AktualnościKolejny rywal: Cracovia

Kolejny rywal: Cracovia

W najbliższą sobotę (21.04), o godzinie 17:30, Jagiellonia Białystok rozegra swój kolejny mecz w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Spotkanie odbędzie się w ramach 5. kolejki, a rywalem „Żółto-Czerwonych” będzie, podczas wyjazdowego starcia, zespół Cracovii. Co trzeba wiedzieć o drużynie naszych rywali?

Historia

Cracovia to najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy, który założony został w czerwcu 1906 roku. Krakowianie byli jednym ze współzałożycieli Związku Polskiej Piłki Nożnej, a następnie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Popularne „Pasy” występują na co dzień w koszulkach w podłużne pasy w kolorach białym i czerwonym, będących barwami tego klubu. Cracovia, która jest klubem wielosekcyjnym (klub posiada najlepszą w Polsce sekcję hokeja na lodzie), pięciokrotnie sięgała po mistrzostwo Polski, ale ostatni tytuł zdobyła jeszcze w 1948. Na podium nawyższej klasy rozgrywkowej w Polsce krakowianie gościli także w sezonach 1934 i 1949 (wicemisrzostwo) oraz 1922 i 1952 (trzecie miejsce). W Ekstraklasie występuje nieprzerwanie od 2013 roku. Od 2004 roku właścicielem klubu jest profesor Janusz Filipiak, właściciel firmy Comarch. Poprzedni sezon Cracovia zakończyła na 14. miejscu z 32 punktami na koncie i siedmioma „oczkami” przewagi nad spadkowiczem, Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Poza sukcesami na krajowym podwórku krakowianie kilkukrotnie reprezentowali Polskę w europejskich zmaganiach, ostatni raz w poprzednim sezonie. Był to przegrany 0:2 mecz ze szwedzkim Malmo FF. Inne występy „Pasów” na arenie międzynarodowej to dwumecz w ramach pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy sezonu 2019/2020 ze słowackim DAC Dunajska Streda, w którym padł wynik 3:3, dwukrotny udział w Pucharze Intertoto oraz jeszcze jeden dwumecz w pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy w sezonie 2016/2017 (porażka 1:4 z macedońską Shkendiją Tetowo).

Sytuacja drużyny

Początek obecnego sezonu nie jest zbyt udany dla „Pasów”. Obecnie Cracovia zamyka ligową tabelę z zaledwie jednym punktem zdobytym w czterech dotąd rozegranych kolejkach. Podopieczni trenera Michała Probierza wspomniane jedno „oczko” zgarnęli dzięki wyjazdowemu remisowi w inauguracyjnej serii gier z Górnikiem Łęczna (1:1), kiedy to w 82. minucie gola na wagę punktu strzelił Marcos Alvarez. W pozostałych ligowych starciach krakowianie nie mieli już tyle szczęścia. Po podziale punktów z Górnikiem przyszły trzy kolejne porażki i zaledwie jedna zdobyta bramka. To trafienie padło w przegranym 1:2 spotkaniu 2. kolejki ze Śląskiem Wrocław. Później były dwie porażki do zera – najpierw 0:2 na wyjeździe z Lechem Poznań, a następnie 0:3, również w delegacji, z Lechią Gdańsk. „Pasy” nie mają więc obecnie za sobą najlepszej passy, co jednak nie przesądza o wyniku sobotniej konfrontacji. Gracze ze stolicy Małopolski z pewnością będą chcieli zakończyć niekorzystną serię, a najbliższą ku temu okazję będą mieli podczas nadchodzącego spotkania.

Słowo o Pucharze Polski, edycja 2021/2022, w wykonaniu Cracovii. Pierwsza runda jeszcze się nie odbyła, ale „Pasy”, podobnie jak pozostałe ekipy rywalizujące w tych rozgrywkach, poznały już swoich pierwszych rywali. Na pierwszy ogień przyjdzie się podopiecznym trenera Michała Probierza zmierzyć z pierwszoligowym ŁKS-em Łódź.

