AktualnościSzkolenie z systemu SAG

Szkolenie z systemu SAG

Trenerzy analitycy z Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok odbyli szkolenie z zakresu obsługi systemu SAG, z którego od niedawna korzystają sztaby szkoleniowe zarówno pierwszego zespołu jak i drużyn młodzieżowych. Wprowadzone w Ośrodku Treningowym przy Elewatorskiej rozwiązania techniczne zdaniem wszystkich znacząco usprawnią proces treningowym.

– Platforma SAG pozwala na oglądanie wideo zebranego za pomocą kamer powieszonych na słupach oświetleniowych wokół boiska, do których dołączona jest kamera zlokalizowana na dodatkowym maszcie usytuowanym za jedną z bramek na boisku naturalnym. Widok jest dostarczany z kilku kamer, ale w platformie dostępny do oglądania jest obraz złączony z dwóch kamer, co pozwala na oglądanie w perspektywie 180 stopni. Ponadto zawieszone są kamery, które później są wykorzystywane przez sztuczną inteligencje do zbierania statystyk, rozpoznawania zawodników, wykrywania piłki. Pozwala to również na automatyczne podążanie kamery za piłką i zawodnikami – powiedział Krzysztof Karpieszuk, w przeszłości bramkarz Jagiellonii Białystok, a obecnie Frontend Developer w Sport Algorithmics and Gaming sp. z o.o.

– Został również stworzony algorytm, pozwalający na wychwytywanie elementów takich jak podania, strzały itp. Trenerzy logując się na platformę mają możliwość tworzenia tzw. tagów, czyli oglądając mecz mogą manualnie tworzyć interesujące ich wycinki, jak na przykład wspomniane wcześniej podania czy strzały, ale również dośrodkowania, fazy gry, przejście do ataku, gra w defensywie. W tym aspekcie panuje pełna dowolność. Zależnie od potrzeb trener może sobie „wytagować” wszystko czego potrzebuje, łącznie z konkretnymi zawodnikami. To daje możliwość przygotowania w późniejszym terminie klipów, dedykowanych konkretnym zawodnikom. To dotyczy boisk zarówno sztucznego jak i naturalnego – kontynuuje Karpieszuk.

– W przypadku platformy SAG mamy rozgraniczenie na Akademię i pierwszy zespół. Dla przykładu – trener Mamrot, będąc na wyjeździe z pierwszym zespołem, może obejrzeć na żywo mecz którejś z drużyn młodzieżowych. Dodatkowo dostępna jest wyszukiwarka klipów, obejmująca dowolny okres od ich powstania. Możliwe jest także tworzenie playlist, udostępnianie materiałów pomiędzy trenerami, eksportowanie wideo, co też może być ułatwieniem dla pracowników działu mediów. Oczywiście, mamy w planach pewne funkcjonalności, potrzebne zwłaszcza trenerom i analitykom, które chcemy wprowadzić i na tym się skupiamy. Drugim torem idzie rozwój sztucznej inteligencji. Niedługo ma już być możliwość dostarczania z meczów monitorowanych przez sztuczną inteligencję statystyk biegowych, jak sprinty czy przebiegnięte odległości – zakończył

Na temat nowych rozwiązań porozmawialiśmy także z trenerem Maciejem Patykiem, asystentem szkoleniowca pierwszej drużyny Jagiellonii Białystok, Ireneusza Mamrota, oraz analitykiem w sztabie „jedynki”. – Przy pracy na wideo perspektywa ma kluczowe znaczenie. Jeżeli pracujemy na materiale, który daje pełny obraz, w którym mamy widok na cały zespół, poszczególne formacje, na to, jak poruszają się zawodnicy najdalej ustawieni od piłki, co czasami jest kluczowe, to daje zdecydowanie więcej możliwości. Jeżeli porównamy pracę przy udziale tego systemu i bez niego, różnica jest kolosalna. Wcześniej nie było możliwości automatycznego rejestrowania czegokolwiek. Zarówno w Akademii jak i w pierwszym zespole trzeba było sobie radzić, kombinując nagrania z drona czy rusztowania. Natomiast teraz wystarczą dwa kliknięcia, które pozwalają na obejrzenie materiału z całego treningu. Wiem, że cały czas wiele aspektów jest udoskonalanych przez dostawcę tego systemu, więc to z czasem na pewno będzie ewoluowało. Na ten moment najważniejsze jest to, że mamy wysokiej jakości materiał z dobrej perspektywy. Wszelkie dodatkowe opcje z pewnością pomagają, ale nigdy nie zastąpią pracy ludzkiej i wiedzy trenera. Im więcej możliwości tym lepiej. Kluczowa rzecz jest taka, że w każdym dowolnym momencie mamy możliwość dostępu do obrazu dobrej jakości i dobrej perspektywy z kamer, które same podążają za akcją, rejestrują ścieżki ruchu, piłki, zawodników itd. To jest ogromny postęp, jeśli chodzi o rozwój klubu – powiedział trener Patyk.

– Praktycznie cały czas będzie mieli dostęp do rejestrowanego podczas treningów wideo. Po każdej sesji będzie mogli usiąść i zobaczyć nagranie z tych jednostek treningowych, z których chcemy coś wyciągnąć. To jest oszczędność czasu. Ponadto, jako trenerzy, możemy udoskonalić nasze działania. To duży plus i ogromne pole do rozwoju. Będziemy się uczyli tego systemu, to jest nowość również dla nas. Danych będzie dużo, wobec czego trzeba będzie nauczyć się, jak je odpowiednio wykorzystać, żeby przenieść je na boisko z korzyścią dla zawodników – to z kolei słowa Jana Pawłowskiego, asystenta trenera II zespołu oraz analityk w sztabie II zespołu.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00