grać na pozycji numer dziewięć i cofniętego napastnika. Krzysztof Szadłowski będzie z kolei grać na pozycji ofensywnego pomocnika, a Kacper Nowacki wzmocni środek pola. Jesteśmy też bardzo bliscy pozyskania lewego i prawego obrońcy, potrafiących też grać jako wahadłowi. Finalizujemy w tej chwili kwestie formalne związane z tymi dwoma piłkarzami. Natomiast Dawid Żakiewicz, Michał Gibulski, Jakub Tomkiel i Kacper Ptasiński to piłkarze z jagiellońskiego rocznika 2005, którzy zasilili nasz zespół. Wzmocnią konkurencję i dodadzą nam trochę siły fizycznej – poinformował szkoleniowiec.

Trudny kalendarz ligowy. – Ligę zaczniemy z wysokiego C, na inaugurację zmierzymy się bowiem z warszawską Legią na boisku ośrodka LTC, a w drugiej kolejce na wyjeździe zagramy z inną drużyną ze stolicy, przy Konwiktorskiej z MKS Polonią. Przed nami 14 kolejek, więc z każdym trzeba będzie zagrać i powalczyć o swoje. Nie mamy nic do stracenia. Rocznik 2005 Jagiellonii bardzo nam pomógł w ubiegłym sezonie, awansując do CLJ U-17. Zrobił dla nas dodatkowe miejsce i to jest bonus, który chcemy wykorzystać. Dla rozwoju chłopców na pewno zdecydowanie lepiej jest rywalizować z zespołami na poziomie centralnym niż w lidze wojewódzkiej. Postaramy się wykorzystać ten czas możliwie jak najlepiej – zakończył trener Papiernik.

Przypominamy, że inaugurację Centralnej Ligi Juniorów U-17 zaplanowano na terminy 21-22 sierpnia. Oprócz podopiecznych Przemysława Papiernika do rozgrywek przystąpi też inna jagiellońska drużyna – rocznik 2005 prowadzony przez trenera Tomasza Bernatowicza. Trzymamy kciuki za oba nasze zespoły.

Terminarz CLJ U-17 możecie zobaczyć TUTAJ.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00