Jeżeli chodzi o wciąż trwające okno transferowe, to aktywni włodarze krakowskiego zespołu dotychczas byli podczas niego aktywni. Przy Kałuży powitano jak dotąd sześciu nowych zawodników. Pozyskani piłkarze to napastnik Kamil Ogorzały (Sandecja Nowy Sącz), pomocnik Karol Knap (Puszcza Niepołomice), czeski obrońca Jakub Jugas (Slavia Praga, Czechy), słowacki napastnik Filip Balaj (Zlate Moravce, Słowacja), gruziński boczny defensor Otar Kakabadze (CD Teneryfa, Hiszpania) oraz duński pomocnik Mathias Hebo Rasmussen (Lyngby BK, Dania). Spośród nowych twarzy w Cracovii na pierwszy plan wysuwa się Jugas, czyli 29-letni czeski środkowy obrońca, który do Polski trafił po pełnym sezonie rozegranym w barwach Slovana Liberec (czeska ekstraklasa, 23 występy), dokąd był wypożyczony ze Slavii Praga. Jugas to były reprezentant Czech (dwa mecze), dla którego transfer do Cracovii jest pierwszą przygodą z zagranicznym futbolem podczas kariery piłkarskiej.

Działo się również w krakowskim klubie jeśli chodzi o odejścia. Zespół opuściło łącznie aż 12 graczy, w tym dwóch, którym zakończył się okres wypożyczenia z innych drużyn oraz jeden, który udał się na wypożyczenie. Dwaj wspomniani piłkarze to Dawid Szymonowicz i Ivan Fiolić, którzy wrócili odpowiednio do Jagiellonii Białystok i belgijskiego KRC Genk. Wypożyczonym jest natomiast Sebastian Strózik, który czasowo przeniósł się do pierwszoligowej Resovii Rzeszów. Pozostali gracze, których nie ma już w zespole ze stolicy Małopolski, to Marcin Budziński (Stal Mielec), Ivan Marquez (NEC Nijmegen, Holandia), Jaroslav Mihalik (Maccabi Petah Tikva, Izrael), Bartłomiej Kafel (Motor Lublin), Michael Gardawski (PAS Giannina, Grecja), Milan Dimun (DAC Dunajska Streda, Słowacja) oraz szukający klubów Jakub Kosecki, Diego Ferraresso i Tomas Vestenicky.

Trener rywali – Michał Probierz

Michał Probierz to trener bardzo dobrze w Białymstoku znany. To właśnie z Jagiellonią ten pochodzący z Bytomia szkoleniowiec osiągał największe sukcesy w swojej karierze w roli opiekuna drużyn piłkarskich. Poprowadził Jagę do pierwszego w historii naszego klubu trofeum, jakim był Puchar Polski w sezonie 2009/2010. Do tego dorzucił Superpuchar Polski w sezonie 2010/2011, trzecie miejsce w lidze w sezonie 2014/2015 oraz historyczne wicemistrzostwo w sezonie 2016/2017. W ostatniej z wymienionych kampanii Jaga do końca była zaangażowana w grę o tytuł mistrza Polski, który ostatecznie przegrała z Legią Warszawa. Ogółem trener Probierz w stolicy Podlasia spędził sześć sezonów, który to pobyt był rozbity na dwie części, po trzy sezony każdy. Przed pierwszym okresem pracy w Jagiellonii szkoleniowiec naszych sobotnich rywali prowadził Polonię Bytom i Widzew Łódź, a po odejściu z białostockiego zespołu piastował również funkcję szkoleniowca w ŁKS-ie Łódź, greckim Arisie Saloniki, Wiśle Kraków, GKS-ie Bełchatów oraz Lechii Gdańsk. Wracając jeszcze na moment do faktów związanych z pracą trenera Probierza w Jadze, to był on szkoleniowcem, który poprowadził nasz klub w pierwszym, historycznym meczu w europejskich pucharach (przegrany 3:4 dwumecz z Arisem w sezonie 2010/2011). Trzeba dodać, że trener Probierz został w zeszłorocznym plebiscycie wybranym Trenerem Stulecia Jagiellonii Białystok.

Swoją pracę w Cracovii trener Probierz rozpoczął przed startem sezonu 2017/2018, tuż po odejściu z Jagiellonii. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuje w zespole rozgrywającym swoje mecze na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie. „Pasy” pod jego wodzą rozegrały dotychczas 164 spotkania na wszystkich frontach (Ekstraklasa, Puchar Polski, Superpuchar oraz eliminacje Ligi Europy), w których 67 razy wygrały, 38 razy zremisowały, a 59 razy przegrały. Na przestrzeni tych spotkań jego podopieczni strzelili 218 goli, a stracili 203 bramki. W lidze ten bilans prezentuje się następująco – 145 spotkań, 54 zwycięstwa, 36 remisów i 55 porażek. Taki bilans daje 198 punktów i średnią punktową 1,37 punktu na mecz.

Ciekawostką jest to, że pod wodzą trenera Probierza krakowianie jedenastokrotnie mierzyli się Jagiellonią. Bilans tych starć jest korzystniejszy dla naszej drużyny, bowiem, biorąc pod uwagę mecze także w Pucharze Polski, „Pasy” przegrywały siedmiokrotnie, raz zremisowały i trzykrotnie udało im się wygrać. Co do samego szkoleniowca, należy nadmienić jego znaczącą pozycje w zespole ze stolicy Małopolski. Poza pełnieniem obowiązków pierwszego trenera jest on także, od stycznia ubiegłego roku, wiceprezesem Cracovii. Razem z Cracovią zdobył do tej pory dwa trofea – wspomniane wcześniej Puchar i Superpuchar Polski. Pod jego wodzą Cracovia rozgrywki ligowe kończyła na 9. (2017/2018), 4. (2018/2019), 7. (2019/2020) i 14. (2020/2021) miejscu.

Gwiazda rywali – Pelle van Amersfoort

Pelle van Amersfoort to 25-letni holenderski pomocnik, który w Cracovii występuje od 1 lipca 2019 roku, kiedy przeniósł się do Krakowa z rodzimego SC Heerenveen w ramach transferu definitywnego. Przedtem był zawodnikiem tylko zespołów z Holandii, takich jak HFC Haarlem i ADO 20′ (gdzie szkolił się w czasach juniorskich) oraz Almere City. Cracovia jest zatem dla niego pierwszym zagranicznym klubem. Od momentu dołączenia do zespołu prowadzonego przez trenera Michała Probierza występujący z numerem 10 zawodnik zdołał wystąpić w 80 meczach, w tym w dziesięciu Pucharu Polski oraz trzech eliminacji do Ligi Europy, a także starciu o Superpuchar. Jego dorobek z tych spotkań to 20 goli i 10 asyst. Większość, bo 11 goli i pięć asyst, przypada na poprzednią kampanię 2019/2020, która była jego pierwszą w roli zawodnika „Pasów”. Był to jednocześnie pierwszy pełny sezon mierzącego 193 cm zawodnika na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Razem z Cracovią sięgnął po Puchar (2019/2020) oraz Superpuchar Polski (2020/2021). W poprzedniej kampanii rozegrał 28 spotkań w Ekstraklasie (tylko w jednym meczu opuścił murawę przed końcowym gwizdkiem z powodu urazu), opuszczając jedynie starcia ze Stalą Mielec (ze względu na nadmiar żółtych kartek) oraz Wisłą Kraków (uraz). Grał również w spotkaniu eliminacji LE z Malmo FF, meczu o Superpuchar oraz we wszystkich starciach Pucharu Polski, edycja 2020/2021, w których Cracovia odpadła w półfinale.

Mówiąc o van Amerfoort warto również wspomnieć o tym, że jest on byłym reprezentantem swojego kraju w kategoriach juniorskich. Był podstawowym zawodnikiem kadr od U-17 do U21. Z reprezentacją do lat 19 wziął udział w Mistrzostwach Europy w 2015 roku. Debiutu w seniorskiej kadrze jeszcze się nie doczekał.

Przewidywany skład Cracovii na mecz z Jagiellonią:

Niemczycki – Rapa, Jugas, Rodin, Rocha, Sadiković, Hanca, van Amersfoort, Lusiusz, Zaucha, Alvarez.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00